Kolejna kontrola warsztatów. Posypały się kary.

, 11 grudnia 2018, 14:57

Funkcjonariusze Oddziału Ochrony Środowiska warszawskiej Straży Miejskiej przeprowadzili kontrolę kolejnych warsztatów samochodowych pod kątem prawidłowości gospodarowania odpadami. W ponad połowie stwierdzono uchybienia.

Straż Miejska kontroluje warsztaty coraz częściej, zwracając szczególną uwagę na to, w jaki sposób ogrzewane są warsztaty. Wciąż duża część z nich korzysta z nielegalnych pieców na olej przepracowany (nasz artykuł na ten temat tutaj). Nie inaczej było w przypadku kontroli, która odbyła się w ostatnich dniach listopada.

Warszawscy strażnicy udali się łącznie do ośmiu warsztatów, a w aż pięciu z nich stwierdzili nieprawidłowości. Trzy warsztaty korzystały z pieców na przepracowany olej. We wszystkich pięciu odpady komunalne były mieszane z odpadami przemysłowymi. Kontrolerzy ukarali właścicieli warsztatów mandatami. Wkrótce przeprowadzą też ponowne kontrole, by sprawdzić czy niezgodne z prawem czynności zostały zaniechane.

Przypominamy, że:

– Zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach: spalanie jakichkolwiek odpadów – a do nich należy również przepracowany olej – jest zabronione w instalacjach do tego nieprzeznaczonych. W myśl obowiązujących przepisów tzw. „piec na przepracowany olej” jest instalacją do tego nieprzeznaczoną. Za termiczne przekształcanie odpadów grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości do 500 zł. Właściciel warsztatu ma więc obowiązek przekazywania przepracowanego oleju wyspecjalizowanym firmom, które w odpowiedni sposób zutylizują tego typu odpad.

Doniesień na temat przeprowadzanych kontroli gospodarowania odpadami jest w ostatnim czasie coraz więcej. Bez wątpienia mogą spodziewać się ich warsztaty w całej Polsce.

źródło informacji i zdjęć: Straż Miejska Warszawa

Dowiedz się więcej

Kolejny warsztat przyłapany na paleniu śmieci
Kolejny warsztat przyłapany na paleniu śmieci

Straż Miejska coraz częściej kontroluje warsztaty samochodowe, sprawdzając prowadzoną w nich gospodarkę odpadami. Strażnicy są drobiazgowi i nie wahają się przyznawać surowych kar. Przekonał się o tym właściciel jednego z warszawskich warsztatów.

Piece na olej przepracowany – dlaczego nie można z nich korzystać?
Piece na olej przepracowany – dlaczego nie można z nich korzystać?

Wolno je sprzedawać, wolno kupować, ale nie wolno z nich korzystać – ten paradoksalny stan rzeczy powoduje, że wiele osób w naszym kraju nie zdaje sobie sprawy z tego, że piece na olej przepracowany są nie tylko nieekologiczne, ale i nielegalne oraz mogą stać się powodem otrzymania wysokiej grzywny.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Setup, 12 grudnia 2018, 8:55 11 -3

I prawidłowo

Odpowiedz

Castrol, 29 grudnia 2018, 16:17 2 0

Zgadzam się. Ale ty beczysz że wymiana klocków kosztuje aż tyle i ze Ferdek w szopie zrobi za 20zł bo nie ma kosztów ZUS ani Skarbówki. Warsztaty to nie budowlanka że jeden dzięn pracy i zarbia 3-4 tys.

Odpowiedz

dobry sąsiad, 14 grudnia 2018, 6:29 3 -1

Nareszcie. Niedaleko mnie też palą gumami ,tworzywami sztucznymi i ni nie wiadomo czym jeszcze.

Odpowiedz

pospolity, 14 grudnia 2018, 22:42 8 -1

A kiedy będą kontrolować garażowców ?

Odpowiedz

loki, 29 grudnia 2018, 16:20 4 0

Nigdy bo on nie ma ani firmy ani żadnych opłat. Tam można palić oponami i starymi paskami i ciul wie czym jeszcze. P.S zapytajcie Kowalskiego co robi z olejem jak pod blokiem wymienia ?

Odpowiedz

stach, 14 grudnia 2018, 23:54 0 -9

W niektórych warsztatach to kombinują jak mogą, a nawet części wkładają stare zamiast nowych. Kiedyś mnie tak zrobili na szaro to ich nie zgłosiłem bo nie chciałem mieć przypału ale teraz sam kupuje nówki oe delph i sprawdzam przed zapłatą czy to są te same co ja kupiłem.

Odpowiedz

Ciekawy, 15 grudnia 2018, 19:22 0 -4

Nie ma cwaianiaka na warszawiaka...przykładów mają widocznie sporo trująć całą Polske - propozycja to mandat min 5 tyś zł a nie marne 500 !!!

Odpowiedz

Mirek, 19 grudnia 2018, 20:31 0 0

kontrola i mandat raz na 15 lat a oszczędności płynące z darmowego ogrzewania to "delikatna" różnica.

Odpowiedz