Które rozmiary opon letnich są najpopularniejsze?

17 marca 2023, 14:36

W ofertach producentów ogumienia samochodowego znaleźć można wiele rozmiarów opon. Jednak trzy rozmiary opon letnich są najpopularniejsze. Które?

Po drogach całego świata poruszają się tysiące modeli samochodów, nowych i używanych. Mnóstwo modeli samochodów może korzystać z tego samego rozmiaru opon, jeśli jest to zgodne z zaleceniami producenta samochodu.

Rozmiar opon musi być zgodny z zaleceniami producenta auta

Producent samochodu określa, jaki rozmiar felg i opon można stosować w wyprodukowanym przez niego pojeździe. Należy się stosować do tych zaleceń, albowiem odpowiednie ogumienie samochodowe gwarantuje bezpieczeństwo, właściwą pracę układu kierowniczego i układu zawieszenia samochodowego.

W większości aut kierowca ma do wyboru kilka rozmiarów felg, o różnej średnicy i kilka rozmiarów opon. Producent auta podaje rozmiary zalecane oraz rozmiary opcjonalne.

Warto sprawdzać ceny wszystkich, pasujących na nasze felgi. Może się bowiem okazać, że wybierając inny rozmiar opon, możemy zaoszczędzić nawet 30% ceny.

Producenci aut, felg i opon odpowiadają także na mody

W ostatnich latach modne jest stosowanie coraz większych felg (o coraz większej średnicy) i opon o coraz niższych ściankach bocznych (opon niskoprofilowych). Taki typ kół zwiększa atrakcyjność aut. Nic zatem dziwnego, że w wielu współczesnych autach dopuszcza się stosowanie felg aluminiowych o średnicy 17 a nawet 18 cali w miejsce dotychczas stosowanych 15 i 16 cali (w przypadku SUV średnice dochodzą nawet do 20 – 22 cali).

Jakie rozmiary opon letnich są najpopularniejsze?

Sprawdziliśmy oferty producentów opon. Dzięki temu udało nam się znaleźć trzy rozmiary opon letnich, które są najczęściej oferowane. To:

  • Rozmiar 205 55 R16;
  • Rozmiar 195×65 R15;
  • Rozmiar 225 45 R17.

Pierwsze trzy liczby oznaczają szerokość opony, dwie kolejne jej profil (wysokość bieżnika w stosunku do szerokości opony, wyrażona w procentach), a dwie ostatnie – średnicę felgi podaną w calach.

Wszystkie trzy rozmiary opon oferowane są w trzech klasach: budżetowej, średniej i premium.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując opony w powyższych rozmiarach?

  • Na miejsce produkcji opon.
  • Na datę produkcji opon.
  • Na kształt bieżnika. Można wybierać spośród bieżnika standardowego, asymetrycznego, kierunkowego itd.
  • Na dodatkowe elementy, jeśli auto jest pojazdem klasy premium i kierowca chce korzystać z wysokich osiągów. Np. na dodatkowe gładkie żebro, które poprawia kierowalność i szybkość reakcji kół na ruchy kierownicą. Każdy element opony ma swoje zadania. Np. im szersze rowki obwodowe, tym lepsze odprowadzanie wody podczas jazdy po deszczu.
  • Na drogę hamowania.
  • Na hałas opony – w przypadku opon klasy średniej i premium.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!