Pokazy, debaty, symulacje – za nami Moto Safety Day 2024

30 lipca 2024, 14:30

W miniony weekend Gdynia stała się stolicą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To właśnie w tym mieście odbyła się 19. edycja Moto Safety Day – wydarzenia krzewiącego kulturę motoryzacyjną i bezpieczeństwo korzystania z dróg.

Kształtowanie prawidłowych postaw na drodze wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, edukacja najmłodszych, symulatory zwiększające świadomość w zakresie bezpieczeństwa, liczne gry edukacyjne, pokazy i konkursy – podczas wydarzenia na stanowiskach partnerów uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji, które wiązały się z utrwalaniem pozytywnych nawyków na drodze.

Wiele uwagi poświęcono:

  • skutkom jazdy po alkoholu oraz środkach odurzających,
  • bezpieczeństwu jednośladów,
  • wpływowi stanu technicznego i użytych części w pojeździe na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  • montażowi i prawidłowemu przewożeniu dzieci w fotelikach samochodowych.

W strefie pokazów najmłodsi jeździli gokartami i autochodzikami zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Tutaj także odbyła się m.in. symulacja wypadku drogowego z udziałem dziecka, prezentacja systemów bezpieczeństwa w samochodach, edukacja w zakresie prawidłowego przewożenia dziecka w foteliku, PitStop, pokaz związany z posłuszeństwem psa służbowego.

W programie dostępne były m.in. symulatory dachowania, bezpiecznej jazdy po mieście, przejścia przez ulicę oraz alkogoogle, refleksomierze, nauka udzielania pierwszej pomocy, samochodziki sterowane rowerowo, mobilne centrum monitoringu, zabawy edukacyjne dla dzieci i konkursy z nagrodami.

Podczas wydarzenia odbyła się debata dotycząca konsekwencji jazdy po alkoholu i środkach odurzających oraz aspekt bezpieczeństwa jednośladów z udziałem Konrada Romika – Sekretarza Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Romana Nowaka – Sekretarza Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Filipa Formelli z Fiat Euro-Car, Piotra Kochnowicza ze Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto oraz Bogumiły Czerneckiej ze Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych. Główne przekazy wynikające z debaty to: brak przyzwolenia społecznego na prowadzenie pojazdu po alkoholu, potrzeba ciągłej edukacji i profilaktyki, konieczność docierania z przekazem do młodych kierowców i kształtowanie świadomości już u najmłodszych.

Kolejna debata dotyczyła stanu technicznego pojazdu i jakości części samochodowych w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Partnerów Głownych: ORLEN OIL – Sławomir Uznański, ZF Aftermarket – Agata Wysogrocka-Korczyńska i Michał Głaszewski, Bank BNP Paribas – Janusz Czucha. Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych reprezentował Prezes Tomasz Bęben, zaś Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów – Karol Rytel. Oprawę merytoryczną obu debat realizowała nadkomisarz Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Główny przekaz debaty dotyczył jakości części, które powinny pochodzić od sprawdzonego dostawcy prowadzącego certyfikację i badania nad jakością, zapewniając jednocześnie gwarancję części. Dotyczy to zwłaszcza części regenerowanych, które powinny pochodzić od fabrycznego regeneratora. Wskazywano także na właściwości środków smarnych w eksploatacji pojazdów i wpływie na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz środowisko. Podkreślona została istota serwisowania pojazdów w legalnie działających warsztatach i konieczność zwiększania liczby wysoko wykwalifikowanych mechaników. Przedstawiciel Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów wskazał na konieczność przeprowadzania wnikliwych badań technicznych, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podkreślił także potrzebę waloryzacji stawki za przeprowadzenie badania, by móc inwestować w lepszy sprzęt diagnostyczny, niezbędny do skutecznego wykrywania niesprawnych pojazdów. To także konieczność ze względu na rozwój technologiczny w nowoczesnych pojazdach.

– Okres wakacyjny to czas urlopów oraz podróży, tych krótszych i dłuższych. Często podróżujemy swoimi samochodami, zabierając na pokład najbliższych. Bezpieczeństwo, ale i komfortowa jazda bez awarii są więc kluczowe. Dlatego nie warto odkładać wymaganych napraw. Za to warto dokładnie sprawdzić swoje auto począwszy od opon i układu hamulcowego, aż po pióra wycieraczek. Stan naszego samochodu również ma wpływ na nasze bezpieczeństwo na drogach. Poświęćmy chwilę na wizytę w sprawdzonym warsztacie czy SKP, a w przypadku potrzeby wybierzmy sprawdzonych dostawców części. Zdrowie i życie jest najważniejsze – powiedział Tomasz Bęben, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Na wydarzeniu nie zabrakło również pokazów o charakterze edukacyjnym.
Podczas symulacji akcji ratowniczej przy wypadku drogowym z udziałem dziecka,
z wykorzystaniem służb ratowniczych i medycznych, udział wzięli przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, OSP Gdynia-Wiczlino, karetka pogotowia FALCK Medycyna, Avionaut. Oprawę merytoryczną pokazu zapewniali Joanna Skrent – nadkomisarz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku i Piotr Kochnowicz Prezes Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto.

Wśród wielu konkursów z atrakcyjnymi nagrodami znalazły się konkursy Partnerów oraz konkurs Moto Safety Day na najlepsze prace najmłodszych – z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz poszanowania środowiska.

Podczas wydarzenia oprawę muzyczną zapewnił DJ Jackichan, a imprezę poprowadził dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak.

Nasz portal był patronem medialnym wydarzenia.

Zdjęcia: Mateusz Filipski.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!