Stacje do obsługi klimatyzacji – przegląd rynku

, 17 czerwca 2020, 13:14

Pierwsze upalne dni roku tradycyjnie spowodują większy ruch w warsztatach, zajmujących się serwisem klimatyzacji w pojazdach. To dobra pora, by zapoznać się z nowościami na rynku stacji do obsługi tego układu. Przejrzeliśmy oferty producentów.

W naszym zestawieniu znajdziecie stacje do obsługi klimatyzacji, które pojawiły się na rynku w ostatnich miesiącach. Nowości przedstawiamy w kolejności przypadkowej. Osoby zainteresowane uzyskaniem większej ilości informacji zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami producentów i/lub dystrybutorów.

 

TEXA KONFORT 712R

KONFORT 712R to nowa stacja klimatyzacji TEXA. Plasuje się w segmencie urządzeń korzystnych cenowo, ale równocześnie posiada zaawansowane funkcje, typowe dla najwyższych modeli serii. Są to, między innymi, całkowicie automatyczny tryb pracy oraz pomiar ilości odzyskanego oleju dokonywany przez elektroniczną wagę, posiada wbudowaną bazę danych pojazdów – CAR, TRUCK, AGRI a także automatyczne zapisywanie na karcie SD wszystkich przeprowadzanych cykli serwisowych. Może zostać zakupiona w wersji na R134a lub R1234yf, z możliwością późniejszego przezbrojenia, poprzez zastosowanie odpowiedniego zestawu opcjonalnego. KONFORT 712R odróżnia od innych modeli tej klasy również możliwość instalacji Zestawu Identyfikatora Czynnika oraz zastosowania stacji w połączeniu z REC+, czyli opatentowanym przez TEXA innowacyjnym urządzeniem do odzysku zanieczyszczonego czynnika z samochodowych układów klimatyzacji. Ponadto, zamknięta konstrukcja obudowy stacji czyni ją trwałą i niezawodną.

Magneti Marelli ALASKA PREMIUM HFO

ALASKA PREMIUM HFO to urządzenie do napełniania i diagnostyki układów klimatyzacji, w których używany jest nowy czynnik chłodniczy HFO-1234yf. Wyposażone w całkowicie automatyczne funkcje i spełniające postanowienia europejskich i amerykańskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa, a także postanowienia dyrektyw SAE (Society of Automotive Engineers). Wydajność systemu wentylacji zapewnia najwyższą zdolność rozpraszania ciepła, a umieszczenie wentylatora tachometrycznego na dole urządzenia umożliwia usuwanie ulatniającego się ewentualnie gazu i przesyłanie go na zewnątrz za pomocą instalacji wentylacyjnych warsztatu samochodowego. Dodatkowo umożliwia identyfikację czynnika chłodzącego przy pomocy opcjonalnego identyfikatora. Urządzenie wyposażone jest w bazę ostatnich serwisów oraz diagnostykę pomocną w wykrywaniu usterek w klimatyzacji jak również test azotowy z użyciem wbudowanego czujnika ciśnienia. Wszystkie operacje widoczne na czytelnym ekranie LCD są na bieżąco drukowane poprzez wbudowaną drukarkę.

Baza danych samochodów wyposażonych w czynnik 1234YF usprawnia pracę operatora i przyspiesza obsługę układu klimatyzacji. Urządzenie jest proste w obsłudze, charakteryzuje się nieskomplikowanym serwisem. Kupujący otrzymuje bogaty pakiet startowy.

ECOTECHNICS ECK NEXT

ECOTECHNICS ECK NEXT to nowy model posiadający możliwość konfiguracji na czynnik R134a lub R1234yf. W tym również możliwość obsługi aut hybrydowych. NEXT to automatyczne urządzenie zapewniające dużą skuteczność i wygodę obsługi, dzięki 5-calowemu ekranowi dotykowemu z rozwiniętym interfejsem graficznym. Wbudowana baza zawiera dane blisko 5000 pojazdów – w tym auta osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz maszyny rolnicze. Stacja wyposażona jest w duże koła, które zdecydowanie zwiększają stabilność urządzania. W połączeniu z szybką blokadą wagi daje możliwość pracy poza warsztatem bez problemów z rozkalibrowaniem wag. Stacja posiada możliwość instalacji modułu WiFi i analizatora gazu, który pobiera próbkę gazu i dostarcza procentowy wynik jego zawartości. Analizator wykorzystuje oddzielne złączkę, dzięki czemu nigdy nie dojdzie do zanieczyszczenia stacji. W zestawie klient otrzymuje uniwersalny olej, drukarkę i pokrowiec.
– ECK NEXT to niewątpliwie nowoczesna stacja z wieloma udogodnieniami która dostępna jest w niezwykle atrakcyjnej cenie. – Paweł Zdziarstek Dyr. Handlowy Coframa.

