Co mechanicy sądzą o Youtuberach? Wyniki ankiety.

, 16 lipca 2019, 15:06

Na polskim YouTube rośnie liczba kanałów o tematyce motoryzacyjnej. Niektóre poruszają tematykę konserwacji oraz napraw samochodów. Co o takich kanałach sądzą zawodowi mechanicy? Przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej na Forum Mechaników.

Podsumowując ankietę przeprowadzoną na Forum Mechaników, w telegraficznym skrócie można powiedzieć, że większość warsztatowców śledzi kanały motoryzacyjne na YouTube, jednak nie lubi, gdy pochodzące z nich informacje są im przytaczane przez klientów.

Interesujący jest wskaźnik odpowiedzi na pytanie o jakość youtubowego contentu motoryzacyjnego. Oczywiście mamy tu do czynienia z pewnym uproszczeniem, gdyż wśród wielu kanałów bez wątpienia znajdują się zarówno lepsze jak i gorsze pod względem merytorycznym, o czym mechanicy często dyskutują między sobą na Forum. Niemniej, uśredniając wartość merytoryczną programów, większość uczestników ankiety stwierdziła, że prezentują one średni poziom.

Na podstawie powyższego wyniku można uznać, że większość mechaników nie uważa czasu spędzanego na oglądaniu motoryzacyjnych kanałów na YouTube za stracony. Większości zapewne zdarzyło się skorzystać z zawartych tam informacji. Czym innym jest jednak zdobywanie wiedzy samemu oraz przekazywanie jej przez klientów warsztatu. Prawie 1/3 badanych przyznała, że klienci często lub bardzo często powołują się na informacje zdobyte na platformie YouTube.

Stosunek mechaników do rad udzielanych przez klientów nie zmienił się od lat. Nadal nie lubią oni być pouczani, zwłaszcza przez osoby nie zajmujące się profesjonalnie tematami technicznymi. Nie ma więc niespodzianki w fakcie, że ponad połowa ankietowanych wyraziła się negatywnie względem porad od „znanych Youtuberów” powtarzanych przez klientów. Okazuje się jednak, że społeczność cierpliwych mechaników wzrasta – ponad 20% badanych uważa zaczerpnięte z sieci podpowiedzi klientów za przydatne (przynajmniej czasami).

A jaka jest Wasza opinia na temat polskojęzycznych kanałów motoryzacyjnych na YouTube? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

d.l., 18 lipca 2019, 12:42 5 0

widziałęm jednego youtubera który połamał 2 tysiące złoty prasą i twierdził że wykonał jakiś test :)

Odpowiedz

Marek., 18 lipca 2019, 23:23 1 -1

ta najlepszy ubaw był że najtańsze wahacze SKV wypadly nieco gorzej od oryginału a znacznie lepiej niż inne zamienniki w dwukrotnie wyższej cenie od SKV

Odpowiedz

d.l., 19 lipca 2019, 8:20 0 0

Nie można powiedzieć że przy tym "teście" coś wypadło lepiej a coś gorzej ponieważ nie miał najmniejszego sensu.

Odpowiedz

michał, 18 lipca 2019, 17:53 3 0

A gdyby mój uczeń tak trzymał narzędzia jak Łysy i blokował piastę pchając śrubokręt do wentylowanej tarczy to wróciłby do mamusi.

Odpowiedz

miii, 22 lipca 2019, 10:13 3 0

dzięki temu mamy więcej klientów ;)

Odpowiedz