Reflektory LED Matrix – innowacja HELLA w nowym Touaregu

, 24 lipca 2018, 12:33

Volkswagen Touareg najnowszej generacji miał swoją premierę w Chinach. Nowy model posiada jeden z najpotężniejszych systemów oświetleniowych na rynku – reflektory LED Matrix opracowane wspólnie przez firmę HELLA i firmę Volkswagen.

Volkswagen zaoferował nowy system oświetlenia dla swojego SUVa klasy luksusowej pod nazwą „IQ.LIGHT – Reflektory LED Matrix”. Poprzez docelową indywidualną kontrolę 128 diod LED, system zapewnia bardzo precyzyjny i optymalny rozkład światła i natężenie światła. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami oświetleniowymi, reflektory matrycowe LED znacząco podnoszą bezpieczeństwo i wygodę jazdy, pozwalają kierowcy rozpoznać szczegóły drogi i możliwe przeszkody w nocy znacznie lepiej i wcześniej.

Reflektory LED wykorzystują moduły zawierające indywidualnie sterowane elementy LED (diody świecące), które emitują wiązkę świateł mijania i drogowych łączącą się w matrycę jasnych plam na drodze. Światła mijania korzystają z matrycy zasilanej przez 48 diod rozmieszczonych na wspólnej płytce drukowanej. Wiązka świateł drogowych tworzona jest przez 27 diod LED. Te 75 diod LED świateł mijania i drogowych tworzą adaptacyjne światła przednie. 53 dodatkowe diody LED zapewniają oświetlenie realizujące funkcje adaptacyjne jak światła doświetlające dynamicznie i statycznie zakręty, światła używane w trudnych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz, śnieżyca) czy do jazdy w dzień. Światła kierunkowskazów, pozycyjne i dzienne mogą być animowane.

Indywidualna aktywacja (włączenie, wyłączenie lub 8 poziomów jasności) każdego elementu LED, dokonywana jest na podstawie analizy obrazu drogi widzianego kamerą wideo systemu oświetlenia. Sterowanie światłami zostało rozbudowane o wykorzystanie modułu GPS systemu nawigacji pojazdu (system może korzystać z map nawigacji, np. w celu prawidłowego oświetlenia w czasie jazdy po rondzie) oraz sygnałami z czujników ugięcia zawieszenia i położenia kierownicy. Połączenie tych danych zapewnia idealne oświetlenie drogi i otoczenia pojazdu dostosowujące się do aktualnej sytuacji w czasie rzeczywistym.

Nowy VW Touareg wyposażony jest w pełni zautomatyzowany system „Dynamic Light Assist”: reflektory LED Matrix dostosowują emitowaną wiązkę światła do warunków atmosferycznych, otoczenia, topografii i sytuacji na drodze. Poprzez wiele różnych sygnałów, samochód rozpoznaje, czy znajduje się w mieście czy na drodze lokalnej, autostradzie lub w terenie. Precyzyjne działanie reflektorów LED Matrix zapewnia, że światła te nigdy nie oślepiają. System unika także odbicia światła od znaków drogowych, co zabezpiecza kierowców nowego Touarega przed trudnościami w ich odczycie. Kamera sterująca systemem widząc znak drogowy spowoduje chwilowe przyciemnienie diod LED. Odbicia światła od mokrej drogi wywołane deszczem są zauważane i zmniejszane.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!