Zeroemisyjna produkcja opon. Gigant z branży testuje nową technologię.

18 czerwca 2024, 10:51

Zeroemisyjna produkcja opon brzmi nieco abstrakcyjnie. Jeden z producentów zapewnia, że testuje obecnie taką technologię. Względem konwencjonalnej metody różnica jest w zasadzie nieznaczna, ale sam proces jest ciekawy. Pytanie brzmi, czy spisze się w innych miejscach, niż jest obecnie sprawdzany.

continental-zakład

Continental testuje nową technologię produkcji opon

continental-zakładW swojej fabryce w Lousado (Portugalia) Continental rozpoczął testy nowej technologii produkcji opon. To dość rewolucyjna wizja, bo producent zarzeka się, że ta metoda jest neutralna pod względem emisji CO2. Różnica tkwi w jednym z etapów.

W przemyśle oponiarskim duża część zużywanej energii jest wykorzystywana do produkcji pary, potrzebnej do podgrzewania opon w procesie wulkanizacji. Surowa guma wówczas zmienia się w elastyczną i sprężystą. Do tej pory, do wytworzenia pary, wykorzystywany był gaz ziemny. Teraz Continental zamienia gazowe kotły na elektryczne odpowiedniki, a prąd będzie pozyskiwany między innymi z energii słonecznej.

continental-zakład– W Lousado pokazujemy, że nawet bardzo duże fabryki opon mogą osiągnąć produkcję
neutralną pod względem emisji CO2. W tym celu kluczowa jest dostępność odnawialnych źródeł energii po konkurencyjnych cenach – wyjaśnia dr Bernhard Trilken, Head of Manufacturing and Logistics w Continental Opony.
– Przygotowujemy wszystkie nasze zakłady tak, aby mogły wykorzystywać jak najwięcej energii odnawialnej. Uruchomienie elektrycznego kotła parowego w Lousado jest początkiem nowej, ekscytującej drogi – dodaje
Portugalia jest dobrym miejscem na przetestowanie technologii zależnej od fotowoltaiki. Latem słońce świeci tam średnio 7 godzin dziennie, a zimą – 4 godziny. Dla porównania, w Berlinie jest to raptem 1,5h dziennie w miesiącach zimowych.
– Nasz zakład w Lousado korzysta z faktu, że w Portugalii słońce świeci często. Umożliwia to osiągnięcie w pełni zelektryfikowanego i neutralnego pod względem emisji CO 2 procesu produkcji opon, gdy tylko jest to możliwe – mówi Pedro Carreira, szef zakładu Continental Opony w Lousado.
-Wszystkie fabryki opon Continental intensywnie pracują nad tym, aby produkcja była coraz bardziej zrównoważona i energooszczędna. Każdy z nas musi radzić sobie ze zróżnicowanymi czynnikami, takimi jak warunki pogodowe czy dostępność odnawialnych źródeł energii – dodaje
Continental pracuje nad tym, by do 2040 roku we wszystkich swoich zakładach produkcyjnych proces wytwarzania opon przebiegał zeroemisyjnie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!