Nowa siedziba TEDGUM w budowie – wywiad z prezesem firmy

21 grudnia 2023, 9:40

Polski producent elementów gumowo-metalowych – TEDGUM – poinformował niedawno o rozpoczęciu budowy obiektu, który w przyszłości stanie się nową siedzibą firmy. Między innymi na temat tej inwestycji i jej powodów rozmawialiśmy z Tadeuszem Wojciechowskim, prezesem TEDGUM.

Witold Hańczka: W najnowszym raporcie „Przemysł, handel i usługi w motoryzacji”, zdecydowana większość producentów części zadeklarowała wzrosty wolumenów produkcyjnych w minionym kwartale. Czy także firma TEDGUM korzysta z dobrej koniunktury? Z jakiego asortymentu jesteście aktualnie najbardziej zadowoleni jeśli chodzi o sprzedaż, a gdzie widzicie pole do poprawy?

Tadeusz Wojciechowski: Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników sprzedaży, wzrosty zdecydowanie przekraczają 20%. Najbardziej oczywiście rozwija się nam sprzedaż naszej flagowej grupy, czyli elementów miękkiego zawieszenia, ale duże przyrosty osiągamy również w takich grupach jak śruby czy podpory i sprzęgła elastyczne wału Kardana oraz elementy poliuretanowe. Jeżeli chodzi o pola do poprawy to na pewno jest ich wiele, a jednym z nich jest dążenie do jak największej dostępności produktów, by natychmiastowo realizować zamówienia dla naszych odbiorców. Jest to duże wyzwanie przy dynamicznym wzroście sprzedaży. Pod koniec przyszłego roku sytuacja powinna się zdecydowanie poprawić, gdyż zwiększymy moce produkcyjne w nowo budowanej hali.

Jak przebiega budowa nowej siedziby, na jakim aktualnie jest etapie? Czy znamy datę, w której obiekt zostanie oddany do użytku?

Budowa idzie zgodnie z planem, aktualnie zakończyliśmy etap montażu konstrukcji. Zakończenie prac budowlanych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu planujemy na połowę 2024 roku, a oddanie obiektu w czwartym kwartale.

Czy do nowego zakładu zostanie przeniesiona cała firma? Czy poprzednie lokalizacje dalej będą funkcjonować?

Do nowej siedziby przeniesiemy całą firmę tzn. dział produkcji, magazyn jak i biura.  Nareszcie pozbędziemy się kłopotów logistycznych i komunikacyjnych wynikających z tego, że mamy kilka rozproszonych lokalizacji.

Budowę nowej fabryki argumentujecie potrzebą zwiększenia możliwości produkcyjnych. Czy może Pan powiedzieć, jaka będzie planowana skala wzrostu produkcji po przenosinach? Czy myślicie także o poszerzeniu asortymentu?

Oprócz nowego budynku planujemy rozwój działu produkcji o nowe maszyny CNC oraz prasy wulkanizacyjne co aktualnie jest utrudnione przez brak wolnego miejsca. Do tego dojdzie większa przestrzeń magazynowa. To wszystko pozwoli nam na rozwój obecnych i nowych linii produktowych jak i lepszą dostępność towarów. Plany są ambitne, ale najpierw skupiamy się na zakończeniu budowy i przeniesieniu firmy.

Niedawno pojawił się u was nowy katalog. W czym jest lepszy od poprzedniego? Czego nabywca może dowiedzieć się po zeskanowaniu nowego rozwiązania – kodów QR na opakowaniu produktów?

Nowy katalog www, który ciągle ulepszamy, ma wiele nowych zalet jak np. został rozszerzony o wyszukiwanie po strukturze Tecdoc czy wymiarach. Oczywiście istnieje nadal opcja wyszukiwania po schematach, które tak chwalą nasi klienci. Nowy katalog jest też dokładniejszy od poprzedniego i zawiera więcej szczegółowych informacji. Dopiero wystartowaliśmy i jesteśmy świadomi pewnych minusów, co niestety wiąże się z inną obsługą, ale pracujemy nad tym, aby łatwość wyszukiwania i intuicyjność była zbliżona do naszego poprzedniego katalogu. Kody QR, które ostatnio umieściliśmy na opakowaniach służą do szybkiego sprawdzenia zastosowania oraz parametrów danej części w katalogu online.

Jak rozwija się działalność eksportowa firmy TEDGUM? Jakie są plany na przyszłość w tym zakresie?

Dynamika wzrostu eksportu jest większa od wzrostu dynamiki sprzedaży krajowej. Posiadamy wielojęzyczną stronę internetową z katalogiem, reklamujemy się na zagranicznych portalach no i przede wszystkim jesteśmy certyfikowanym dostawcą danych TecDoc jako Premier Data Supplier i nasze wysokiej jakości dane o produktach docierają do nowych klientów z wielu krajów, także poza Europą. Wierzę, że inwestowanie w jakość danych przyniesie efekt w przyszłości.

Jak by Pan podsumował rok 2023? Czy jest Pan zadowolony z działania firmy w tym czasie? Czy zostały spełnione zakładane cele?

Uważam, że mijający rok 2023 był udany dla nas i dla naszej branży, co po czasie pandemii wcale nie było oczywiste. Zakładane cele sprzedażowe zostały osiągnięte, rozpoczęliśmy budowę, także cały czas się rozwijamy. Oczywiście, jak wiele firm, borykamy się z różnymi problemami jak zwiększające się koszty surowców czy energii, ale optymistycznie patrzę w przyszłość.

Jakie plany i cele ma firma na przyszły rok? Czy będą jakieś znaczące zmiany lub nowości w 2024 roku?

Oczywiście dla nas bardzo ważnym celem i zmianą będzie ukończenie budowy i przeniesienie firmy, ale od strony naszych klientów mamy zamiar dalej robić swoje, czyli systematycznie poszerzać ofertę i dostępność oraz dbać o wysoką jakość naszych produktów. Mamy w firmie zespół świetnych ludzi z pasją i wierzę, że nowa większa siedziba tylko jeszcze bardziej przyśpieszy ten rozpędzający się pociąg.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Mondeo, 21 grudnia 2023, 12:10 12 0

Fajna firmy, fajni ludzie - gratulacje

Odpowiedz