Wraz z nadejściem jesieni i większą częstotliwością opadów deszczu ważne jest przypomnienie kierowcom o nawykach związanych z bezpieczeństwem jazdy, zwłaszcza jeśli chodzi o układ hamulcowy pojazdu. W okresie, w którym warunki pogodowe mogą się gwałtownie zmieniać, Textar podkreśla znaczenie ostrożnej i rozsądnej jazdy po mokrej i śliskiej nawierzchni.
Niekorzystne warunki pogodowe, takie jak deszcz, są częstą przyczyną wypadków drogowych. Gwałtowna ulewa, ale także mżawka czy wilgoć z mgły mogą znacząco wpływać na przyczepność opon, zwłaszcza gdy woda miesza się z olejami i innymi zanieczyszczeniami zebranymi na powierzchni drogi. Zwiększa to ryzyko poślizgu i utraty kontroli nad pojazdem.
Układ hamulcowy jest bez wątpienia najważniejszym elementem bezpieczeństwa czynnego każdego pojazdu. Na mokrej nawierzchni hamulce nie zapewnią tak szybkiej i skutecznej reakcji, jak na suchej. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i mieć poważne konsekwencje.
Wskazówki dotyczące jazdy w deszczu
Aby uniknąć kłopotów, podczas jazdy w deszczu warto pamiętać o kilku wskazówkach. Szczególną ostrożność należy zachowywać w pierwszych chwilach opadów. Deszcz jest najbardziej niebezpieczny na początku, gdy mieszanka tłustych substancji, pyłu i wody na drodze zamienia asfalt w wyjątkowo śliską nawierzchnię.
Inna podstawowa zasada to zmniejszenie prędkości. Niezależnie od intensywności opadów, znacznie pogarszają się warunki drogowe i widoczność. Stojąca na drodze woda może również prowadzić do aquaplaningu, czyli chwilowej utraty przyczepności. Zwolnienie i jazda z prędkością nawet poniżej wyznaczonego limitu mogą uratować przed wypadkiem.
Na mokrej nawierzchni dobrze jest też unikać gwałtownego hamowania. Najbezpieczniej jest stopniowo, delikatnie zmniejszać prędkość, zdejmując nogę z pedału gazu, zamiast gwałtownie wciskać hamulec.
Właściwy serwis ratuje życie
– Mokra nawierzchnia ma wpływ długość drogi hamowania. Dlatego ważne jest, aby kierowcy analizowali warunki na drodze, a w przypadku deszczu unikali gwałtownego hamowania. Poprawić przyczepność na śliskich nawierzchniach mogą również odpowiednie ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Ponadto zalecamy regularne sprawdzanie stanu płynu hamulcowego. Z czasem może on wchłaniać wilgoć, zmniejszając skuteczność działania układu hamulcowego – mówi Marcin Ostrowski, trener techniczny marki Textar, wiodącego światowego dostawcy materiałów ciernych do układów hamulcowych.
Właściwa obsługa układu hamulcowego nie tylko zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale także zapewnia lepsze zachowanie pojazdu w każdych warunkach. Dlatego Textar zachęca wszystkich kierowców do przygotowania się do jesieni i odwiedzenia warsztatu w celu sprawdzenia hamulców. W połączeniu z rozsądnym zachowaniem na drodze w nietypowych okolicznościach pomoże to zachować kontrolę nad pojazdem.
Komentarze