Tarcza Antykryzysowa zatwierdzona przez prezydenta

1 kwietnia 2020, 8:50

Specustawa, której celem jest przeciwdziałanie gospodarczym skutkom pandemii w Polsce została finalnie zatwierdzona przez prezydenta RP. Na jaką pomoc od państwa będą mogli liczyć przedsiębiorcy?

Nowelizacje ustaw, wchodzące w skład pakietu Tarczy Antykryzysowej zostały zatwierdzone przez sejm, który odrzucił większość poprawek, zgłoszonych przez senat. Następnie projekt został podpisany przez prezydenta, co oznacza rychłe wejście w życie zawartych w nim postanowień.

Tarcza została przygotowana przede wszystkim z myślą o wsparciu służby zdrowia, przedsiębiorców oraz sektora finansowego państwa i środków publicznych w czasie kryzysu. Najdłużej dyskutowane kwestie dotyczą wsparcia przedsiębiorstw oraz zapobiegania bezrobociu. Finalnie, zawarte w pakiecie wsparcie dla firm przedstawia się następująco:

  • mikrofirmy do 9 osób zostaną zwolnione ze składek ZUS na 3 miesiące (od marca do maja) – dotyczy to składek składek zarówno za przedsiębiorcę, jak i pracujące dla niego osoby oraz samozatrudnionych z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, opłacających składki wyłącznie za siebie.
  • osoby pracujące na zlecenie (umowy zlecenia, o dzieło, umowy agencyjne) osiągające przychód poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia otrzymają świadczenie postojowe w wysokości do 2 tys. zł.
  • pod pewnymi warunkami, firmy znajdujące się w trudnej sytuacji w związku z kryzysem będą mogły otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w wysokości do 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
  • przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS) będzie można skorzystać z czasowego zniesienia opłaty prolongacyjnej.

Tarcza zakłada także ochronę konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen i innymi nieuczciwymi praktykami.

Specustawa dotycząca wsparcia firm w całości wchodzi w życie od 1 kwietnia 2020 r.

Dowiedz się więcej

Koronawirus: znamy szczegóły rządowej specustawy
Koronawirus: znamy szczegóły rządowej specustawy

W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, rząd wprowadzi pakiet osłonowy dla przedsiębiorców, którzy ucierpią w związku z sytuacją wywołaną przez koronawirusa. Kwota udzielonej pomocy ma sięgnąć nawet 212 mld zł.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

warsztotowiec, 2 kwietnia 2020, 20:07 0 0

To jest totalna kpina z warsztatów samochodowych. Przychody firmy naliczają razem z zakupionymi częściami zamiennymi do samochodów, więc jak można się zmieścić w marnej stawce przychodu.
O wszystko dużo krzyku a i tak guzik dostaną.

Odpowiedz