Wyzwania stojące przed uszczelkami układu chłodzenia w samochodach elektrycznych

11 lipca 2024, 10:51

Układy zarządzania temperaturą w samochodach elektrycznych wymagają stosowania czynnika chłodniczego R744 (CO2). Czynnik ten stanowi wyzwanie dla uszczelnień stosowanych w tego typu układach. Firma Hutchinson opracowała materiał, który sprosta tym wyzwaniom w samochodach grupy VAG.

Wyzwania związane z zastosowaniem nowego czynnika chłodniczego

Zmiany związane z elektryfikacją motoryzacji stanowią wyzwanie dla wszystkich producentów samochodów. Aby wesprzeć przejście na pojazdy elektryczne, firma Hutchinson opracowała dla grupy Volkswagen nową mieszankę elastomerową, która jest w stanie wytrzymać ograniczenia operacyjne czynnika chłodniczego R744 (CO2). Czynnik chłodniczy R744 jest bardzo obiecujący dla zarządzania temperaturą zarówno w pojazdach elektrycznych jak i hybrydowych, ale wymaga dostosowania wszystkich elementów obwodu, zwłaszcza części uszczelniających.

Firma Hutchinson opracowała mieszankę elastomerową, która została specjalnie zaprojektowana, aby spełnić potrzeby uszczelniania komponentów stosowanych w pojazdach elektrycznych wykorzystujących czynnik chłodniczy R744 (CO2). Nowy materiał, został zaprojektowany z myślą o najwyższej odporności i wydajności.
Rozwój tego innowacyjnego materiału zawdzięczamy doświadczeniu zespołów firmy Hutchinson w tworzeniu innowacyjnych materiałów elastomerowych oraz ich ścisłej współpracy z Grupą Volkswagen, wiodącym producentem OEM. Rozwiązania uszczelniające Hutchinson wykonane z mieszanki 8EP3411 są standardowo stosowane w pojazdach wyposażonych w platformę MEB, takich jak ID.3.

Szeroki zakres potencjalnych zastosowań w przyszłości

Zaostrzające się przepisy środowiskowe prawdopodobnie zwiększą wykorzystanie R744 w niedalekiej przyszłości. Planowane zakończenie sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi w Europie w 2035 r., w połączeniu z kwestiami środowiskowymi (PFAS, GWP itp.) oznacza, że R744 stanie się już niedługo standardowym czynnikiem chłodniczym stosowanym w przemyśle motoryzacyjnym w Europie.

Hutchinson jest francuskim producentem systemów pasowych i przeniesienia napędu, części antywibracyjnych oraz elementów precyzyjnego uszczelnienia dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, kolejowego oraz kosmicznego. Produkty Hutchinson można znaleźć na półkach dystrybutorów w całej Europie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!