Nokian Tyres plc zainwestuje w całkowicie nową fabrykę w Rumunii

4 listopada 2022, 9:00

Zarząd spółki Nokian Tyres podjął decyzję o inwestycji w nową fabrykę opon dla samochodów osobowych w Rumunii. Nowa fabryka, budowana od podstaw, znajdować się będzie w Oradei na północnym zachodzie Rumunii, niedaleko granicy węgierskiej.

Fabryka będzie miała wydajność 6 milionów opon rocznie, z potencjałem na poszerzenie w przyszłości. W tej samej lokalizacji znajdzie się również punkt dystrybucyjny do magazynowania i dystrybucji opon. Łączna wysokość inwestycji oceniana jest na ok. 650 milionów euro. Budowa ma się rozpocząć w początkach 2023 roku, a wyprodukowanie pierwszych opon przewiduje się na drugą połowę roku 2024. Rozpoczęcie komercyjnej produkcji opon planowane jest się na początki 2025 roku.

– Ta inwestycja to istotna decyzja strategiczna umożliwiająca nam dalszy wzrost. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie to kluczowy krok na drodze do uzyskania dodatkowych mocy przerobowych oraz utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w czasie, gdy zaczynamy budować nowe Nokian Tyres bez Rosji – mówi Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres.

Planowane jest, że rumuńska fabryka zatrudniać będzie około 500 pracowników. Zakład skupi się na produkcji opon dla samochodów osobowych i SUV o większych felgach, przeznaczonych głównie na rynek środkowoeuropejski.

– Europa Środkowa to dla nas ważny rynek, inwestycja ta dowodzi, jak bardzo nam na nim zależy. Nowy zakład będzie zlokalizowany strategicznie, blisko naszych klientów. Po starannej ocenie ponad 40 lokalizacji i kilku czynników, jak dostępność wykwalifikowanych sił roboczych, korzyści logistyczne i stabilne otoczenie biznesowe, stało się jasne, że Oradea to najlepszy wybór dla naszej nowej fabryki – mówi Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych (SVP, Supply Operations). – Zależy nam na zbudowaniu fabryki o zerowych emisjach CO2 – pierwszej w naszej branży. Lokalizacja w Rumunii pomaga w osiągnięciu tego celu, ponieważ możemy korzystać z zielonej energii produkowanej w bliskiej okolicy. Dodatkowo prowadzimy krytyczną ocenę procesów produkcyjnych, aby znaleźć najbardziej zrównoważone sposoby produkcji opon – kontynuuje Kaczmarczyk.

W czerwcu 2022 roku Zarząd spółki Nokian Tyres postanowił rozpocząć kontrolowane wyjście z Rosji. Ze względu na wojnę i następujące po niej coraz bardziej surowe sankcje, nie jest tam możliwa dalsza kontynuacja działań Nokian Tyres plc. W październiku Nokian Tyres podpisała umowę sprzedaży swoich rosyjskich zakładów. Aby zapewnić dostawy swoich produktów, Nokian Tyres postanowiła w pierwszej połowie roku przyspieszyć swoje plany inwestycji w nowe moce przerobowe w Europie, a rumuńska fabryka jest kluczowym elementem tych planów. Oprócz tego Nokian Tyres nadal zwiększa moce przerobowe swoich fabryk w Finlandii i USA, zamierzając wprowadzić więcej różnorodności geograficznej do swoich działań produkcyjnych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!