III etap rozmrażania gospodarki – większy ruch w warsztatach już wkrótce?

, 13 maja 2020, 13:16

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę (13 maja) szczegóły III etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. Nowe zasady będą wchodzić w życie stopniowo, począwszy od niedzieli (17 maja).

Od 17 maja: 

 • zmniejszone zostaną restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Od 18 maja:

 • będzie można skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów*,
 • będzie można zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym* (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym,

*pod warunkiem spełnienia określonych ściśle wytycznych przez salony oraz restauracje. Wytyczne można znaleźć na stronach rządowych.

 • będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych,
 • można prowadzić zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.
 • zostaną otwarte placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
 • autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji
 • poluzowane zostaną obostrzenia również w świecie kultury, m.in. działalności kin samochodowych, wznowienie prac na planach filmowych, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych itd.
 • zwiększą się limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów)

Od 25 maja będzie można:

 • prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
 • prowadzić konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.
 • możliwość prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów), zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Inne ważne zmiany:

 • przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8
 • od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna
 • kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku

 

Poluzowanie kolejnych obostrzeń oznacza nieco większy ruch na ulicach i drogach szybkiego ruchu. Dobrym znakiem dla firm świadczących usługi w zakresie napraw pojazdów jest częściowe przywrócenie działania restauracji oraz obiektów sportowych. Część przedstawicieli branży motoryzacyjnej skorzysta dzięki przedłużeniu zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8. Trudno oczekiwać jednak, że III etap odmrażania gospodarki zostanie w znacznym stopniu zauważony przez branżę. Na dużo większy ruch w warsztatach przyjdzie nam prawdopodobnie jeszcze poczekać

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 14 maja 2020, 10:04 3 0

Najważniejsze dla gospodarki, że od niedzieli więcej ludzi w kościołach:))))

Odpowiedz

mpol, 14 maja 2020, 11:54 7 0

Oczywiście, temu sektorowi najbardziej spadły obroty :-)

Odpowiedz