Bosch ACS 663 / 663-P

ACS 663 / 663-P z drukarką to nowe generacje urządzeń do obsługi klimatyzacji w pojazdach samochodowych pracujących na czynnik R1234yf  oraz na czynnik R134a. W pełni automatyczne urządzenia do klimatyzacji w samochodach osobowych i ciężarowych, kompatybilne z pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi. Nowe stacje to produkty z tzw. „średniej półki cenowej MPP” wykonujące wszystkie funkcje serwisowania klimatyzacji, zarówno te rutynowe (odsysanie i recykling czynnika chłodniczego, usuwanie starego oleju, oprożnianie z końcowym sprawdzaniem szczelności, napełnianie świeżym olejem i środkiem kontrastowym oraz czynnikiem chłodniczym), jak i specjalne (płukanie, diagnostyka). Te funkcje dają się łatwo kontrolować i obsługiwać przez operatora dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika.

Produkty zostały opracowane zgodnie z modułową zasadą projektowania „design-for-service”, zapewniającej łatwy dostęp do wewnętrznych podzespołów, co przekłada się na łatwiejszą obsługę serwisową, a w efekcie zmniejszone koszty i czas serwisowania stacji ACS. Efektywność odzyskiwania czynnika chłodniczego jest zapewniana przez innowacyjną funkcję „Deep Recovery”, która pozwala operatorowi osiągnąć skuteczność odzysku czynnika z pojazdu na poziomie 99%.

Icegard Oro (dystrybutor: Świstowski SA)

Icegard Oro to urządzenie do obsługi klimatyzacji, stworzone w taki sposób, by zaoferować maksymalną wydajność, pozostając w zgodzie z rygorystycznymi wymogami standardów, dotyczących bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska. Stacja Icegard Oro wyposażona jest w wyświetlacz graficzny o średnicy 4,3”, ułatwiający obsługę urządzenia dzięki prostym i intuicyjnym ikonom.

Pięć zintegrowanych pojemników, dostępnych dla wszystkich typów pojazdów, zarówno hybrydowych jak i niehybrydowych, ułatwia precyzyjne przeprowadzenie fazy iniekcji. W wersji na czynnik R1234yf, możliwe jest doposażenie o analizator czynnika nowej generacji, który chroni urządzenie przed zanieczyszczeniem nieodpowiednim gazem.

Dystrybutor zapewnia, że dzięki powyższym udogodnieniom, Icegard Oro to jedna z najlepiej wyposażonych stacji obsługi klimatyzacji obecnych na rynku. Charakteryzuje się też korzystnym współczynnikiem jakości do ceny. Producent: Modine – Włochy.

Ecotechnics – ECK TWIN PRO (dystrybutor: Precyzja-Technik)

ECK Twin Pro to urządzenie „dwa w jednym”. Producent przedstawia je jako proste, szybkie, czyste i bezpieczne rozwiązanie do obsługi klimatyzacji z użyciem czynników R134a oraz HFO1234yf. Intuicyjna i przyjazna dla użytkownika obsługa urządzenia możliwa jest dzięki zastosowaniu 7-calowego kolorowego ekranu dotykowego. Nawigacja po menu  bezpiecznie prowadzi przez czynności obsługi nawet najmniej doświadczonych użytkowników.

Opatentowana funkcja hybrydowa zapewnia skuteczne, pełne czyszczenie węży serwisowych, złączy serwisowych i połączeń wewnętrznych. Po czyszczeniu za pomocą funkcji hybrydowej wszystkie pozostałości oleju ze sprężarek są eliminowane, a maszyna jest czysta i gotowa do następnego użycia. Osobne obwody dla każdego czynnika chłodniczego eliminują straty: dwie sprężarki, dwa zestawy węży serwisowych, dwa suche filtry i oddzielne zawory serwisowe są gwarancją czystości czynników chłodniczych i szybkiej gotowości do ponownej pracy.

Magneti Marelli ALASKA START

ALASKA START jest automatycznym urządzeniem, opracowanym do diagnostyki i obsługi układu klimatyzacji.  Urządzenie umożliwia przeprowadzenie interwencji serwisowych na dwa sposoby. Według producenta model ten jest kompromisem pomiędzy dużymi możliwościami technicznymi a atrakcyjną ceną.

1) Funkcja manualna: poprzez operatora wykonywany jest odzysk środka chłodzącego, opróżnianie, wtrysk oleju, napełnianie.
2) Funkcja automatyczna: operacje wykonywane są automatycznie poprzez wybór kodu samochodu z bazy danych lub automatycznie w cyklu programowalnym (bez pomocy operatora poprzez ustawienia poszczególnych funkcji wprowadzane przez obsługującego).

Oprogramowanie urządzenia jest w stanie prowadzić operatora poprzez kolejne cykle pracy. Baza danych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz maszyn rolniczych usprawnia pracę operatora i przyspiesza obsługę. Urządzenie charakteryzuje się nieskomplikowanym i tanim serwisem. Kupujący otrzymuje bogaty pakiet startowy (baner reklamowy, rękawice, okulary ochronne, przyłącza do butli zewnętrznych, pokrowiec ochronny) oraz szkolenie z zakresu obsługi urządzenia.

