Konferencje, kongresy i spotkania online nielegalne? Mamy odpowiedź ministerstwa.

, 23 października 2020, 10:45

Wśród najnowszych rządowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa znalazł się m.in. zakaz organizacji konferencji, kongresów i różnego rodzaju spotkań w czerwonych strefach, także w formie online.
Aktualizacja: Ministerstwo odpowiedziało w tej sprawie na zapytanie SDCM. Od 23 października błąd w przepisach zostanie naprawiony!

Ministerialny zakaz dotyczył nawet zdalnej organizacji konferencji i tym podobnych wydarzeń. Z konsekwencjami niejasnego przepisu już zmierzyła się m.in. branża motoryzacyjna.

Błąd czy celowy zakaz? Najwyraźniej błąd…

Za sprawą nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania na obszarze czerwonym obowiązywał zakaz prowadzenia działalności związanej m.in. z organizacją imprez, takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania. Co ważne, takie same ograniczenia ustanowiono w strefie żółtej, jednak tam treść nowelizacji wskazuje na wyjątek, którym jest organizacja wyżej wymienionych wydarzeń za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Wydaje się, że twórcy rozporządzenia nie mieli realnych powodów, aby ograniczać zdalnie organizowane wydarzenia, które są przecież bezpieczną formą zastępczą dla spotkań osobistych. Trudno przypuszczać, że rządzący uważali, że COVID może rozprzestrzeniać się poprzez internetowe kable lub od patrzenia na zarażoną osobę poprzez ekran.

Wszystko wskazuje na to, że brak umieszczenia informacji o wyjątku w paragrafie dotyczącym strefy czerwonej to zwyczajny błąd. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w korespondencji z SDCM, zostanie on naprawiony 24 października.

Niektóre konferencje i spotkania online już odwołano

Kancelarie prawnicze były podzielone w kwestii interpretacji nowych przepisów. Część z nich odradza swoim klientom organizację wydarzeń online. Odwołane zostały już pierwsze konferencje i spotkania. Przykładem z naszej branży jest kongres MOVE MOBILITY, przygotowywany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Długo zapowiadane wydarzenie, planowane na 21 października, nie odbyło się z powodu wspomnianych obostrzeń. Jak poinformowali organizatorzy:

zlecona przez nas indywidualna interpretacja prawna opublikowanej 16 października br. nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającej rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jest niestety jednoznaczna. W obowiązującej na terenie powiatu poznańskiego oraz miasta Poznania strefie czerwonej, oprócz organizacji targów, wystaw i konferencji obowiązuje także całkowity zakaz organizacji wydarzeń wirtualnych. Niestety decyzja ta uniemożliwia nam organizację zaplanowanego w terminie 21 października 2020 roku kongresu MOVE.

W związku z powyższym, pod znakiem zapytania stanęły także inne wydarzenia w branży motoryzacyjnej, które z powodu pandemii miały odbywać się online. Przykładem jest XV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, zaplanowany na 17 i 18 listopada.

Kongres nie zostanie odwołany. SDCM ma odpowiedź ministra.

Organizator Kongresu, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, wystosowało pismo do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, z pytaniem o poprawną interpretację zakazów sformułowanych w nowelizacji rozporządzenia. Co warto wspomnieć, kongresowi patronują trzy inne ministerstwa, co – być może – miało wpływ na szybką reakcję.

W związku z powyższym bylibyśmy zobowiązani za wydanie wytycznych/wyjaśnień co do organizacji wydarzeń online w czerwonych strefach. Jakie warunki muszą być spełnione by były one dla Państwa dopuszczalne? – pytał ministra prezes SDCM, Alfred Franke.

Rządzący szybko ustosunkowali się do wyżej wymienionego pisma. Wieczorem, 23 października, SDCM otrzymało odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia. Zawarta w niej treść nie pozostawia wątpliwości. Od 24 października w całym kraju jest możliwe organizowanie kongresów, targów, wystaw itp. on-line. To bardzo ważna informacja nie tylko dla branży motoryzacyjnej, ale i dla wszystkich innych branż.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!