Czy olej silnikowy może się przeterminować?

, 2 lutego 2018, 14:29

Jak długo można przechowywać olej? Na pytanie odpowiada ekspert – Andrzej Husiatyński, Kierownik Działu Technicznego w firmie Total.

– Oleje silnikowe, w większości przypadków, nie mają podanych dat przydatności. Są to mieszaniny chemiczne, które nie tracą swoich właściwości przy bardzo długim przechowywaniu. Zakłada się minimum 5 lat w przypadku olejów mineralnych i 10 lat w przypadku syntetyków. W przypadku produktów TOTAL na opakowaniach podane są daty produkcji. Oleje oczywiście powinny być przechowywane w opakowaniach szczelnie zamkniętych bez możliwości dostania się kurzu czy wilgoci. Temperatura przechowywania olejów silnikowych w zakresie od -20 do +60st C nie powoduje uszczerbku na jakości.

– Andrzej Husiatyński, Total

 

Szybkie pytanie, krótka odpowiedź. Z pomocą ekspertów odpowiadamy na popularne, trudne, a także nietypowe pytania związane z motoryzacją.
Masz propozycję ciekawego pytania? Zadaj ją w komentarzu lub napisz na redakcja@motofocus.pl

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

mr x & mr y, 5 lutego 2018, 17:00 0 0

Witam! Szukam rzetelnego artykułu nt przechodzenia na oleje syntetyczne z olei półsyntetycznych oraz mineralnych i jak to się ma do tzw. pocenia, wypłukiwania nagarów ect. w obecnych silnikach i przy obecnych technologiach, w których one są wykonywane. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

l`equipe, 18 lutego 2018, 20:20 0 0

To jeszcze długo poszukasz. Należy stosować dokładnie taki olej, jaki zaleca producent. Dla praktycznie wszystkich współczesnych aut na rynku jest to jakaś odmiana syntetyka. Jeśli w samochodzie jest wlany półsyntetyk lub olej mineralny, to zazwyczaj jest to odstępstwo od zaleceń producenta i ... nie wiadomo co będzie. Nikt nie weźmie odpowiedzialności i nie napisze Ci, że jak zmienisz na syntetyk, to nic się nie stanie, bo nie wiadomo, co się stanie. P.S. Jeśli Twój silnik trzyma kompresję i szczelność dzięki nagarowi, to troska o olej jest już nieco spóźniona - poszukiwanie fachowca, który wykona remont, silnika na wymianę albo zmiana auta wydaje się bardziej na czasie.

Odpowiedz

Olek, 8 lutego 2018, 13:04 0 -3

Polecam oleje TOTAL .

Odpowiedz

riko, 11 lutego 2018, 13:29 0 0

Jaka jest tolerancja ( ile milimetrów ) długości przy doborze paska wielorowkowego i czy zależy od rodzaju stosowanego napinacza automatycznego i długości paska.? Np. mam pasek 6PK1095 jaki zbliżony mogę zastosować ?

Odpowiedz

crawler, 17 lutego 2018, 23:36 1 0

Taki, żeby był wystarczająco długi, by dał się założyć i nie za długi, żeby starczyło zakresu regulacji na napinaczu

Odpowiedz

Marcin, 11 lutego 2018, 18:50 1 -3

CASTROL rządzi!!!!! To więcej niż olej to płynna technologia!!!!

Odpowiedz

nietomny, 12 lutego 2018, 16:55 2 0

Jako producent ? Czy kto ? Różnica zakupu tego co napisałeś między tym na co można zamienić= kasa na którą jesteś robiony w jajo .Ale cóż markieting robi robotę a owce płacą .

Odpowiedz

waldi, 15 lutego 2018, 11:05 2 0

Castrol to BP Castrol nie ma nawet 1 rafineri to konsorcjum KANADYJSKIE ,biorą bazy od bipi

Odpowiedz

antytool, 16 lutego 2018, 17:34 0 0

No kolego zabłysnąłeś , wszyscy o tym wiedza a i tak jest namber one na polskim rynku . Ślepego postawisz przy półce wybierze Castrola

Odpowiedz

Lewak, 17 lutego 2018, 11:20 0 0

Polskie firmy też leją dla Castrola , Mobila . Ale jak to ktoś wyżej napisał owce płacą .za marketing za ładną bańkę za marzenia o super oleju :)

Odpowiedz