Rosja wprowadzi system etykietowania. Czy będzie dotyczył rynku moto?

, 11 marca 2019, 13:34

Rosja przygotowuje się do wprowadzenia systemu etykietowania importowanych wyrobów. Rozwiązanie ma umożliwić śledzenie przesyłek. Początkowo system będzie dotyczył wybranych grup produktowych.

Nowe obostrzenia ze strony Rosji względem towarów importowanych z UE mogą oznaczać utrudnienia dla przedsiębiorców. Szczegóły nie są jak na razie znane. Sytuację monitoruje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dotychczas nie została podana do publicznej wiadomości lista produktów, które mają zostać objęte nowymi regulacjami. Ze swojej strony, zapytaliśmy w Ministerstwie, czy etykietowanie ma objąć także produkty motoryzacyjne – części samochodowe, akcesoria, elementy karoseryjne itp.?

– Z informacji, które posiadamy wynika, że od grudnia 2019 r. system etykietowania importowanych wyrobów ma dotyczyć wybranych grup produktowych. Na tym wykazie znajdują się opony. Nie ma natomiast żadnych innych produktów motoryzacyjnych – czytamy w odpowiedzi z Ministerstwa.

Wszystko wskazuje zatem na to, że nowe przepisy rosyjskie dotkną tylko część producentów z branży motoryzacyjnej, działających na terenie Polski. Wartość eksportu opon z Polski w 2018 r. wyniosła ponad 2 mld Euro, z czego do Rosji – niecałe 100 mln Euro (4,9% polskiego eksportu opon). Nie wiadomo jednak, czy w późniejszym czasie (w roku 2020 lub później) system etykietowania nie zostanie rozszerzony na inne grupy produktowe.

Komisja Europejska planuje poświęcić planowanym przez Rosję zmianom specjalne spotkanie, które odbędzie się pod koniec marca. Można odnieść wrażenie, że sprawa traktowana jest priorytetowo. W wiadomości z Departamentu Komunikacji
Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czytamy:

– Traktujemy sprawę bardzo poważnie. Polska aktywnie uczestniczy w rozmowach na ten temat z Komisją Europejską i innymi państwami członkowskimi UE. Komisja Europejska już prowadzi rozmowy z Rosją bilateralnie i na forum międzynarodowym – Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wszelkie nowe informacje w sprawie, będziemy przekazywać na bieżąco.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!