Fiskus sprawdzi powiązania między Tobą a klientami – już od października

, 30 września 2020, 11:22

Od 1 października 2020 r. zaczynają obowiązywać przepisy nakazujące przedsiębiorcom składanie nowej wersji jednolitego pliku kontrolnego – JPK_VAT. Wśród wprowadzanych zmian znajdzie się m.in. konieczność wykazywania przez przedsiębiorców powiązań, czyli transakcji zawieranych z ważnymi klientami lub rodziną.

Czym jest nowy JPK_VAT?

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Dokument elektroniczny jest przesyłany do Ministerstwa Finansów. Celem JPK jest sprawniejsza i szybsza kontrola podatników. Termin wejścia w życie zmian związanych z JPK_VAT został przesunięty z powodu pandemii z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r.

Zmiany w JPK_VAT od października 2020

Na podstawie JPK, odpowiednie systemy informatyczne Ministerstwa Finansów, w kilka chwil są w stanie zweryfikować wiarygodność informacji przesyłanych przez firmy – czy np. wydatek danego przedsiębiorcy zgadza się z przychodem kontrahenta ujętego w ewidencji. Od października, dzięki tzw. oznaczeniu „TP”, urzędnicy zyskają łatwiejszy dostęp do szczegółowych informacji na temat transakcji zawieranych z ważnymi klientami lub rodziną. Konieczne stanie się wykazywanie „istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą”. O jakie powiązania chodzi?

W uproszczeniu, istnieją dwa rodzaje powiązań:

  • pomiędzy podmiotami, z których jeden wywiera znaczący wpływ na drugi
  • pomiędzy członkami rodziny: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia

W przypadku powiązań rodzinnych, przykładowo, kiedy prowadzimy warsztat samochodowy i kupujemy części w hurtowni prowadzonej przez brata, w swoim pliku JPK_VAT będzie on musiał oznaczyć znakiem „TP” powiązanie z nami. Podobne oznaczenie przekażemy w naszym rozliczeniu, jeżeli np. zatrudnimy firmę żony do poprowadzenia księgowości warsztatu. Jeżeli członek naszej bliskiej rodziny prowadzi dowolnego rodzaju firmę i zażąda faktury za wykonaną przez nas naprawę należącego do niej samochodu, również musimy oznaczyć tę transakcję stemplem „TP”. Nie ma przy tym znaczenia, czy kwoty na fakturach odbiegają od cen rynkowych czy nie. Oznaczenie i tak musi zostać zawarte.

W przypadku powiązań, w których jeden z podmiotów wywiera znaczący wpływ, możemy mówić np. o transakcjach pomiędzy dystrybutorem części a jego filią. Z oczywistych względów, filia zamawia towar u dystrybutora, który jako jej dostawca musi wpisać oznaczenie „TP” w swój plik JPK.

Problemy z JPK_VAT

Sama konieczność wprowadzania oznaczeń podmiotów powiązanych daje państwu jeszcze większą kontrolę nad podatnikami. Nowy obowiązek wiąże się jednak także z kolejnymi problemami przy dokonywaniu rozliczeń. Już dziś, przed wejściem w życie JPK_VAT, usłyszeć możemy liczne głosy dezaprobaty ze strony podatników, jak i biur księgowych. Nowe przepisy są niejasne oraz trudne do wdrożenia. Przykładowo w przypadku oznaczania powiązań TP, nie możemy liczyć wyłącznie na biuro księgowe, które wynajmujemy. Jego pracownik może przecież nie wiedzieć o tym, czy osoba, której wystawiliśmy fakturę za usługę jest z nami spokrewniona czy nie. Odpowiednie oznaczenie będzie zatem obowiązkiem przedsiębiorcy.

 

Czy zasady składania nowego JPK_VAT są dla Ciebie zrozumiałe? *

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Mechanior, 1 października 2020, 8:15 14 0

To niech mi ktoś powie, skąd mam wiedzieć, że mój brat cioteczny z którym nie mam obowiązku utrzymywać kontaktu przypadkiem trafił do mojego warsztatu.

