AUTOFACHMAN – wkrótce finał konkursu

25 kwietnia 2023, 16:04

Dziesięć najlepszych dwuosobowych drużyn weźmie udział w wielkim finale konkursu dla młodzieży ze szkół motoryzacyjnych AUTOFACHMAN. Odbędzie się on już niebawem w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie.

Kilkuset uczniów szkół samochodowych z całej Polski rywalizowało w eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu na najlepszego młodego mechanika samochodowego w Polsce. Finał odbędzie się 9 maja 2023 r.

Finał konkursu AUTOFACHMAN

Sukces ubiegłorocznej pierwszej edycji konkursu AUTOFACHMAN skłonił organizatorów – nauczycieli PZS nr 1 w Pszczynie do skierowania tegorocznej rywalizacji nie tylko do szkół z terenu województwa śląskiego, ale z całej Polski. Na zaproszenie odpowiedziało 37 placówek ponadpodstawowych. Najpierw uczniowie rozwiązywali testy dostępne na stronie MotoFocus – Treningi Wiedzy – zawierające zbiór pytań technicznych, przygotowanych przez ekspertów z wiodących firm na rynku części i napraw samochodowych. Najlepsi z danej szkoły awansowali do kolejnego etapu, który wyłonił 10 najlepszych dwuosobowych zespołów, reprezentujących swoje szkoły.

Rywalizacja trwała do ostatniej minuty, a ostatecznie w wielkim finale AUTOFACHMANa, który odbędzie się 9 maja w Pszczynie w budynkach Warsztatów Szkolnych PZS nr 1 oraz Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji rywalizować będą uczniowie:

 • Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie,
 • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim,
 • ZS nr 2 w Garwolinie,
 • Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju,
 • Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie,
 • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu,
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie.

Finałową „dziesiątkę” mieli zamknąć uczniowie z Zespołu Szkół w Koniecpolu, jednak ze względu na złożoną rezygnację z udziału w finale, ich miejsce zajęli uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, którzy po I etapie uplasowali się na 11. miejscu.

– Konkurs AUTOFACHMAN zgromadził największe polskie i światowe firmy motoryzacyjne oraz najlepszych uczniów zawodów motoryzacyjnych ze Śląska. Pomysł rywalizacji oraz integracji szkół, branży motoryzacyjnej i uczniów, którzy niedługo wejdą na rynek pracy okazał się strzałem w dziesiątkę – mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

– W finale zawodnicy zmierzą się z konkursowymi zadaniami odwiedzając 12 stanowisk przygotowanych przez firmy motoryzacyjne. Specjaliści przygotowali dla nich zarówno zadania praktyczne, jak i teoretyczne – zapowiada Dawid Lekki, nauczyciel zawodu w PZS nr 1 w Pszczynie. Finałowej rywalizacji towarzyszyć będzie I Śląski Turniej Spawania w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Nie lada gratką podczas finału będzie spotkanie z Bartoszem Woźnikowskim – głównym programistą firmy Techtir, który zabierze uczestników do dakarowego świata. Będzie też można zobaczyć z bliska ciężarówkę, która wzięła udział w tegorocznym Rajdzie Dakar.

Ambasadorami konkursu są: dr Janusz Michałek – prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Barbara Bandoła – starosta pszczyńska, Alfred Franke – prezes Grupy Medialnej Motofocus oraz Bartosz Woźnikowski – dyrektor TechTir. Konkurs został objęty honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

Nasz portal jest patronem medialnym konkursu.

Harmonogram finału konkursu AutoFachman

 • 8.00-9.00
  Rejestracja
 • 9.00-9.30
  Otwarcie finału
 • 9.30-11.10
  Zadania dla uczniów, szkolenie dla opiekunów
 • 11.10-11.40
  Spotkanie z załogą DAKARU 2023
 • 11.40-13.20
  Konkurencje dla uczniów, szkolenie dla opiekunów
 • 14.15
  Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!