Podsumowanie roku w branży motoryzacyjnej – echa XVI Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

15 grudnia 2021, 11:43

XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, czyli coroczne spotkanie branży produkcji i dystrybucji części zamiennych oraz przedstawicieli sektora napraw pojazdów, ze względu na pandemię COVID-19 odbył się w formule online. Nie przeszkodziło to w przedstawieniu aktualnych danych na temat rynku, poczynieniu podsumowań i prognoz dotyczących przyszłości. Rok 2021 był wyjątkowy dla branży, głównie ze względu na ujawnienie się zupełnie nowych wyzwań i zagrożeń.

Rok 2021 w ujęciu rynkowych ekspertów

Podczas kongresu, jak co roku, dzięki danym MotoFocus.pl, dokonano podsumowania sytuacji na rynku motoryzacyjnym oraz wskazania podstawowych wyzwań, z którymi zmagali się przedsiębiorcy w konkretnych sektorach rynku. Mijający rok okazał się szczególnie trudny dla producentów części motoryzacyjnych, zwłaszcza tych, dla których głównym źródłem przychodów były dostawy części na pierwszy montaż do producentów samochodów. Z powodu m.in. kryzysu na rynku półprzewodników wiele fabryk zawiesiło produkcję pojazdów, na czym ucierpieli producenci części motoryzacyjnych dostarczający produkty do ich montażu i dla których stanowi to większą część ich działalności. Zdecydowanie lepiej poradzili sobie producenci, dla których rynek wtórny jest głównym źródłem przychodów. Na tym rynku popyt był duży, co pozwoliło znacznej grupie firm produkcyjnych wygenerować wzrosty. Mimo aktualnie obserwowanych problemów, obie grupy producentów optymistycznie spoglądają w przyszłość.

Przeczytaj artykuł z najnowszymi danymi dot. motoryzacyjnego rynku wtórnego

Z nowymi wyzwaniami w roku 2021 mierzyli się także dystrybutorzy części. Pandemia i towarzyszące jej trudności przełożyły się na przerwanie łańcuchów dostaw. W efekcie pojawiły się problemy z terminowymi dostawami części, zwłaszcza tych transportowanych przez ocean.  Z problemami asortymentowymi, według przedstawionych w czasie kongresu badań, borykało się prawie 97% dystrybutorów. Większość firm z tego sektora traktuje obecnie obserwowane trudności jako przejściowe.  W badaniu online, przeprowadzonym podczas kongresu, aż 93% dystrybutorów wykazało osiągnięcie w 2021 r. wzrostu przychodów względem roku 2020. Optymistyczne są także prognozy w tym zakresie na 2022 r. Jednocześnie z przychodami rosną jednak także koszty prowadzenia działalności. Będą one głównym wyzwaniem w tym sektorze na przyszły rok.

Warsztaty samochodowe radziły sobie w kryzysowym roku bardzo dobrze, z reguły utrzymując lub zwiększając liczbę obsługiwanych klientów. Szybko rosły także koszty prowadzenia działalności, które jednak były przez warsztaty rekompensowane poprzez podnoszenie stawek za roboczogodzinę. Warsztaty odczuły dość mocno problem z niedoborem niektórych części zamiennych. Obawę o to, że ograniczenia w tym zakresie utrzymają się w roku 2022, przedstawiciele warsztatów wskazali także na pierwszym miejscu na liście potencjalnych wyzwań rynkowych na przyszły rok. W przeprowadzonym na żywo badaniu online spora grupa wskazała także na rosnące koszty działalności oraz problemy ze znalezieniem pracowników.

Przeczytaj artykuł dotyczący wyników przemysłu motoryzacyjnego w 2021 r.

Prognozy na rok 2022 – na co zwracają uwagę firmy w branży motoryzacyjnej?

Przedstawione oraz przeprowadzone podczas kongresu badania wykazały wyraźną zmianę priorytetów wśród firm z sektora motoryzacyjnego. Obecnie najważniejsze dla nich jest radzenie sobie z aktualnymi problemami, wywołanymi przez pandemię i towarzyszący jej kryzys (niedobór  i /lub ceny surowców i półproduktów, niepewność przyszłych zamówień i popytu, problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników). Na dalszy plan zeszły problemy wskazywane w poprzednich latach jako najważniejsze, jak np. zmiany w krajowych przepisach.

Zaproszeni do udziału w kongresie rynkowi eksperci przedstawili szerokie spojrzenie na rynek motoryzacyjny, wybiegając także w przyszłość motoryzacji. Chodzi nie tylko o ewolucję parku pojazdów w kierunku samochodów elektrycznych, ale także wyzwania legislacyjne, stojące przed rynkiem. Przedstawicielka organizacji FIGIEFA zwróciła uwagę na problemy cyberbezpieczeństwa pojazdów oraz dostępu do danych pokładowych, które mogą mieć kolosalny wpływ na sytuację niezależnego rynku motoryzacyjnego. Przedstawicielka CLEPA przybliżyła za to wyzwania , przed którymi w najbliższych latach stanie przemysł motoryzacyjny.

Podczas paneli dyskusyjnych, przedstawiciele firm oraz stowarzyszeń z branży motoryzacyjnej oraz ministerstw i agencji państwowych omówili szczegółowo także takie problemy jak trend dążenia do autonomiczności w transporcie, rozwój rynku e-commerce czy zrównoważony rozwój na rynku wtórnym. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zachęcamy do obejrzenia nagrań poszczególnych sesji tematycznych, które dostępne są na kanale YouTube patrona medialnego kongresu – Grupy MotoFocus.pl (LINK).

– Cieszymy się, że w czasie trudnej sytuacji pandemicznej, Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego mógł zostać zrealizowany w bezpiecznych warunkach, w formule online. Jak co roku, zawartość merytoryczna wydarzenia stała na bardzo wysokim poziomie co potwierdzają prelegenci i osoby, które przed ekranami komputerów wzięły udział w Kongresie. W wydarzeniu tym, jak co roku, wzięli udział rynkowi eksperci, przedstawiciele firm, stowarzyszeń, a także ministerstw i organizacji państwowych. Jesteśmy zadowoleni z wyników oglądalności kongresu. Mimo wszystko mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy już mogli spotkać się na żywo z wszystkimi osobami, które wyrażą zainteresowanie udziałem w kongresie. Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim partnerom, patronom honorowym i medialnym, prelegentom oraz wszystkim którzy poświęcili nam swój czas – podsumował Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający SDCM.

Wkrótce dostępny będzie raport podsumowujący rok 2021 w branży motoryzacyjnej przygotowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych przy współudziale MotoFocus.pl i Santander Bank Polska.

XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbył się w dniach 8-9 grudnia 2021 r. w formule online. Nagrania poszczególnych sesji kongresu są dostępne na naszym koncie YouTube. Dodaliśmy już pierwsze filmy, playlista będzie jeszcze aktualizowana.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!