Kasy fiskalne online w warsztatach – brak przełomu w rozmowach

, 25 lipca 2018, 10:51

Ministerstwo Finansów póki co pozostaje nieugięte w kwestii terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online w warsztatach samochodowych. Jak dotąd apele organizacji branżowych oraz pracowników warsztatów, wysyłających petycje, nie spotykają się z pozytywnym odzewem.

 

Realne problemy branży

Projekt nowej ustawy narzuca na warsztaty motoryzacyjne obowiązek zastąpienia tradycyjnych kas fiskalnych nowymi kasami online wcześniej niż mają to zrobić inne, nawet bardziej narażone na zjawisko szarej strefy, branże. Piętnowanie warsztatów samochodowych poprzez nakładanie na nie nowego obowiązku w pierwszej kolejności wydaje się bezzasadne.

Reakcja naszej branży była natychmiastowa. Tuż po ujawnieniu planów ustawodawcy, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych rozpoczęło rozmowy, których celem miało być odroczenie terminu wprowadzenia kas online przez warsztaty – tak, by podobnie jak firmy z innych branż, miały one więcej czasu na przygotowanie się do nowego obowiązku. Nasz portal przygotował wzór petycji, z którego mogą korzystać warsztaty, wysyłając wypełniony dokument na adres Kancelarii Sejmu.

Ważnym argumentem przytaczanym przez środowisko warsztatowe jest fakt istnienia szarej strefy poza zarejestrowanymi przedsiębiorstwami działającymi na rynku napraw. Nielegalnie funkcjonujące punkty napraw, handel nielegalnie pozyskanymi częściami czy częściami, które nie powinny być wprowadzane do ponownego użytku to realne problemy branży. Podmiotów zajmujących się takimi procederami w żaden sposób nie dotkną nowe przepisy. Obowiązek wymiany kas dotyczy wyłącznie legalnie działających przedsiębiorców, dodatkowo ich obciążając.

Nie ma tego złego? Będzie mniej bezpośrednich kontroli w warsztatach.

Niestety tego typu argumentacja zdaje się nie przemawiać do ustawodawców. Ministerstwo Finansów twierdzi, że wie o wspomnianych problemach, ale zamierza rozwiązać je w inny sposób, realizując działania kontrolne. Jakie konkretnie? Szczegółów jak na razie nie podano. Jednocześnie Ministerstwo trwa przy pierwotnym pomyśle wprowadzenia kas online w warsztatach już od 1 stycznia 2019 r., tłumacząc decyzję licznymi sygnałami, otrzymanymi od służb kontrolnych wskazujących na podwyższone ryzyko występowania nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji sprzedaży. Dodatkowym argumentem Ministerstwa za szybkim wprowadzeniem kas online jest możliwość kontrolowania przedsiębiorców zdalnie. Będzie ona oznaczać mniej kontroli, przeprowadzanych przez urzędników bezpośrednio w warsztatach.

Choć rozmowy przedstawicieli branży z Ministerstwem nadal trwają, wiele wskazuje na to, że warsztaty powinny przygotować się na konieczność wymiany kas fiskalnych pod koniec bieżącego roku. Dokonanie tego z wyprzedzeniem może być utrudnione, gdyż póki co na polskim rynku kasy fiskalne z możliwością przesyłania danych online nie są jeszcze dostępne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

AdamWPR, 26 lipca 2018, 8:15 0 0

Rozmawiałem z gościem co sprzedaje kasy fiskalne i to jest niemożliwe gdyż nawet nie ma produktów a musi być rozpisany jakiś dokument na to i firmy produkujące kasy wykupują licencje. Poza tym jest duży zapas starych kas a one mają ważność chyba na 5 lat i rząd musiałby je odkupić od producentów bo każdy z nich musi mieć odpowiedni ich zapas.

Odpowiedz

Autolin, 26 lipca 2018, 10:44 17 -3

A szara strefa sobie działa, bo ich nic nie obowiązuje. Mają tylko skasować klienta taniej niż ci co na legalu pracuja.

Odpowiedz

Andrzej, 26 lipca 2018, 10:54 8 -1

Nic Rząd nie musi odkupić. Pozostałe branże ten przepis nie obejmuje teraz tylko od następnego roku . Dlatego jak nie zdołacie znaleźć i kupić takiej kasy, to lepiej zamknąć firme.

