Czy w Polsce da się kupić bezwypadkowy samochód używany? Raport Carfax.

9 maja 2023, 14:42

Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem ilości zarejestrowanych aut. W bazie CEPiK widnieje ich ponad 26 milionów, jednak realnie liczba samochodów jeżdżących po ulicach jest o kilka milionów niższa. Firma CARFAX Europe przeanalizowała dane dla ponad 22 milionów pojazdów. Z wniosków tej analizy wynika, że znalezienie w Polsce 10-letniego auta w idealnym stanie technicznym, może okazać się karkołomnym zadaniem.  

fot. unsplash.com

Polskie drogi pełne są starych samochodów z nie najlepszą historią

Prawie trzy czwarte samochodów w Polsce to pojazdy mające 10 lat lub więcej. Na dodatek, spośród 22 milionów sprawdzonych pojazdów, ponad połowa była starsza niż 15 lat. To właśnie te zaawansowane wiekowo auta miały na swoim koncie najwięcej niepokojących zdarzeń. Aż 75% wszystkich zbadanych samochodów miało w historii przynajmniej jedno zdarzenie zakwalifikowane jako m.in. wypadek, szkoda, import, manipulacja przebiegu lub wystrzelone poduszki powietrzne itp. W przypadku aut w wieku 10 lub więcej lat, prawdopodobieństwo to wzrastało jeszcze bardziej, osiągając poziom 85%.

Okazuje się, że więcej niż co trzeci samochód w Polsce (35%) brał udział w wypadku bądź zgłoszono dla niego szkodę. Co ciekawe, w tym zakresie prym wiodły pojazdy z kategorii wiekowej od 4 do 9 lat. Zatem optymizmem nie napawa fakt, że po polskich drogach porusza się około 8 milionów samochodów często po poważnych przejściach. Najwięcej z tych pojazdów, bo aż 11%, to auta marki Volkswagen, a następnie Opel (9%), Ford (8%) i Toyota (7%), co odzwierciedla również strukturę pojazdów różnych producentów na polskim rynku samochodów używanych.

W Polsce około 60% samochodów używanych pochodzi importu. Większość z nich jest w złym stanie technicznym – ma historię powypadkową lub wcześniejsze szkody. Aż 50% wszystkich sprowadzonych pojazdów to auta z grupy wiekowej 4-9 lat. Najpopularniejszą marką importowaną jest Volkswagen (15%), następnie Opel (11%), Audi (8%) i Ford (7%).

Spora część aut poruszających się po polskich drogach to pojazdy relatywnie stare i znajdujące się w złym stanie technicznym. Jednak zakup samochodu używanego w Polsce praktycznie z każdej grupy wiekowej może wiązać się ze sporym ryzykiem. Dane przedstawione powyżej nie są kompletnym zestawieniem dotyczącym stanu samochodów używanych w Polsce. Wszystkie informacje zostały zebrane ze źródeł bezpośrednio dostępnych dla CARFAX, jednakże rzeczywiste statystyki mogą się różnić.

Dane Carfax o samochodach w Polsce
fot. Carfax
Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!