Odpowiedz

Waldi, 1 października 2020, 8:26 16 0

Wszystkie warsztaty połączy teraz wspólna pasja do poszukiwania krewnych i tworzenia drzewa genealogicznego. Chyba zamienię moją działalność w usługach motoryzacyjnych na działalność w usługach odnajdywania krewnych i przodków - zgłaszajcie się do mnie od jutra robię to bez opłat wstępnych tyko będę pobierał opłaty za skuteczne odnalezienie powiązań rodzinnych.

Odpowiedz

dfsfew3c, 1 października 2020, 8:16 31 -4

Kolejny niekonstytucyjny i bezprawny przepis made by pis. Najgorszy rzad jaki kiedy kolwiek mielismy...zaklamany i bandycki

Odpowiedz

lewar, 3 października 2020, 17:37 5 -10

Masz rację w PO za ich rządów byli sami uczciwi politycy. Nigdy nie kłamali, nie kradli i zawsze prawdę mówili. Nawet wtedy kiedy kiedy ich czołowy polityk od finansów powiedział "piniendzy nie ma i nie będzie"

Odpowiedz

Anonim, 6 października 2020, 18:49 4 -4

PO kradło passaty w nocy, a PIS kradnie mercedesy w biały dzień i jeszcze w telewizji partyjnej ogłasza, że to legalne i dobre dla wszystkich

Odpowiedz

lewar, 8 października 2020, 11:16 3 -3

Nie rozśmieszaj mnie. To może powymieniaj te mercedesy a ja ci udowodnię, że passatów nie dość że było więcej to na dodatek jeszcze więcej nas kosztowały od mercedesów.

Odpowiedz

Anonim, 1 października 2020, 8:25 28 0

Czy wszyscy jesteśmy dla rządu OSZUSTAMI !!!!!!!!

Odpowiedz

JpkII, 1 października 2020, 8:46 2 0

same utrudnienia a podatek dochodowy najniższy na świecie

Odpowiedz

jakas, 1 października 2020, 10:45 7 -3

wszyscy tak na ten rząd psioczycie a ja się zastanawiam kto go wybrał..obłuda i jeszcze raz obłuda i żenada w jednym

Odpowiedz

Adaś, 1 października 2020, 12:04 8 -3

Ja na niego NIE GŁOSOWAŁEM!!!!

Odpowiedz

lewar, 1 października 2020, 21:14 4 -3

Adaś, no i tutaj właśnie jest problem, bo mamy w rządzie dwa główne obozy polityczne. Jeden z nich przymyka na wszystko oczy przyzwalając na wszelkie machloje, jednocześnie samemu matacząc na gigantyczną wręcz skalę. I drugi, który z machlojami walczy aż do przesady i przynajmniej oficjalnie stara się być uczciwym, choć jak wiemy nie do końca uczciwie postępuje.
Pytanie brzmi na kogo zagłosować? Tego który jawnie kradnie miliony, pozwalając jednocześnie biedzie na drobne przekręty, czy na tego co ze średnim skutkiem stara się walczyć z korupcją i zlodziejstwem, również we własnych szeregach?
Inaczej mówiąc, pozwalam innym na gigantyczne machloje przy czym sam brudzę sobie paluszki, albo nie pozwalam na kradzież innym i osobiście też jestem uczciwy.
Więc, kogo wybrać???

Odpowiedz

Obywatel, 1 października 2020, 8:50 5 -1

Żona Morawieckiego ma TP

Odpowiedz

Marian znany w motosporcie.........., 1 października 2020, 10:07 9 0

ilość słów powszechnie uważane za obraźliwe jakie trzeba z siebie wydobyć czytając te KOLEJNE POMYSŁY na zabicie małych firm jest przeogromna.......... Koszmar prowadzenia firmy w DZIKIM kraju jaki zrobili rządzący w Polsce.......

Odpowiedz

Adaś, 1 października 2020, 12:05 2 -2

Jeszcze 10 miesięcy i emerytura. Jaka będzie to będzie, ale MAM DOSYĆ TEJ RADOSNEJ TWÓRCZOŚCI rządu-nierządu.

