Terminale płatnicze bez opłat w ramach programu Polska Bezgotówkowa

3 października 2018, 10:45

Korzystanie z terminala płatniczego nie jest obowiązkowe. Coraz więcej argumentów przemawia jednak za wdrożeniem takiego urządzenia. Tym bardziej, że teraz można liczyć na pełną refundację kosztów instalacji oraz 12-miesięcznego stosowania terminala do kart płatniczych. Od początku stycznia 2018 roku funkcjonuje program wsparcia dla przedsiębiorców – Polska Bezgotówkowa.
Akcja mająca na celu promowanie płatności elektronicznych powstała z inicjatywy różnych instytucji: Związku Banków Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard. Po przystąpieniu do programu Polska Bezgotówkowa podatnicy mogą liczyć m.in. na brak opłat za terminal i transakcje. Aby skorzystać z refundacji kosztów, muszą jednak spełnić konkretne warunki. Co więcej, w programie Polska Bezgotówkowa można wziąć udział tylko raz.

Kto może liczyć na refundację kosztów?

Program wsparcia Polska Bezgotówkowa jest skierowany do przedsiębiorców, którzy w ostatnich 12 miesiącach nie korzystali z terminali do kart oraz nie mieli w tym okresie podpisanej umowy z agentem rozliczeniowym (dostawcą usług płatniczych). Wymogiem jest również zarządzanie maksymalnie 5 punktami handlowymi bądź usługowymi. Co więcej, przedsiębiorcy przystępujący do programu zobowiązują się do tego, że nie będą stosowali opłat surcharge (dodatkowych opłat dla klientów płacących kartą) oraz do oznakowania swoich placówek logo organizacji płatniczych i logo Polska Bezgotówkowa.

Co konkretnie można zyskać?

Do programu Polska Bezgotówkowa można dołączyć tylko raz. Refundacja poniesionych kosztów obejmuje zarówno instalację terminala płatniczego w firmie, jak i 12-miesięczny okres stosowania takiej technologii sprzedaży. Warto jednak pamiętać o tym, że regulamin programu przewiduje limit obrotu na poszczególnych urządzeniach, po przekroczeniu którego zaczynają być naliczane opłaty (zgodne z umową podpisaną z agentem rozliczeniowym). Kwota graniczna wynosi 100 000 złotych i obowiązuje w skali 12 miesięcy (dla każdego terminala płatniczego). Co więcej, zgodnie z zasadami programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorca może wdrożyć konkretną liczbę urządzeń służących do akceptowania e-płatności.

– Refundacja kosztów instalacji i użytkowania obejmuje maksymalnie 3 terminale płatnicze dla danej działalności gospodarczej, w tym jeden typu mPOS. Ponadto, w przypadku każdego urządzenia okres 12-miesięcznego dofinansowania jest obliczany osobno, od momentu jego wdrożenia w firmie – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Promowanie obrotu bezgotówkowego

W dzisiejszych czasach coraz szersze grono konsumentów oczekuje możliwości zapłacenia za towar lub usługę przy użyciu karty bądź telefonu. To po prostu szybka i wygodna forma finalizowania transakcji. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy, akceptowanie e-płatności uwalnia od konieczności przechowywania dużych ilości gotówki. Jednak nie tylko to przemawia za promowaniem obrotu bezgotówkowego. Płatności elektroniczne, w porównaniu z gotówkowymi, stanowią też mniejsze obciążenie dla budżetu państwa. Co więcej, obrót bezgotówkowy jest łatwiejszy do monitorowania i wpływa na ograniczenie „szarej strefy”.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!