Kobiety siłą branży motoryzacyjnej

, 17 lutego 2022, 12:31

Motoryzacja według stereotypu nie jest pierwszym segmentem rynku, w którym kobiety poszukują zatrudnienia. Dzięki Faurecii to przekonanie odchodzi w zapomnienie. Firma z branży automotive przełamuje tabu męskiego świata motoryzacji. Firma wdrożyła program rozwoju skierowany do kobiet i razem z całym zespołem obchodziła Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Zwiększanie roli i odpowiedzialności w ramach całej organizacji oraz szansa na rozwijanie umiejętności w licznych obszarach to tylko niektóre możliwości, jakie Faurecia oferuje zatrudnionym kobietom. Panie od lat są silnym filarem firmy i odgrywają w niej ważną rolę – zdobywają liczne nagrody, budują swoje doświadczenie oraz poszerzają wiedzę. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, Faurecia od 2019 roku wdraża w Polsce założenia międzynarodowego programu Gender Diversity, który jest wsparciem dla kobiet i wyrazem tego, że branża automotive jest odpowiednim miejscem pracy również dla nich.

– Mimo utartego przekonania, że branża motoryzacyjna dedykowana jest mężczyznom to pozostaje otwarta dla kobiet. Zróżnicowanie zespołu pozwala nam osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, a prowadzenie go jest motywujące dla każdej z płci, co przekłada się na jego wydajność. Kobiety, które są w naszych szeregach wykazują się dużą motywacją do pracy, podkreślając na każdym kroku swoje zaangażowanie. – wyjaśnia Leszek Martowski, Complete Seat Manager w Faurecii w Grójcu.

Motoryzacja to nie tylko męski świat

Współcześnie branża motoryzacyjna stoi przed wieloma wyzwaniami i stara się podążać za światowymi trendami. Jednym z nich jest diversity & inclusion, które pozostanie z nami na dłużej i odnosi się również do Faurecii. Program Gender Diversity, na którym skupia się firma, obejmuje kobiety zajmujące stanowiska managerskie i specjalistyczne oraz te, które dzięki swoim umiejętnościom, doświadczeniu oraz zaangażowaniu, przygotowywane są do objęcia wysokich stanowisk w firmie. W ramach programu Faurecia stawia na rozwój kompetencji. Firma uruchomiła m.in. mentoring, szkolenia z autoprezentacji czy umiejętności liderskich.

– Faurecia ma wiele do zaoferowania i może pomóc nam obrać odpowiednią ścieżkę kariery. Nasza kadra zarządzająca jest otwarta na rozwój kompetencji pracowników, dlatego wewnątrz organizacji prowadzone są liczne szkolenia i warsztaty, które doskonalą nasze umiejętności. – Barbara Jakubowska, Młodsza planistka produkcji.

W Faurecii w Polsce zatrudnionych jest ponad 6 000 osób w 9 zakładach oraz 2 Centrach Badawczo-Rozwojowy z czego aż 40 proc. załogi stanowią właśnie kobiety, a we wszystkich zakładach w Faurecii, blisko 400 pań obejmuje stanowiska managerskie. Dla firmy niezwykle ważne jest otoczenie opieką zatrudnionych pań i zachęcenie innych kobiet do wkraczania na rynek samochodowy.

– Korporacje powinny być otwarte na pracowników i z góry nie narzucać podziałów ze względu na płeć. Kobiety znakomicie radzą sobie na każdym polu. Branża motoryzacyjna chętnie zatrudnia Panie z wykształceniem wyższym, technicznym i inżynieryjnym, które w niczym nie ustępują panom, a wręcz mają większą cierpliwość do wyjaśniania i tłumaczenia pewnych kwestii. Jest to wartość, którą do firmy wprowadzają kobiety. – Urszula Maurice, Lider zespołu planistów.

