Elektryka i elektronika HELLA – z OEM do aftermarketu

1 marca 2023, 23:56

Hella, jako prawdziwy innowator w świecie oryginalnego wyposażenia motoryzacyjnego, od dłuższego czasu odgrywa szczególną rolę w trendzie wzrostu znaczenia komponentów elektrycznych i elektronicznych w budowie pojazdów. Dzięki 20 lokalizacjom produkcyjnym i rozwojowym w 10 różnych krajach, 60-letniemu doświadczeniu w elektryce i elektronice samochodowej i szerokiemu portfolio produktów, Hella jest niewątpliwie wiodącą firmą w tym segmencie, której produkty wysokiej jakości cieszą się uznaniem wielu producentów samochodów na całym świecie. Potwierdzeniem tego jest sprzedaż milionów elementów elektryki i elektroniki samochodowej każdego roku na rynek oryginalnego wyposażenia właśnie.

Hella swoją mocną pozycję w zakresie układów elektrycznych pojazdów zbudowała wprowadzając wiele innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest kluczowy komponent jazdy autonomicznej: HELLA wprowadza na rynek OEM najnowszą generację elektroniki układu kierowniczego.

Na tym fundamencie firma dalej umacnia swoją pozycję głównego dostawcy modułów sterujących układem kierowniczym. Szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na moduły do jazdy półautomatycznej (z poziomu 2 automatyzacji jazdy). Około połowa wszystkich nowych zamówień dotyczy obecnie tego rodzaju modułów.

– Oferujemy naszym klientom skalowalny produkt – od produktów Built-to-Print po w pełni zmontowane moduły – mówi Frédéric Laure, Vice President, Head of Program Management Steering w HELLA.

To indywidualne podejście pozwala firmie HELLA już dziś opracowywać układy kierownicze, które są odpowiednie do wysoce zautomatyzowanej jazdy zgodnie z poziomem 4.

Rys. Redundantna architektura modułu zapewnia utrzymanie kontroli nad pojazdem nawet w przypadku potencjalnej usterki elektroniki. (Zdjęcie: HELLA)

HELLA produkuje moduły sterujące (elektroniczne jednostki sterujące, ECU) od 2010 roku. Stanowią one nie tylko podstawę elektrycznego wspomagania kierownicy (EPS), ale także umożliwiają zautomatyzowaną jazdę, takie jak asystent utrzymania pasa ruchu i automatyczne parkowanie. Zgodnie z definicją Society of Automotive Engineers (SAE), poziom 4 (wysoce zautomatyzowana jazda) nie wymaga interakcji z kierowcą w niektórych scenariuszach. Moduły sterujące HELLA są dostępne w wersji bezawaryjnej, aby sprostać tym scenariuszom zastosowań. Przy czym poprzez bezawaryjność rozumieć należy, że układ jest redundantny, czy też z ang. fail-operational, czyli taki, który jest niejako dodatkowo powielony – zdublowany. Oznacza to, że w przypadku usterki elektroniki system nie jest wyłączany, a wspomaganie kierownicy nadal działa. „Niezawodna jednostka sterująca awaryjna jest niezbędna do spełnienia wymagań w dziedzinie zautomatyzowanej jazdy w przyszłości. Pod tym względem HELLA jest już dziś dobrze przygotowana”, mówi Ralf Kuhl, kierownik Centrum Produktu ds. elektrycznego wspomagania kierownicy w firmie HELLA.

Jednostka sterująca w wersji fail-operational umożliwia również realizację systemów steer-by-wire, w których przekazywanie poleceń sterowania odbywa się za pomocą impulsów elektrycznych zamiast kolumny kierowniczej. Umożliwia to korzystanie z kilku funkcji, takich jak chowana kierownica w trybie zautomatyzowanej jazdy. Ale możliwe są również inne funkcje indywidualizacji. Na przykład zachowanie układu kierowniczego można indywidualnie dostosować do preferencji kierowcy, a konstruowanie pojazdów dla ruchu lewo i prawostronnego staje się niezwykle proste.

Rys. Jako system fail-operational, elektronika układu kierowniczego najnowszej generacji jest kluczowym elementem zautomatyzowanej jazdy. (Zdjęcie: HELLA)

Jednak portfolio produktów HELLA nie obejmuje jedynie złożonej elektroniki jak ta opisana powyżej, lecz także centralne jednostki sterujące, np. układem ABS czy bez kluczykowe systemy dostępu do pojazdu, jak i różne komponenty elektroniczne z wszystkich innych układów pojazdu, w tym wszelkiego rodzaju czujniki, przełączniki, pompy próżniowe, siłowniki elektromechaniczne czy cewki zapłonowe. Jesteśmy również aktywni w szybko rozwijających się segmentach systemów zarządzania energią (np. przetwornice DC/DC czy inteligentny czujnik akumulatora) i wspomagania kierowcy (np. radary martwego pola), gdzie oferujemy szeroką gamę atrakcyjnych innowacji. Nie można zapomnieć o bardzo szerokiej gamie przekaźników, jak do kierunkowskazów, pompy paliwa, wycieraczek, czy również tak oczywistych komponentach jak sygnały dźwiękowe.

Strategią firmy od kilku lat jest sukcesywny transfer wszelkich rozwiązań z rynku OEM do IAM, czyli rynku wtórnego. Obecnie oferta HELLA z zakresy elektryki i elektroniki zawiera ponad 10 tysięcy referencji i stale rośnie, łącząc przy tym wysoką jakość z atrakcyjną ceną.

W 2007 roku ADAC ustalił, że 52% wszystkich awarii jest spowodowanych uszkodzonym oprogramowaniem lub elektroniką. Po  2015 roku liczba ta wyniosła ponad 60% i nadal rośnie. Wynika z tego, że w przyszłości rynek serwisowania pojazdów będzie wiązał się z mniejszą liczbą napraw układów wydechowych, zawieszenia czy uszczelek, a więcej z kasowaniem błędów i komunikatów. Powoduje to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na kompetentną diagnostykę, elektryczne i elektroniczne części zamienne oraz usługi techniczne. Dlatego HELLA równolegle rozwija również tą gałąź działalności, aby obsługa serwisowa była w ogóle możliwa, posiadając w swoim portfolio produkty HELLA GUTMANN SOLUTIONS. To partnerstwo wiodącej europejskiej marki diagnostycznej GUTMANN MESSTECHNIK z światowym liderem w dziedzinie elektroniki i systemów samochodowych HELLA przynosi perfekcyjną synergię.

Asortyment HELLA GUTMANN SOLUTIONS obejmuje:

  • Światowej klasy narzędzia diagnostyczne z najnowocześniejszymi funkcjami
  • Kompleksowe dane pojazdu
  • Wiodące na rynku rozwiązanie do kalibracji kamer i radarów dla pojazdów wyposażonych w ADAS
  • „Naprawę w czasie rzeczywistym”, która zapewnia bezpośredni dostęp do zespołu technicznego HELLA GUTMANN SOLUTIONS

Jedno z urządzeń tego renomowanego producenta można pozyskać w ramach promocji za osiągnięcie celu zakupowego na produktach z zakresu elektryki (w tym materiały instalacyjne), elektroniki, żarówek i wycieraczek. Więcej informacji znajdziesz u swojego dystrybutora.

Artykuł sponsorowany HELLA

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!