25 lat istnienia Pilkington Automotive Poland

9 sierpnia 2022, 12:27

W tym roku mija 25 lat od momentu powstania spółki Pilkington Automotive Poland. Na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza poszerzyła ona obszar swojej działalności, stając się jednym ze znaczących producentów szyb samochodowych w Polsce i w Europie.

Historia marki Pilkington

Początków marki Pilkington należy szukać jeszcze w XIX wieku – w 1826 roku powstała rodzinna firma Pilkington, która od samego początku zajmowała się produkcją szkła. W 2006 roku Pilkington został przejęty przez japoński koncern NSG Group i zachowany jako marka produktów przeznaczonych na rynek budowlany i motoryzacyjny. Obecnie NSG Group jest jednym z największych producentów szkła na świecie – fabryki spółki znaleźć można w 30 krajach na czterech kontynentach, a produkty sprzedawane są w 105 państwach.

Pilkington Automotive Poland powstał w 1997 roku, a w 1999 ukończono budowę pierwszego zakładu produkcyjnego w Sandomierzu. W kolejnych latach firma stopniowo zwiększała swoje możliwości produkcyjne, co doprowadziło do rozpoczęcia w 2011 roku budowy drugiego zakładu. Wybudowana w Chmielowie fabryka sprawiła, że spółka podwoiła swoje moce i obecnie spełnia około 10% zapotrzebowania na szyby samochodowe w Europie.

Rozwój szyb i luster samochodowych

Pilkington Automotive Poland od początku swojej działalności zajmuje się produkcją szkła motoryzacyjnego. Pośród produkowanych przez firmę produktów wymienić należy m.in. atermiczne szyby zielone czy szyby solaryczne lub fotochromatyczne. Oprócz tego rozwój technologii produkcyjnych na przestrzeni lat umożliwił produkcję szkieł ogrzewanych oraz
z wbudowanymi sensorami, czujnikami czy GPS. Wszystkie produkowane przez firmę szyby spełniają wymogi systemu ADAS.

– Od początku działalności przykładamy dużą wagę do nieustannego rozwoju stosowanych
i opracowania nowych technologii. Pośród badanych przez nas obecnie rozwiązań wymienić należy np. szyby z powłokami Low-E czy zastosowanie kropek kwantowych w systemach przeszkleń dla motoryzacji. Cały czas staramy się zmieniać i modyfikować nasze produkty, nadając im nowe właściwości – mówi Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland i Country Manager NSG Group w Polsce.

Ćwierć wieku szyb samochodowych Pilkington

Na przestrzeni 25 lat spółka była uczestnikiem i świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w jej historii była obrona zakładu w Sandomierzu przed falą powodziową. Nie dość, że przez dwa tygodnie cała załoga broniła fabrykę przed zalaniem, to jeszcze udało się utrzymać ciągłość produkcji. Ponieważ transport lądowy był niemożliwy, produkowane szyby dostarczano drogą powietrzną.

W ciągu swojej działalności Pilkington Automotive Poland była nagradzana przez zewnętrzne podmioty. Spośród otrzymanych przez spółkę nagród należy wymienić np. przyznanie zakładowi w Chmielowie tytułu Przemysłowej Inwestycji Roku, Największej Inwestycji Zagranicznej w Polsce w 2011 roku oraz tytuł „Investment of the Year”, który przyznała mu Warsaw Business Journal Group oraz „Fabryka Roku” 2019. Firma była także nagradzana w konkursach organizowanych na terenie województw podkarpackiego i świętokrzyskiego.

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że istniejemy na rynku już 25 lat. Ćwierć wieku działalności to zasługa wielu czynników. Nasza obecna pozycja nie byłaby możliwa bez pracy i zaangażowania pracowników, których liczba zwiększała się z biegiem lat, wraz z rozwojem naszych zakładów. Zaczynaliśmy od 150, a obecnie zatrudniamy ponad 2200 osób – każda z nich przyczyniła się do tego, że przez 25 lat odnieśliśmy wiele sukcesów – mówi Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland i Country Manager NSG Group w Polsce.

– Nasza działalność to nie tylko wytwarzane przez nas produkty i oferowane usługi, ale również relacje z partnerami biznesowymi, organizacjami publicznymi czy pozarządowymi. Robimy wszystko, żeby wywierać pozytywny wpływ na naszą okolicę. Dlatego angażujemy się w akcje ekologiczne, charytatywne czy społeczne. Robimy wszystko, żeby być jak najlepszym sąsiadem – mówi Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland i Country Manager NSG Group w Polsce.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!