Jak zadbać o sprawność akumulatora w trakcie upałów?

24 sierpnia 2022, 23:59

Wraz ze wzrostem temperatury, reakcje elektrochemiczne wewnątrz akumulatora zachodzą szybciej, co powoduje naturalne zjawisko samorozładowania. Akumulatory samochodowe, wystawione na działanie wysokich temperatur wymagają szeregu działań, które zapewnią ich optymalną efektywność. Zobaczcie na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie letnich upałów.

1. Napięcie

Prawidłowe napięcie w akumulatorze wynosi 12,7 V lub więcej. Gdy napięcie spadnie poniżej 12,5 V, to znak, że akumulator zaczął się rozładowywać. Dlatego warto regularnie je sprawdzać, np. po każdym dłuższym postoju. Najlepiej testerem akumulatorów nowej generacji, takim jak Exide EBT965P. Urządzenie tego typu sprawdzi stan akumulatora kwasowo-ołowiowego, EFB, AGM i żelowego; pozwoli także ocenić: system elektryczny pojazdu, alternator oraz rozrusznik.

Zobacz więcej informacji o testerze

2. Ładowanie zachowawcze

Jeśli pojazd nie jest używany regularnie może mieć rozładowany akumulator, najlepiej przeciwdziałać temu stosując ładowanie zachowawcze (po wcześniejszym sprawdzeniu stanu jego naładowania). Pozwoli to zminimalizować skutki samorozładowania spowodowanego przez upał. Pomocny będzie nowoczesny prostownik, taki jak Exide 12/7, dzięki któremu w prosty sposób naładujesz akumulator. Urządzenie nie wymaga od użytkownika kontroli, ponieważ samodzielnie ustala parametry i czas ładowania, a także samo przerywa ładowanie (nie dopuszczając do przeładowania akumulatora).

Sprawdź prostowniki Exide

3. Czystość

Na akumulatorze (jego obudowie, pomiędzy biegunami) gromadzą się różne zanieczyszczenia, np. kurz, pozostałości po oleju, pyły. Nieczyszczone systematycznie klemy z czasem śniedzieją, a to może ograniczyć prawidłowy przepływu prądu. A brudny akumulator może ulec szybszemu samorozładowaniu. Dlatego warto od czasu do czasu go wyczyścić przy pomocy suchej ściereczki i specjalnej szczoteczki do klem, która poradzi sobie z zaśniedziałymi lub zabrudzonymi zaciskami.

4. Temperatura i płyny

Aby uchronić akumulator przed rozładowaniem i przedłużyć jego żywotność, nie pozostawiaj latem auta przez dłuższy czas w pełnym słońcu. Działanie wysokiej temperatury na akumulatory jest tak znaczące, że producenci zalecają kontrolę napięcia już po ekspozycji słonecznej auta przy temp. 20°C, ponieważ każde 10°C powyżej tej granicy przyspiesza zjawisko samorozładowania i to nawet dwukrotnie. Przegrzanie silnika też może źle wpływać na akumulator. Aby tego uniknąć, dobrze jest kontrolować poziom oleju oraz uzupełniać płyn chłodzący w układzie chłodzenia.

5. Nowe technologie

Wybieraj technologie takie jak Carbon Boost 2.0 w akumulatorze Exide Premium. Dzięki dodatkowi aktywnego węgla, akumulatory wykonane w tej technologii mają lepszą wydajność i dłuższą żywotność. Charakteryzują się większą zdolnością przyjmowania ładunku, w związku z czym wymagają krótszego czasu ładowania – odbywa się ono dwa razy szybciej niż w przypadku technologii tradycyjnej. Carbon Boost 2.0 to technologia, która sprawdzi się w ekstremalnych warunkach pogodowych (upał, mróz) – w samochodach z mocnymi silnikami, bogato wyposażonych i intensywnie użytkowanych, także w ruchu miejskim.

Więcej informacji o Exide Premium znajdziesz tutaj

Chcesz szybko znaleźć niezawodny akumulator do konkretnego pojazdu? Przydatnym narzędziem jest wyszukiwarka Exide Battery Finder. Znajdź akumulator za pomocą kilku kliknięć przy użyciu aplikacji dostępnej na iOS (App Store) i Android (Google Play) lub skorzystaj z wersji online: https://www.exidegroup.com/pl/pl/battery-finder

Pamiętaj, aby przy doborze akumulatora zawsze kierować się zaleceniami producenta pojazdu.

Artykuł sponsorowany EXIDE

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Z branży, 25 sierpnia 2022, 13:13 0 -1

Kupowanie podrabianych produktów to wspieranie bezprawnej działalności. Jakość tych produktów jest niestety mizerna.
Żadna renomowana fabryka nie kupuje takich produktów do swoich maszyn, aby utzrymać ich prawidłowy ruch i trwałość.
Ci co tak piszą nie mają dużego pojęcia o technice - ot co.
To samo dotyczy tanich produktów z hydrauliki siłowej bądź pneumatyki, ...

Odpowiedz

Sloneczna jesień u emeryta, 25 sierpnia 2022, 20:16 0 -1

Lepiej kupić Varte , przynajmniej nie zmieniają obudowy z szarej na czarna aby plusa sprzedać w cenie carbon boostera 7.0

Odpowiedz

Krysia, 26 sierpnia 2022, 5:08 0 0

Radzę sprawdzic jaka jest rożnica miedz piramidą finansową a MLM :)

Odpowiedz