Czy młodym pracownikom nie można za dużo płacić? Wyniki ankiety.

26 września 2023, 11:11

Przedstawiamy drugą część wyników naszej ankiety, przeprowadzonej wśród właścicieli i kierowników warsztatów zajmujących się naprawami samochodów osobowych i ciężarowych. Pytaliśmy o podejście wobec młodych pracowników, w tym także o ich wynagradzanie.

Czy na młodych pracownikach warsztatów można polegać?

Większość naszych ankietowanych ocenia młodych pracowników, rozpoczynających swoją karierę zawodową, w sposób dość surowy. Na pytanie o to, czy na młodych pracownikach można polegać, zaledwie co trzeci badany odpowiedział twierdząco. Trudno powiedzieć, czy braki w zawodowej odpowiedzialności to po prostu cecha młodych ludzi czy też tylko aktualnego pokolenia, wchodzącego na rynek pracy.

Nieco lepiej jest w przypadku oceny zaangażowania i pomysłowości młodych pracowników. Ponad 40% właścicieli i kierowników warsztatów przyznało, że młode pokolenie miewa dobre pomysły i można się od niego nauczyć nowych, przydatnych rzeczy. Zapewne nowa generacja pracowników ma szansę wykazać się w dziedzinach rozwijających się, które wkrótce staną się wiodącym tematem w branży – w elektronice, zdalnej diagnostyce pojazdów czy obsłudze nowych systemów bezpieczeństwa.

Czy młodemu pracownikowi lepiej nie płacić zbyt dużo?

Przechodzimy do zapewne najbardziej budzącego emocje pytania, zadanego w naszej ankiecie. Czy kierownicy i właściciele warsztatów uważają, że lepiej nie rozpieszczać młodych ludzi zbyt dużymi zarobkami? Większość badanych nie zgodziła się z tą tezą, acz zdania były silnie podzielone. Wnioskując z wyników ankiety, ponad połowa badanych uważa, że to nie wiek czy staż pracy powinien decydować o wynagrodzeniu, lecz umiejętności i zaangażowanie. Nie sposób jednak nie zauważyć jak duża część biorących udział w ankiecie była przeciwnego zdania.

Co ciekawe, tylko co trzeci ankietowany uważa, że pieniądze mogą być sposobem na zdobycie wyższej lojalności pracownika. Większość uważa, że zapłacenie mu więcej niż faktycznie na to zasłużył nie sprawi, że silniej doceni on swoje miejsce pracy i nie będzie rozglądał się za nowymi ofertami.

Metodologia

Badanie, na podstawie którego przygotowano artykuł, zostało przeprowadzone przez portale MotoFocus.pl i TruckFocus.pl w formie wywiadu internetowego na panelu reprezentantów warsztatów samochodowych, wyspecjalizowanych w naprawach pojazdów osobowych i ciężarowych. Ogółem w badaniu udział wzięły 132 osoby, które reprezentowały niezależne warsztaty samochodowe.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Andrzej, 27 września 2023, 10:56 6 -7

Januszex w kraju silny... :D

Odpowiedz

Radek, 3 października 2023, 9:11 4 -5

To jest jakaś ankieta Janusza Biznesu? NIE MOŻNA DAĆ MŁODYM ZAROBIĆ, BO IM SIĘ W DUPACH POPRZEWRACA XD

Odpowiedz

rex1, 9 października 2023, 15:08 5 -3

Problem w tym, że szczyle mają już poprzewracane w dupach podczas samego zatrudniania, rozmowy kwalifikacyjnej.
Niestety, smutna prawda.

Odpowiedz

Anonim, 11 października 2023, 17:27 4 -2

Dokładnie wszędzie słyszą, że dają, dają, dają to też chce 6 koła bo tyle zarabia przeciętny mechanik. Czasami to myślę, że powinno być jak w USA jakby taki porobił na stażu za pół darmo i nie wiedział czy dostanie robotę to by potem ją szanował.

Odpowiedz

realist, 18 października 2023, 8:06 1 0

Spokojnie Radek, we wzystkich polskich Januszexach panuje równość: nie można dać nikomu więcej zarobić, niezależnie, od wieku.

Odpowiedz