Kupujesz wycieraczki? Wybieraj produkty z pewnego źródła.

16 grudnia 2020, 23:43

Wybór wycieraczek do samochodu to decyzja wprost powiązana z bezpieczeństwem jazdy. Aby jeździć bezpiecznie, powinniśmy bacznie obserwować poziom zużycia wycieraczek i wymieniać je na pełnowartościowe produkty sprawdzonych producentów. Niestety zdarza się, że na nabywców czekają pułapki…

Kiedy nadchodzi czas na wymianę wycieraczek?

Wielu kierowców odkłada konieczność wymiany wycieraczek w czasie. Zwykle o ich złym stanie przypominamy sobie podczas opadów deszczu. Kiedy jednak nie pada, zazwyczaj odkładamy ten problem na później. Dobrą praktyką jest zatem okresowe sprawdzanie stanu wycieraczek, np. przy okazji kontroli poziomu oleju silnikowego lub innych czynności eksploatacyjnych.

Istnieje kilka wyraźnych symptomów świadczących o tym, że wycieraczki uległy zużyciu. Najczęściej, kiedy wycieraczka nadaje się już tylko do wymiany, na szybie samochodu podczas deszczu zaobserwujemy smugi, niewytarte strefy czy też film wodny, czyli wąski pasek na powierzchni, z którego nie została zebrana woda. Za powyższe niedogodności odpowiedzialne są problemy z ostrzem wycieraczki, czyli zakończeniem pióra, przylegającym do powierzchni szyby. Może być ono zużyte eksploatacyjnie, z różnych powodów zdeformowane czy też rozdzielone. To w dużej mierze od wycieraczek zależy widoczności podczas jazdy, pewność wykonywania manewrów w trudnych warunkach atmosferycznych, a często i droga hamowania. W każdym z tych przypadków konkluzja jest więc jedna – wycieraczki trzeba wymienić.

Nowe wycieraczki źle pracują – co zrobić? Sprawdź ramię!

Bywa, że wycieraczki podskakują na szybie, emitując przy tym hałas. Wówczas przyczyn należy szukać w mocowaniu wycieraczki do ramienia. Zaczep pióra powinien być dopasowany do rodzaju uchwytu, o czym należy pamiętać przy właściwym doborze piór wycieraczek do konkretnego modelu pojazdu. Zdarza się, że w piórach wycieraczek o niskiej jakości, mocowanie nie jest idealnie spasowane i w trakcie pracy zużywa się przedwcześnie, przez co osłabiona konstrukcja zaczyna zachowywać się w ten właśnie sposób. W większości przypadków w tej sytuacji wystarczy wymiana wycieraczek na nowe. Może się jednak zdarzyć, że winne całej sytuacji będzie zdeformowane ramię wycieraczki, które prowadzi ją po szybie pod niewłaściwym kątem i tu niezbędne okaże się jego wyprostowanie lub w skrajnych przypadkach wymiana.

Od czego zależy trwałość wycieraczek?

Kiedy decydujemy się na wymianę wycieraczek, zależy nam, aby nowy zestaw służył jak najdłużej. Wycieraczki są podatne na warunki, które mogą spowodować ich uszkodzenie nie tylko podczas pracy, ale także kiedy nie są wykorzystywane. Guma jest materiałem podatnym na starzenie, które wzmaga dodatkowo ekspozycja na skrajnie wysokie lub niskie temperatury, kontakt z promieniami UV czy też środkami chemicznymi (niektóre płyny do spryskiwaczy, środki używane do mycia samochodu). Uszkodzenia mogą oczywiście wystąpić także podczas pracy, zwłaszcza, gdy uruchomimy wycieraczki „na sucho” na silnie zabrudzonej szybie czy też włączymy je w mroźny poranek, bez uprzedniego rozgrzania szyby. Reasumując, trwałość wycieraczek zależy od tego, jak często je użytkujemy oraz w jakich warunkach, ale również od tego, gdzie na co dzień trzymamy nasz samochód. W aucie garażowanym posłużą najczęściej dłużej niż w pojeździe stojącym „pod chmurką”.
Kolejną niezwykle istotną kwestią jest oczywiście jakość samych wycieraczek. Najczęściej najwyższej jakości wycieraczki kupimy, wybierając produkty renomowanych wytwórców, posiadających doświadczenie na rynku pierwszego montażu (OE). Wówczas możemy mieć pewność, że nabywany produkt został przetestowany w wewnętrznym centrum
badawczym producenta, pod kątem pracy na szybie naszego modelu samochodu. Prostym przykładem może być sytuacja, w której ze względu na długotrwałą ekspozycję na słońce oraz wysoką temperaturę, pióro wycieraczki zastyga w jednej pozycji i nie odwraca się, gdy wycieraczka zmienia kierunek. Jest to problem charakterystyczny dla piór
wycieraczek wykonanych w całości z kauczuku naturalnego. Pióra z wyższej półki, zawierające kauczuk syntetyczny lub specjalne mieszanki obu komponentów, są o wiele bardziej odporne na podobne sytuacje. Jeżeli użytkujemy auto w warunkach trudnych dla wycieraczek, a zależy nam na ich trwałości, powinniśmy wybierać produkty z najwyższych segmentów.