TEXA KONFORT K780R

K780R jest najwyższym modelem nowej serii 700 i stanowi maksymalnie zaawansowaną stację obsługi układów klimatyzacji dostępną obecnie na rynku. Posiada praktycznie takie same wymiary zewnętrzne, co pozostałe modele, a zawiera dwa zbiorniki wewnętrzne oraz dwa oddzielne obwody odzysku, recyklingu i ponownego podawania czynnika, co daje możliwość równoległego korzystania z dwóch typów czynników (“starego” R134a i “nowego” R1234yf).

Obsługa stacji jest w pełni automatyczna, przewiduje wykorzystanie hermetycznych pojemników na olej, podzespołu blokady wagi i automatycznej kontroli poprawności wagi czynnika. Dysponuje ponadto specjalnym systemem czyszczenia wewnętrznych obwodów hydraulicznych w całej stacji podczas wymiany czynnika. Dlatego też przy jej wykorzystaniu, operator może zamiennie wykonywać serwisowanie samochodów wyposażonych w układy klimatyzacji na różne typy czynnika. Stacja przeprowadza automatycznie płukanie przewodów. KONFORT 780R BI-GAS, posiadająca wyższą cenę zakupu, niż pozostałe modele tej samej linii, stanowi – zdaniem producenta – dalekowzroczną inwestycję, szczególnie dla warsztatów, które zamierzają kupić nowe stacje również do obsługi starego czynnika.

Ecotechnics – ECK 3900 Premium (dystrybutor: Precyzja-Technik)

ECK 3900 Premium to automatyczne urządzenie do serwisowania układów klimatyzacji w pojazdach samochodowych. Posiada 5-calowy wyświetlacz LCD, który zapewnia łatwą i intuicyjną nawigację po menu, z graficznym przedstawieniem procedur i wyborem możliwych opcji z krótkim ich opisem. Urządzenie posiada opatentowaną funkcję hybrydową dla sprężarek napędzanych elektrycznie oraz trzy hermetyczne pojemniki do wielokrotnego napełniania dla każdego czynnika chłodniczego w zestawie. ECK 3900 Premium jest stacją przyjazną dla środowiska i oszczędzającą koszty – rury wewnętrzne wykonane są z miedzi i zmniejszają straty czynnika chłodniczego do minimum. W pełni wyposażona stacja serwisowa klimatyzacji zapewnia bezpieczną obsługę czynników HFO1234yf lub R134a.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Ayeluk, 17 czerwca 2020, 20:52 0 0

Ciekawy artykuł dla zainteresowanych

Odpowiedz

Dwarf, 18 czerwca 2020, 22:05 3 0

Osobiście sprzedałem około 15 stacji Texa i naprawde złego słowa nie mogę na ich temat powiedzieć. Bez awaryjne , bez problemowe , szybkie i proste. Na stary czynnik i na nowy. Od najtańszych po te za ok 20 tys netto.

Odpowiedz

krz123, 24 czerwca 2020, 20:49 0 0

nie wiem, co to za przegląd, bo modele wybrane są chyba z maszyny do losowania lotto.
Texa 712, to jeden z najsłabszych modeli, dystrybuowany przez tylko jedną firmę. Parametry takie jak 705 (R134) i 707 (R1234), a cena dużo wyższa i niepotrzebne możliwości doposażenia.
MM Alaska? całkiem spoko, ale niezbyt popularna na rynku.
Bosch 663? Chyba jeden z gorszych modeli w ofercie Bosch (a mają też świetne urządzenia, ale o nich nie wspomniano)
Pozostałych produktów nie omówię, bo marki nie zasługują nawet na opis, biorąc pod uwagę jakość/cenę/dostęp do materiałó eksploatacyjnych/obsługę serwisu producenta
Artykuł zapewne pisany "obiektywnie-pod sponsora"

Odpowiedz

Redakcja, 25 czerwca 2020, 8:18 0 0

Szanowny krz123,
artykuł prezentuje stacje, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie. To nie ranking najlepszych stacji na rynku tylko przegląd nowości.

Odpowiedz

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, 24 czerwca 2020, 20:51 0 0

ja natomiast stacji sprzedałem już kilkaset w życiu i również po statystykach reklamacji widać, że Texa ma dużą przewagę nad konkurencją. 712 nie znam, bo to wynalazek, ale modele standardowe są naprawdę OK.

Odpowiedz

Konrad, 8 sierpnia 2020, 14:06 2 0

Witam, a jaki model tej firmy polecasz??

Odpowiedz

Rafal, 28 listopada 2020, 9:56 0 0

Moze posiada ktos informacje o stacji firmy TopAuto model RR700

Odpowiedz

Racjonalista, 29 grudnia 2020, 22:51 0 0

Witam,

A jakie stacje polecacie? Rozumiem, ż?e prym wiodą Bosch , Texa i Magneti?
Czy warto brać stacje na czynniki? Czy lepiej odzielnie?

Odpowiedz