Naprawmy auto rapera – Kękę i jego Kia potrzebują pomocy

24 czerwca 2022, 10:44

Znany raper KęKę pożalił się w mediach na kłopoty ze swoim samochodem, którego dotykają wciąż powracające usterki. Kilka autoryzowanych serwisów producenta nie było w stanie rozwiązać problemu związanego z układem SCR. Może pora poszukać pomocy na niezależnym rynku warsztatów?

źródło zdjęcia: profil FB Piotr „KęKę” Siara.

Jak naprawić Kię rapera KęKę?

– Bardzo długo się zastanawiałem czy to opisywać, ale z paru powodów o których wspomnę później, postanowiłem jednak podzielić się z Wami „ Moją historią”
Jestem szczęśliwym…wróć, posiadaczem Kia Sportage rocznik 2019. Auto od nowości u mnie, zakupione w 2019 w salonie. – zaczyna swoje oświadczenie raper.

Następnie następuje opis przygód, których artysta doświadczył ze swoim samochodem. Poza drobnymi detalami, takimi jak konieczność wymiany wtryskiwaczy po kilku tysiącach km przebiegu czy rozszczelnieniem się układu chłodzenia, w pojeździe notorycznie pojawiał się komunikat usterki, związany z układem selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Łącznie, różne serwisy Kia interweniowały w tej sprawie aż 6-ciokrotnie!

Co dokładnie się działo? Opisuje to właściciel auta w swoich mediach społecznościowych (pisownia oryginalna):

W połowie grudnia zaświeciła mi się pomarańczowa kontrolka silnika. Byłem na autostradzie w trasie do Wielkopolski, więc zgodnie z zaleceniami udałem się do najbliższego serwisu. W Poznaniu.
Diagnoza . Urwany wtrysk do adblue (to taka mieszanka używana przy dieslach żeby były mniej trujące)
Wydawało mi się dziwne, ze jakimś cudem urwał mi się wtrysk, znajdujący się pod autem między kołami, skoro jechałem płaską drogą jakieś 200 km nim to się zapaliło, ale wytłumaczono mi że cykle wtryskiwana adblue są takie a nie inne i ze mógł się pojawić błąd po czasie. Uszkodzenie mechaniczne (mogłem obejrzeć zniszczoną część) gwarancja nie obejmuje. Zapłaciłem
I teraz się zaczyna przygoda.
Po paru tyg. ponownie zaświeciła się ta sama kontrolka silnika. Tym razem jechałem z Wielkopolski do Radomia. Znowu zostawiłem auto w serwisie. Auto zastępcze z tego co pamiętam, załatwiałem z własnego Assistance w Tow. Ubez. bo w serwisach jest z tym problem. Po jakimś czasie otrzymałem telefon, że auto jest gotowe do odbioru. Błąd który wyskakiwał i wskazywał na problemy z systemami związanymi z adblue, był PONOĆ spowodowany NIE WGRANIEM ADAPTACJI(software) przez serwis w Poznaniu. To procedura po wymianie części. Serwis w Poznaniu mówił, że wgrał. No ale BŁĄD ZNIKNĄŁ.
Zadowolony odebrałem samochód. I?
Kolejne parę tyg, może 1000km przejechane i 3 RAZ KONTORLKA!
Czyli jednak nie adaptacja była winna:) Podpięcie pod komputer znowu wskazywało na awarie w obrębie systemów związanych z adblue. Dostałem tym razem auto zastępcze i miałem czekać na telefon.
DIAGNOZA?
To czujnik tlenków adblue  Czyli wciąż te same błędy pokazujące się na komputerze. Zazwyczaj po podpięciu do komputera nie jest to bezpośrednie wskazanie, a raczej zalecenie co należy sprawdzić. (tak mi tłumaczono)
TO BYŁ początek lutego.
PÓŁTORAMIESIĄCA 3 RAZY TA SAMA KONTROLKA:)
Części niestety nigdzie nie było. Musiałem więc czekać. „dwa-trzy tygodnie”….
Po dwóch MIESIĄCACH telefon:) ZROBIONE!! Hurra.
Jadę z Wrześni do Radomia odebrać auto i ziuuum do Krakowa na gościnny wysęp u Janarapowanie (pozdro Jan – rapowanie było super. Na powrocie z Krakowa?!?!??!
Tak jest! Zgadliście!!!!
4 raz kontrolka:) Tym razem mogłem ujechać z 500km:)
Tu miałem dużo szczęścia, bo auto zastępcze które zdałem 2 dni wcześniej jeszcze stało:) Wsiadłem jak do siebie. Telefon pod Bluetooth podłączył się automatycznie. Nic tylko się cieszyć:)
Tym razem awaria też ponoć w obrębie tych samych błędów. No to do wymiany pozostał „moduł dozujący adblue” : ) Auto odebrałem po 11 dniach. NO TERAZ TO JUŻ NA 1000% BĘDZIE OK?
PRAWDA?:)
Miesiąc później:) 5 RAZ TA SAMA KONTORLKA SILNIKA!
Znów na trasie do Radomia.
Chłopaki przyjęli mnie z marszu, podłączyli do komputera i ????
Ooo! Nowe sterowniki są dostępne. Może to sterowniki od adblue. Przecież już wszystko wymieniliśmy:)
Po wgraniu sterowników, błąd się skasował, ja pojechałem dalej.
Nie wiem ile tym razem jeździłem. Na pewno nie dłużej niż miesiąc.
TERAZ!
6 RAZ TA SAMA KONTROLKA SILNIKA:)!
Pojechałem dziś z Wrześni do Poznania zostawić samochód w serwisie. Auta zastępczego nie ma. Radź sobie sam:)

Raper przyznaje, że jest już na skraju wytrzymałości w związku z ciągle nawracającą usterką jego auta. Być może można mu jakoś pomóc? Zachęcamy wszystkich, czytających nas mechaników do podejmowania prób znalezienia przyczyny usterki systemu SCR w Kii Sportage. Raper nie podaje tej informacji, ale wydaje nam się, że jest to wersja z najmocniejszym, dostępnym w 2019 r., silnikiem diesla – 2.0 CRDI SCR 185 KM.

