Sztuczna inteligencja w produkcji części – czy firmy widzą potencjał?

19 grudnia 2023, 10:58

Przemysł wkracza w nową erę digitalizacji i wykorzystania sztucznej inteligencji. Znajduje ona zastosowanie w coraz liczniejszych branżach. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie wyścigu technologicznego znajduje się branża motoryzacyjna, a konkretnie produkcja części samochodowych.

Czy firmy produkujące części korzystają ze sztucznej inteligencji?

Wyniki badania wskazują, że tylko 8% firm zdążyło wdrożyć rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jednak prawie dwie trzecie wskazały, że widzą potencjał w wykorzystaniu jej w przyszłości. Część z nich podjęła już nawet prace w tym kierunku.

Blisko jedna trzecia przedsiębiorstw nie widzi obecnie korzyści z wykorzystania tego typu rozwiązań. Podobne wyniki odnotowano w badaniu CLEPA Pulse Check, które objęło swoim obszarem całość europejskiego rynku produkcji części motoryzacyjnych. Europejscy producenci również w zdecydowanej większości zauważają korzyści płynące z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, jednakże tylko niewielki procent podjął konkretne kroki w tym kierunku.

W jakich obszarach sztuczna inteligencja może się przydać producentom?

Producenci części motoryzacyjnych widzą zarówno w administracji i sprzedaży, jak też w procesach produkcyjnych czy zarządzaniu łańcuchem dostaw. Wyniki te również pokrywają się z opinią europejskich producentów wyrażoną w ostatnim wspomnianym już badaniu CLEPA. Inwestowanie przez producentów części motoryzacyjnych w rozwiązania dotyczące implementacji sztucznej inteligencji w procesie produkcji stanowi wyzwanie.
Inwestycje te, droższe od innych dziedzin ze względu na konieczność indywidualnego dopasowania, są hamowane przez niewspółmierny wzrost kosztów w stosunku do wzrostu cen produktów.

Dane pochodzą z raportu „Przemysł, handel i usługi w motoryzacji – podsumowanie sytuacji po III kwartale 2023 r. i prognozy, przygotowanego przez MotoFocus.pl we współpracy z Santander Bank Polska, Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Całość raportu można pobrać TUTAJ.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!