Nowe lampy drogowe OSRAM LEDriving VX

15 listopada 2023, 11:05

Firma OSRAM poszerzyła właśnie portfolio drogowych opraw LEDriving. Zmiany nastąpiły między innymi w rodzinie VX. Nowa oferta ma stanowić zdecydowany krok ku zapewnieniu różnych rozwiązań w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby kierowców.

Światła drogowe z serii OSRAM LEDriving są przeznaczone do montażu na samochodach osobowych, terenowych, użytkowych, SUV-ach oraz wszelkich pojazdach poruszających się w normalnym ruchu. Dzięki homologacji drogowej ECE mogą być stosowane na drogach publicznych w krajach Unii Europejskiej jako oświetlenie uzupełniające. Ich główną funkcją jest wspomaganie świateł drogowych w czasie jazdy.

Oczywiście montując lampy trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów – ECE R7, ECE R112 i ECE R23. Zgodnie z nimi samochody osobowe mogą być wyposażone w co najwyżej cztery światła drogowe (ciężarówki – sześć) montowane parami, a miejsca ich instalacji są precyzyjnie określone. W przypadku świateł cofania samochód o masie do 3,5 tony może mieć dwie takie lampy, a pojazd ciężarowy (powyżej 3,5 tony) – maksymalnie cztery. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach do ogólnej liczby zaliczane są także reflektory i lampy oryginalnie montowane w pojeździe.

Aktualna oferta serii opraw LEDriving VX (Value) liczy aż 13 różnych modeli, o różnych właściwościach świetlnych. W zależności od preferencji użytkownika, do wyboru są oprawy o trzech różnych wiązkach światła:

  • Wiązka punktowa (SP – spot) – cztery oprawy typu Lightbar: VX500-SP SR, VX250-SP SR oraz najnowsze VX180-SP SR, VX180-SP DR zapewnią skupioną dystrybucję światła, co ma zapewniać lepszą widoczność w warunkach słabego oświetlenia. Zasięg światła może sięgać od 200 do 415 metrów, a strumień świetlny od 1400 do 2800 lumenów.
  • Wiązka combo (CB) – to oprawy mające zapewniać oświetlenie zarówno blisko, jak i daleko od pojazdu i oferować zasięg od 170 do 590 metrów. W tej rodzinie producent wprowadził pięć nowych modeli o różnych właściwościach: VX1250-CB SR SM, VX1250-CB DR SM, VX1000-CB DR SM, VX750-CB SR SM, VX750-CB DR SM. Symbol SM (single mount) w nazwie produktu to oznaczenie informujące o podwójnej homologacji danej oprawy, dzięki czemu taka lampa może być zamontowana pojedynczo.
  • Wiązka wide (WD) do precyzyjnego oświetlenia blisko pojazdu. Okrągła oprawa Round VX80-WD ma oświetlać teren do 240 m i dysponować strumieniem świetlnym 1150 lumenów.

W przypadku lamp OSRAM podawana wartość w lumenach zawsze jest rzeczywistą, zmierzoną wartością strumienia świetlnego w czasie ciągłej, stabilnej pracy diody (tzw. gorące lumeny). Nie jest wyznaczana w momencie uruchamiania, kiedy chwilowo ma wyższą wartość, nie stanowi wyliczenia teoretycznego ani sumy wartości strumieni świetlnych poszczególnych diod.

Producent zapewnia, że tak jak wszystkie produkty OSRAM, oprawy LEDriving ma cechować bardzo wysoka jakość wykonania, potwierdzona kilkuletnią gwarancją. Lampy mają być również pyło- i wodoszczelne, a także wykożystywać wytrzymałe soczewki z poliwęglanu i zintegrowany sterownik. Ich konstrukcja ma gwarantować efektywne odprowadzanie ciepła, dzięki czemu ich trwałość ma wynosić do 5000 h.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!