Jak bezpiecznie kupować wycieraczki?

Wbrew pozorom, powyżej zadane pytanie, nawet w dzisiejszych czasach, jest zasadne. Większość uznanych producentów oferuje asortyment w kilku segmentach cenowych. Również wybierając produkty renomowanych marek, nie zawsze mamy pewność, że będą one zawsze pełnowartościowe. W przypadku napotkania atrakcyjnej oferty zakupu wycieraczek warto zastanowić się nad tym, czy ich sprzedawca na pewno jest godny zaufania. Być może rzeczywiście mamy do czynienia z promocją, ale może się także zdarzyć, że płacimy mniej, ale za produkt nie w pełni wartościowy. Co to znaczy? Może się np. okazać, że kupujemy produkt, który przez długi czas był składowany w magazynie, w niesprzyjających warunkach pod względem temperatury czy wilgotności. Wówczas guma wycieraczek nie będzie już w idealnym, fabrycznym stanie. Aby mieć pewność zakupu produktu o pewnej, wysokiej jakości, najlepiej kupować wycieraczki w sklepach i warsztatach współpracujących bezpośrednio z producentem lub jego dystrybutorem, a w przypadku zakupów w sieci korzystać z oferty autoryzowanych dystrybutorów producenta.

Najlepiej wybierać wycieraczki sprawdzonych marek, posiadających doświadczenie na rynku pierwszego montażu. Przykładem jest oferta marki Valeo, która zawiera wszystkie technologie wycieraczek dostępne na rynku, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie produkt odpowiedni do swojego samochodu oraz do swoich oczekiwań. Dobór odpowiedniego zamiennika jest bardzo łatwy: na każdym zestawie piór Valeo Service można znaleźć jasne informacje o markach i modelach pojazdów, do których produkt jest przeznaczony.

Narzędzia takie jak wyszukiwarka online, pomogą w bezbłędnym doborze wycieraczki do każdego samochodu, w różnych segmentach cenowych.

Poznaj technologie, które wyróżniają firmę Valeo wśród innych producentów wycieraczek: https://www.valeoservice.pl/pl/pojazdy-osobowe-i-dostawcze/wycieraczki-przedniej-szyby-i-silniki-wycieraczek-do-samochodow

Artykuł sponsorowany Valeo

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 17 grudnia 2020, 17:45 2 0

Wersja Xtreme wymiata, chociaż cena boli. Motgum coś jeszcze robi sensownego?

Odpowiedz

Qwerty, 17 grudnia 2020, 22:26 1 -2

Bosh areotwin, coś się popsuły w jakości, valeo to samo kupuje w Auchan za 5 zł za sztukę i są najlepsze.

Odpowiedz

Pablo, 18 grudnia 2020, 14:13 0 0

Dokładnie. Za komplet płaskich do Accorda dałem ostatnio 14pln. Od kilku sezonów używam tych z Auchana z zielonym kciukiem. Do tej pory kupowałem Bosch itp. Nie warto przepłacać bo w moim przypadku działają przez taki sam okres czasu i z takim samym efektem jeśli nie lepszym.
Jeden minus tylko zauważyłem. Kruche mają same mocowania. Trzeba uważać montując je zwłaszcza podczas niskich temperatur.

Odpowiedz

3 CI W 4, 19 grudnia 2020, 11:50 0 -1

najlepsza jest kamoka :)

Odpowiedz

Nick, 21 grudnia 2020, 16:45 3 0

Czyżbym wyczuwał sarkazm?

Odpowiedz

TanieNajlepsze/DrogieToSzmelc, 21 grudnia 2020, 15:01 0 -2

Najlepszy to tani produkt. nie ważne jaki, ważne że jest TANI! Jak jest drogi to nie śpię po nocach.
Nie pamiętam kiedy moja żona ma urodziny, kiedy miał mój syn chrzest, ale pamiętam że wycieraczki 8lat były bardzo tanie! Nie śpię po nocach na myśl o drogim produkcie!
Życzę wszystkim taniości!

Odpowiedz

Normalny, 22 grudnia 2020, 17:37 1 -1

Dzięki Bogu że nie mam takich klientów i nie daj Boże żeby kiedykolwiek się u mnie chociaż jeden pojawił, pewnie nie spaliby po nocach całymi latami, a ja razem z nimi, musiałbym dopłacać do każdego żeby mógł spać po nocach,, a skąd brać? bankructwo pewne w krótkim czasie, takie rzeczy tylko w Polsce - paranoja.

Odpowiedz

Luczko, 17 grudnia 2022, 23:46 2 0

Ja za to używam oximo, które są tanie i wytrzymują rok. Po co mam płacić x2 czy x3?

Odpowiedz

Łukasz, 4 lutego 2023, 12:16 0 0

Od kilku sezonów używam wycieraczek oximo. Jak dla mnie mistrz w relacji cena do jakości.

Odpowiedz