Firma Nokian Tyres rozpoczęła prace nad nową fabryką opon o zerowej emisji CO2

12 maja 2023, 14:31

11 maja firma Nokian Tyres rozpoczęła prace nad nowym zakładem produkującym opony do samochodów osobowych. Fabryka będzie zlokalizowana w rumuńskiej miejscowości Oradea. Będzie to również pierwsza w branży oponiarskiej fabryka o zerowej emisji CO2. Na uroczystości obecni byli wysocy rangą urzędnicy z Rumunii. Rozpoczęcie produkcji opon w zakładzie jest planowane na rok 2025. Fabryka będzie wytwarzać ogumienie przede wszystkim dla klientów z Europy Środkowej.

Rozpoczęcie budowy fabryki Nokian Tyres
fot. Nokian Tyres

Rocznie w nowej fabryce ma powstawać 6 milionów opon

Budowana od podstaw fabryka powstaje w północno-zachodniej części Rumunii, w okolicy ważnych dla regionu i kontynentu węzłów szlaków transportowych. Całkowitą wielkość inwestycji szacuje się na około 650 milionów EUR. Firma Nokian Tyres oczekuje na ostateczną decyzję UE w sprawie złożonego wniosku o środki z funduszy unijnych na kwotę około 100 milionów EUR, zatwierdzonego przez rumuński rząd na początku bieżącego roku.

– Ta inwestycja stanowi ważny pod względem strategicznym krok, umożliwiający nam przyszły wzrost i rozwój. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie jest kluczowym krokiem do zapewnienia większych zdolności i utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w postaci budowy nowego zakładu Nokian Tyres. Z dumą informujemy o budowie pierwszego zakładu o zerowej emisji CO2 w branży oponiarskiej. Oznacza to na przykład, że wykorzystywana w nim energia pochodzi z odnawialnych źródeł, parę niezbędną w procesie produkcji opon wytwarza się bez użycia paliw kopalnych. Lokalizacja zakładu w Rumunii wspiera realizację tego celu ze względu na możliwość wykorzystania ekologicznej energii wytwarzanej w jego pobliżu. Pragniemy zbudować zrównoważony, konkurencyjny zakład produkcji opon mówi Jukka Moisio, prezes i dyrektor naczelny firmy Nokian Tyres.  

Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynosić będą 6 milionów opon, a w przyszłości ten potencjał może zostać zwiększony. Zakład skupi się na produkcji opon do samochodów osobowych i SUV-ów o większych średnicach. Na terenie fabryki ma znaleźć się także punkt zajmujący się składowaniem i dystrybucją opon. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie około 100 000 m2. Pierwsze opony mają zostać wyprodukowane w drugiej połowie roku 2024. Rozpoczęcie produkcji opon do pojazdów użytkowych przewiduje się na początek roku 2025.

– Europa Środkowa jest dla nas ważnym rynkiem, a inwestycja dowodzi naszego oddania wobec niego. Nowy zakład znajdzie się w strategicznej, niewielkiej odległości od naszych klientów. Po dokładnej ocenie ponad 40 lokalizacji i szeregu czynników, jak dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, korzyści logistyczne i stabilne środowisko biznesowe, okazało się, że najlepszym miejscem dla naszej nowej fabryki będzie Oradea – mówi Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia.

Zatrudnienie dla 500 pracowników

Powstający w Rumunii zakład ma zatrudniać około 500 osób. Firma Nokian Tyres przyjmie pracowników na stanowiska produkcyjne oraz kierownicze. Proces rekrutacji przyspieszy w 2024 roku i potrwa do chwili zatrudnienia całej planowanej kadry zakładu i rozpoczęcia jego działania.

– Podejmiemy współpracę ze szkołami w Oradei, by mogły zapewnić naszym przyszłym pracownikom odpowiednie przeszkolenie. Na początek wykorzystamy posiadaną wiedzę zdobytą przy budowie zakładu w USA i do Oradei sprowadzimy około 20–25 pracowników z Finlandii, którzy pomogą w jego konfiguracji – informuje Adrian Kaczmarczyk, SVP, operacje zaopatrzenia.

Oprócz budowy nowej fabryki opon do samochodów osobowych w Oradei firma Nokian Tyres zwiększa zdolności produkcyjne w działających zakładach w Finlandii oraz USA, a także rozwija produkcję kontraktową. Do roku 2027 zdolności produkcyjne Nokian Tyres mają osiągnąć 15 milionów opon rocznie.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!