Odpowiedz

Piotr87, 1 października 2020, 15:10 4 -1

Ale wtedy będzie Pan po drugiej stronie barykady i może działania rządu zaczną się podobać bardziej np. trzynasta, czternasta emerytura :)

Odpowiedz

Majka, 1 października 2020, 10:18 7 0

oczywiście dobierzmy się do d..py tym, którzy działają legalnie.Zamiast obsługiwać klienta będę się teraz zastanawiać najpierw do jakiej klasyfikacji CN przyporządkować towar, a potem do której grupy GTU . Szara strefa kwitnie hura tak trzymać

Odpowiedz

Anonim, 1 października 2020, 10:49 8 -1

Okazuje się ,że jednak szara strefa nie jest dla rządu taka zła- zarabiając i tak będą wydawać pieniądze w Polsce, czyli podatek gdzieś tam wpłynie.
Nam legalnie działającym pozostanie utrzymywać rząd, urzędników i ich pomysły oraz własnie szarą strefę.
Mam już nadzieję na skuteczniejsze niż na Białorusi działania społeczeństwa wobec rządu .

Odpowiedz

Adaś, 1 października 2020, 12:02 3 0

A niby jaki stopień pokrewieństwa interesuje nasz rząd-nierząd? Rozumiem że stryj lub córka nie są "TP", jeśli mają "odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje"? A jeśli żona mojego pracownika coś prowadzi lub jest gdzieś zatrudniona to ta firma też jest "TP" czy nie ?
Wobec panującego powszechnie wśród polityków nepotyzmu jest to. cytując klasyka "chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo".

Odpowiedz

Do Adaś, 1 października 2020, 14:21 0 0

Według artykułu "małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia"
tutaj znalazłem jakieś wyjaśnienie, skomplikowane to... http://fundacja.togatus.pl/kto-jest-krewnym-a-kto-powinowatym/

Odpowiedz

Śmiech przez łzy, 1 października 2020, 14:38 4 0

A teściowa to też rodzina? Bo genetycznie patrząc całkiem obca baba.

Odpowiedz

Andy, 2 października 2020, 9:02 2 0

Idąc tym tokiem słyszałem teorię, że żona to nie rodzina, tylko obca kobieta :)

Odpowiedz

płatnik podatków, 1 października 2020, 16:05 9 0

Zamiast w dobie zapaści gospodarczej ułatwic prowdzenie DG jak w całej EU , zmniejszac podatki , prostwać przepisy podatkowe, ograniczać papierolgie to specjaliści po KULU , historii czy turystyce dobijaja małe firmy JPKV7 Z GTU SN MPP, kraj nie do życia , kto moze niech stąd ucieka

Odpowiedz

Qubaa, 1 października 2020, 19:39 4 0

W tym momencie najlepiej wyjda paragoniarze, albo firmy ktore na fv pisza tylko naprawa samochodu.
Tych co maja programy magazynowe czeka niezla rewolucja w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Odpowiedz

Dragon, 3 października 2020, 18:33 4 0

Przyznam, że czytając to rozporządzenie, próbowałem choć trochę odczarować jego treść i przełożyć ten urzędowy bełkot, na w miarę zrozumiały dla mnie przekaz. Niestety, moje szare komórki poległy na przyswojeniu tych zapewne prostych w przekazie sformułowań i nie są zdolne do wdrożenia owych zaleceń w praktyce ... .

Odpowiedz

Adeks, 6 października 2020, 13:30 1 -1

Kolejny niekonstytucyjny i bezprawny przepis made by pis. Najgorszy rzad jaki kiedy kolwiek mielismy...zaklamany i bandycki . Popieram . My przedsiębiorcy to sami złodzieje i oszuści

Odpowiedz

barth, 28 października 2020, 19:21 2 0

No to w końcu się wyjaśni czy szwagier to rodzina.Dla szwagra proponuję TW.

Odpowiedz