Brembo opublikowało dziś Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023, w którym podsumowuje osiągnięte przez siebie cele. W 2023 r. emisja CO2 na jednostkę produktu została zmniejszona o 9,5%. Wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosło, osiągając bezprecedensowy poziom 75%, a w trzech krajach – we Włoszech, Meksyku i Brazylii – wykorzystanie źródeł odnawialnych wyniosło 100%.
– Położenie nacisku na zrównoważony rozwój i kontynuowanie wzrostu przy jednoczesnym utrzymaniu zysków to złożone wyzwanie dla takiej globalnej grupy przemysłowej jak Brembo – stwierdziła Cristina Bombassei, Chief CSR Officer Brembo. – Nie zmniejsza to naszej determinacji do działania, a nasze dotychczasowe osiągnięcia motywują nas do jeszcze lepszych wyników. Jesteśmy przekonani, że nasza działalność może i musi mieć wpływ na sytuację w regionach, w których jesteśmy obecni. Przechodzimy okres rosnącej świadomości środowiskowej i społecznej, a to wymaga od wszystkich firm podejmowania coraz bardziej wpływowych, konkretnych i przejrzystych zrównoważonych działań.
W Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2023 zostało również uwzględnione zaangażowanie Brembo w zarządzanie zasobami naturalnymi w celu promowania zamkniętego obiegu procesów i produktów. Firma skupia się szczególnie na rozwiązaniach w zakresie odzyskiwania wody i wykorzystywania surowców wtórnych, takich jak pozostałości przetworzonych materiałów i złom żelazny. Ponadto Grupa zwraca uwagę na przetwarzanie odpadów powstających podczas produkcji. W 2023 r. Brembo zdołało odzyskać ponad 440.000 t. wyprodukowanych odpadów, co stanowi około 88% całości.
W promocję zrównoważonego rozwoju Grupy, Brembo angażuje cały swój międzynarodowy zespół składający się z ponad 15.600 pracowników w 15 krajach, zachęcając ich do składania innowacyjnych projektów. Najlepsze z nich zdobywają Brembo Sustainability Awards, których piąta edycja odbyła się w 2023 r. i zgłoszono do niej 57 propozycji.
Ponadto Brembo aktywnie kształtuje swój łańcuch dostaw. W 2023 r. Grupa zorganizowała Net Zero Supply Chain Workshop dla swoich 300 głównych dostawców, poświęcony przyspieszeniu procesu dekarbonizacji łańcucha dostaw.
W Brembo zrównoważony rozwój wiąże się również z projektami wspierającymi edukację, szkolenia i badania, sport, sztukę i kulturę, opiekę społeczną i ochronę dzieci, szczególnie w regionach, gdzie Grupa prowadzi działalność.
Dzięki owocnej współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, Brembo zainicjowało na przestrzeni lat kilka programów społecznych na całym świecie. Jednym z najdłużej działających jest „House of Smile” w Indiach. Od momentu powstania w 2017 r., jedno centrum i trzy ośrodki wielofunkcyjne z przestrzeniami przeznaczonymi na edukację, wsparcie psychologiczne, opiekę medyczną i szkolenia zawodowe, przyjęły ponad 5.000 osób, w tym kobiety i dzieci żyjące w trudnych warunkach na obrzeżach miasta Pune.
Brembo od dawna podąża opracowaną ścieżką zrównoważonego rozwoju, z konkretnymi działaniami i wynikami, sformalizowaną w 1999 r. wraz z wydaniem pierwszego Raportu Kapitału Niematerialnego. Poprzedza on publikacje Raportu Zrównoważonego Rozwoju, który ma obecnie swoją dziewiątą edycję. W 2018 r. firma Brembo dołączyła do Agendy ONZ 2030 i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).
Komentarze