W związku z trwającym stanem epidemii w naszym kraju, warsztaty samochodowe mogą odroczyć terminy badań technicznych podnośników o pół roku. W tym celu wystarczy złożyć wniosek – można to zrobić bez wychodzenia z domu.
31 marca br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa w art. 28 przewiduje zmianę ustawy o dozorze technicznym wprowadzając przepis art. 68a brzmiący następująco:
Rozdział 6a Przepisy epizodyczne Art. 68a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w przypadku niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego organ właściwej jednostki dozoru technicznego może w 2020 r., na wniosek eksploatującego, odroczyć termin wykonania badań technicznych i zezwolić na eksploatację urządzenia technicznego na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy pod warunkiem, że eksploatujący złoży oświadczenie, że od dnia przeprowadzenia ostatniego badania urządzenia technicznego nie wprowadzono zmian dotyczących eksploatacji urządzenia technicznego oraz, że jego dalsza eksploatacja, w ocenie eksploatującego, nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska.
Taki jest fragment przepisu. Co on oznacza w praktyce postanowiliśmy zapytać przedstawiciela Urzędu Stanu Technicznego.
– Aby móc odroczyć termin badania urządzenia technicznego należy wypełnić wniosek i przesłać go do najbliższego biura lub oddziału UDT. Wniosek można wysłać pocztą lub drogą elektroniczną (jednak w tym wypadku musi być podpisany podpisem elektronicznym). Można go również złożyć poprzez portale eUDT i ePUAP. – tłumaczy Maciej Zagrobelny, rzecznik prasowy UDT.
Niezbędny wniosek można pobrać klikając tutaj.
W dalszej części przepisów mowa jest o tym, że odroczenie terminu wykonania badania i zezwolenie na eksploatację na warunkach określonych w ust. 1 następuje w drodze decyzji administracyjnej i wydaje ją Dyrektor Oddziału UDT.
– Maksymalny okres odroczenia terminu badania wynosi 6 m-cy. Z tytułu złożenia wniosku nie ponosi się żadnych kosztów.
Podsumowując, jeśli w okresie stanu epidemii mija termin badania technicznego podnośnika znajdującego się w warsztacie, właścicielom przysługuje prawo złożenia wniosku odraczającego ten termin o maksymalnie 6 miesięcy. Wszystkie formalności można załatwić drogą elektroniczną, pod warunkiem, że dysponuje się podpisem elektronicznym. Wniosek taki jest bezpłatny.
Zachęcamy też do zapoznania się z przepisami i warunkami, które należy spełnić, aby móc w warsztacie zainstalować podnośnik samochodowy. Przygotowaliśmy także artykuł na temat wybranych, dostępnych na polskim rynku podnośników.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Andrzej, 7 kwietnia 2020, 21:10 0 0
Dzięki dla redakcji :-)
Odpowiedz
Akim, 9 kwietnia 2020, 8:27 0 0
A co z tymi podnośnikami co nie są eksploatowane? Takie przedłużenie terminu powinno być zastosowane dla wszystkich urządzeń, przecież się nie zużywają jak nie pracują.
Odpowiedz
Normalny, 14 kwietnia 2020, 12:24 0 0
To jest teraz najważniejsze najważniejsze pozbyć się pieniędzy, i dać zarobić biurokratom, reszta się nie liczy..
Tak państwo polskie pomaga przedsiębiorstwom
Odpowiedz
dieseldiag, 22 kwietnia 2020, 14:58 0 0
W dniu dzisiejszym otrzymałam informacje od naszego Inspektora, ze nic nie wniesie składanie wniosków, skoro pracujemy na tych podnośnikach.. w przypadku postoju wg. niego mogę wnioskować o odroczenie terminu dokonania badania.
Odpowiedz