Masz pomysł, jak diagnozować auto rapera? Zostaw swoją sugestię w komentarzu 😉

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 24 czerwca 2022, 10:54 5 -3

Niech się nie obawia auto na gwarancji 7 lat, tak że ma możliwość zwiedzenia wszystkich ASO w Polsce

Odpowiedz

Japek, 2 stycznia 2023, 14:20 0 0

Spokojnie ta 7 letnia gwarancja to fikcja .Posiadam model sorento z 2017r w lipcu 2021 silnik odmówił posłuszeństwa auto scholowane do serwisu .Diagnoza trwała 5 miesięcy ale juz na początku czwartego miesiącą (grudnia) interweniowałem bombardujac serwis telefonami a finalnie w mojej sprawie interweniował rzecznik praw konsumenta i nagle cud 21 grudnia wykryli usterkę!! zanieczyszczony układ wtryskowy i paliwowy czyli wpływ czynnika zewnętrznego i odmowa gwarancji. Kierownik zasugerował ze prawdopodobnie tankowałem złej jakości paliwo tylko sęk w tym ze auto tylko i wyłącznie tankowane na PKN Orlen. Koszt naprawy to 28,600zł brutto!!! Serwis nie chce udostępnić żadnych ekspertyz które rzekomo przeprowadził. Także sprawa trafi do sądu jedyne co mi pozostało to liczyć na kolejny,,cud,, :-) iż kia zobliguje się do bezpłatnej naprawy.

Odpowiedz

Tomaszek, 24 czerwca 2022, 21:42 8 -2

Zapraszamy na Podlasie, mamy tu specjalistów z turbodiesel.pl. Usuną adblue, dpf i całą ekologię rozwiązując problem raz na zawsze. Szerokości kiki

Odpowiedz

Anonim, 26 czerwca 2022, 9:35 1 -1

Po tylu awariach jak nie potrafią naprawić to oddać go producentowi , wada fabryczna , prawnik załatwi szybko sprawę.

Odpowiedz

radlin, 27 czerwca 2022, 10:49 5 -4

a jakby to wyglądało w większości niezaleznych warsztatów:
1. przyjedź pan za dwa tygodnie, nie mam teraz wolnego miejsca ( a nóż nie przyjedzie, po ci mi problemy).
2. Kia? nie, mój tester z aliexpres z pirackim oprogramowaniem tego nie robi.
3. 2019 rok? to za nowe, jedź pan do aso.
4. Auto zastępcze? Chyba się panu warsztaty pomyliły.
Oczywiście nie twierdzą, że byłoby tak w każdym warsztacie, ale strzelam że 90% wpisuje się w ten scenariusz.

Odpowiedz

xxxxx, 27 czerwca 2022, 13:20 6 -2

a.d.1 dwa tygodnie ? żeby klienta odstraszyć, no chyba 2 miesiące, w dobrym warsztacie te 2 tygodnie to czasem termin na wymianę oleju i wolny podnośnik na 1-2h.

a.d.2 jak wyżej skoro to szopa..

a.d.3 i a.d.4 tu się zgodzę

Odpowiedz

Anonim, 27 czerwca 2022, 11:49 1 0

Jakakolwiek próba naprawy w serwisie innym niż ASO jest dla KIA Motors pretekstem do anulowania gwarancji, więc nie wpakujcie człowieka w jeszcze większe bagno niż już jest. Niech jeździ do ASO na gwarancji do skutku a jak to nie pomoże, to prawnik i szarpanie o nieuzyskany dochód, wymianę całego auta, zwrot kasy (w totka też czasem ludzie wygrywają...)

Odpowiedz

wk..Marian, 27 czerwca 2022, 18:51 2 0

Ostatnio miałem wielką nieprzyjemność zawrzeć umowę z tym producentem, który po kilku miesiącach oczekiwania na samochód powiadomił mnie i setki innych klientów, że nie wyprodukuje naszych samochodów, ale możemy zamówić sobie je jeszcze raz bez wyposażenia, którego rzekomo nie może wyprodukować (choć w Niemczech jest oferowane) za ok. 10000zł więcej, niż miałem na umowie. Przy składaniu zamówienia obiecywali gwarancję ceny, co rzekomo odróżnia ich od konkurencji, która ma różne praktyki, no i pokazali swoje.. Dla mnie firma zupełnie nie poważna, szkoda czasu i nerwów. Warto sobie przejrzeć opinie pod hasłem Kia Polska, jest tam kilkadziesiąt takich historii. Ale nie ma tego złego, w USA mają wielką aferę dotyczącą tysięcy samozapłonów KII, może to opatrzność.

Odpowiedz

SerwisKia, 30 czerwca 2022, 16:54 2 0

A może niech napisze piosenkę o usterkach Kia :)

Odpowiedz