Prototypowa „opona” Michelin Uptis

7 czerwca 2019, 14:58

Firmy Michelin i General Motors stworzyły nową generację bezdętkowych opon pełniących funkcję koła do samochodów osobowych – MICHELIN Uptis. Obie firmy planują wprowadzić to rozwiązanie w wybranych modelach aut już w 2024 roku.

„Opona” Michelin Uptis jest de facto kołem i ogumieniem w jednym. Składa się ze sztywnej piasty, którą z bieżnikiem łączą elastyczne ramiona w formie żeber. W ten sposób Michelin Uptis zachowuje właściwości standardowej opony, takie jak amortyzacja w czasie jazdy, utrzymywanie trakcji czy odpowiednie hamowanie. Dzięki takiemu bezdętkowemu rozwiązaniu użytkownicy nie muszą martwić się ewentualnym przebiciem ani utrzymywaniem prawidłowego ciśnienia w oponie.

Michelin i General Motors rozpoczęły już testy prototypu Michelin Uptis na modelu Chevrolet Bolt EV, a jeszcze w tym roku obie firmy planują start rzeczywistych testów nowego rozwiązania na flocie Chevroletów Bolt EV. Opona ma się pojawić jako wyposażenie wybranych modeli aut już w 2014 roku. Ze względu na swoją bezdętkową konstrukcję Michelin Uptis ma szansę stać się przełomową innowacją, która całkowicie wyeliminuje ryzyko przebitych opon i przełoży się na bezpieczeństwo podróżowania. Korzyści z używania takiego koła odczują również przewoźnicy i firmy transportowe, które zminimalizują przestoje oraz koszty utrzymania i napraw.

Do powyższych dochodzą kwestie ekologiczne, które dla Michelin są bardzo istotne i wyznaczają kierunek rozwoju firmy. Z jednej strony Michelin Uptis wyeliminuje jazdę na zbyt niskim ciśnieniu, co przekłada się na wyższe zużycie paliwa oraz szybsze zużywanie się opon. To o tyle ważne, że badanie zrealizowane przez ośrodek badawczy TNS Polska na zlecenie firmy Michelin pokazuje, że aż 25 proc. wszystkich kierowców w ogóle nie kontroluje ciśnienia w oponach, zaś 15 proc. sprawdza je najwyżej raz w roku. Z drugiej strony Michelin Uptis pozwoli zmniejszyć wykorzystanie surowców oraz liczbę odpadów związanych z produkcją nowego ogumienia, którym będziemy zastępować przebite, uszkodzone czy zbyt szybko zużyte opony.

Skalę problemu pokazują szacunki Michelin, zgodnie z którymi co roku około 200 milionów opon na całym świecie jest przedwcześnie wyrzucanych w wyniku przebić, uszkodzeń lub niewłaściwego ciśnienia powietrza, które powoduje nierównomierne zużycie. Michelin Uptis jest też istotnym krokiem na drodze do zrealizowania zaprezentowanej w 2017 r. koncepcji Michelin Vision w obszarze zrównoważonej mobilności. Michelin Vision to rozwiązanie oparte na czterech filarach innowacji: niewymagające pompowania, podłączone do aplikacji i urządzeń umożliwiających „komunikację” z kierowcą, drukowane w 3D i  ekologiczne dzięki wykorzystaniu w produkcji biodegradowalnych materiałów pochodzących z recyklingu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

szc., 13 czerwca 2019, 10:58 0 0

zakłada sie je na felge czy stanowi to komplet koło i opona - jesli tak to mniejsze oszczędności jeśli nie to większa elastyczność w doborze do starszych aut.
druga sprawa co ze zmiennym obciążeniem przy pustym / pełnym aucie jak tu niwelować różnice wagi?

Odpowiedz