Silna strona nauki

W dziale R&D w Grójcu zatrudnionych jest łącznie 78 kobiet. To dużo jak na dział, w którym pracują przede wszystkim inżynierowie. Kobiety wnoszą do zespołu pewną innowacyjność. Nie boją się zmian, gdyż potrafią przewidywać różne scenariusze i zawsze mają plan B. W otoczeniu zdominowanym przez mężczyzn wyróżniają je przede wszystkim zdolności manualne, wysokie poczucie estetyki i poziom zorganizowania. Zawsze starają się wykazać profesjonalizmem, pracowitością i precyzją. Te umiejętności doskonale wpisują się w pracę w R&D, gdzie kobiety biorą udział w różnych analizach oraz procesach walidacyjnych, a firma polega na ich ekspertyzie i opinii.

– W tym roku mija 4 lata, odkąd jestem w Faurecii. Trafiłam tu od razu po ukończeniu uczelni wyższej, na której studiowałam mechanikę i budowę maszyn, dlatego praca w automotive była dla mnie naturalną koleją rzeczy. Cieszę się, że pracuje w Faurecii. Firmie, która stawia na różnorodność, sprawiedliwość i równość w miejscu pracy. – Natalia Polar, Młodszy lider projektowania.

– Praca w branży motoryzacyjnej daje mi dużo satysfakcji i radości. Jest przede wszystkim inspirująca, ponieważ produkty, które robimy będą stosowane w przyszłości. Jako magister, inżynier, elektryk uznaje pojazdy użytkowe za bardzo interesujące produkty, zwłaszcza że rozwijają się one intensywnie pod względem elektryki i elektroniki, dlatego staram się stale dokształcać i być na bieżąco. Lubię swoją pracę, w której pracodawca stawia na rozwój swoich pracowników. – Magdalena Koprowska, Inżynier Elektryk.

– W Faurecii najbardziej cenię to, że od przeszło 5 lat, doświadczam w niej nowych, niełatwych wyzwań, przez co jest ona dla mnie niezwykle fascynująca. Ta różnorodność zadań, która pojawia się w mojej codziennej pracy powoduje, że stale poszerzam swoją wiedzę na wielu płaszczyznach. – Klaudia Bojemska, Młodsza planistka produkcji.

Różnorodność daje więcej możliwości

Różnorodność wprowadzona w Faurecii pozwala analizować sytuacje z wielu odmiennych perspektyw, co wzbogaca spojrzenie na biznes i zapewnia elastyczność we wprowadzaniu nowoczesnych zmian. Organizacja rozwija potencjał wszystkich pracowników i koncentruje się na kobietach, które mogą znaleźć tam nie tylko zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach, ale także doskonalić swoje umiejętności. W przypadku Faurecii wdrażanie założeń D&I pozwala zadowolić obie strony zarówno pracodawcę, jak i pracownika.

– Przez 11 lat pracowałam na produkcji i współpracę z mężczyznami oceniam bardzo dobrze. Na każdym etapie pracy zauważalne było ich odmienne podejście do wielu kwestii. To jak reagują, spostrzegają i wykonują powierzone im zadania. Różnorodność pozwala nam porównywać swoje doświadczenia i wypracować najlepsze rozwiązania z możliwych. Zwiększa naszą kreatywność i bezpośrednio wpływa na działalność firmy. – Katarzyna Zborowska, Supervisor produkcji prototypów.

– Jesteśmy graczem o zasięgu globalnym, dlatego realizacja polityki diversity & inclusion w R&D w Grójcu jest dla nas naturalnym procesem. Zarządzanie kadrami, we wspominanej kulturze organizacyjnej, prowadzimy na szeroką skalę. W Faurecii zatrudniamy kobiety i mężczyzn, Polaków i cudzoziemców. Wiemy, że każda z tych osób wnosi do naszej firmy cenne umiejętności i zróżnicowane doświadczenie. Pojęcie diversity jest u nas widoczne w wielu obszarach, z czego jestem bardzo dumny. – dodaje Leszek Martowski.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!