Odpowiedz

Adaś, 26 lipca 2018, 9:22 13 0

Kolejne w tym roku "ułatwienie dla przedsiębiorców". Inwencja rządu-nierządu w tym temacie nie ma granic.

Odpowiedz

Kamil, 26 lipca 2018, 10:24 18 0

a szara strefa i tak ma wszystko w d...

Odpowiedz

Mario, 26 lipca 2018, 10:51 3 0

Tak tylko że stare Kasy Fiskalne z dużym zapasem pewnie firmy sprzedadzą w innych branżach, a to cały czas jest mowa w pierwszej kolejności dla mechaników a później inne.

Odpowiedz

mechanik, 26 lipca 2018, 10:58 10 0

Jak to niby fiskus chce mnie kontrolować za pomocą kasy online ? Do tyłka mi to podepnie ?

Odpowiedz

mechanik, 26 lipca 2018, 13:05 5 -4

Nie ma tego złego? Będzie mniej bezpośrednich kontroli w warsztatach.

Odpowiedz

Anonim, 27 lipca 2018, 7:20 7 0

Co trzeba zrobić aby zamiast gnębić tych na legalu płacących zajeli się tymi z szarej strefy nie mogę tego zrozumieć

Odpowiedz

G warsztat, 27 lipca 2018, 8:42 6 -1

Ciekaw jestem co by się stało gdyby od pierwszego stycznia większość właścicieli małych warsztatów powiedziało ,,Dość miarka się przebrała biurokratyzacja, fiskalizacja , restrykcje i cała ta nagonka na branżę motoryzacyjną osiągnęła poziom krytyczny. Zamykam i idę do pracy jak normalni ludzie na 8 godzin" Czy wtedy rządzący opamiętali by się że przedobrzyli i wylali dziecko z kąpielą?

Odpowiedz

zmęczony, 27 lipca 2018, 9:35 3 -1

Proponuje pozawieszać działalność od 1 stycznia do czasu opamiętania

Odpowiedz

MOTO, 27 lipca 2018, 11:51 6 -2

Znam branżę moto od podszewki jest to trudny i ciężki biznes jeżeli działasz legalnie to zakup kasy nie jest aż takim wielkim problemem,
Problem mają ci którzy kupują lewy towar albo na paragony w hurtowniach (na fikcyjnie założonych kontach - gdzie jest US ) to właśnie oni najwięcej krzyczą.Gdzie jest wtedy między nami uczciwa konkurencja skoro sami sobie robimy do własnego koryta

Odpowiedz

mr x & mr Y, 27 lipca 2018, 13:34 8 -4

Nie ma uczciwej konkurencji, bo "wasz" kolega kupujący na paragony w hurtowni, która to de facto sama założyła 'waszemu" koledze konto paragonowe przyczynia się do nieuczciwej konkurencji, gdyż klient paragonowy może zaoferować niższe ceny części jak i usług bo nie musi się z nikim dzielić ;] proszę podziękować hurtowniom

Odpowiedz

mr x & mr Y, 28 lipca 2018, 10:27 8 -3

Która łajza mnie zminusowała? Tak właśnie było, kiedy weszły w życie przepisy mówiące, o tym że hurtownia ma obowiązek sprzedaży tylko i wyłącznie na FV , to hurtownie dwoiły się i troiły aby nie stracić obrotu z tzw paragonowców, gdzie stworzone zostały konta tzw, VIP klient. Tak było i jest nadal, sam osobiście dostałem polecenie z góry tworzenia takowych kont i objazdu klientów. Piszę to jako były handlowiec. I dlatego nie ma zdrowej, i uczciwej konkurencji.

Odpowiedz

kukiz zrób coś, 28 lipca 2018, 9:00 3 -9

problem dotyczy wyłącznie warsztaty, które posiadają kasę kupioną niedawno, a teraz musi ponownie wymieniać. Cała reszta oburzonych , to właśnie Ci , na których poluje morawiecki ze swoją bandą poborców, czyli warsztaty kupujące na paragon, zaniżające przez to ceny.
-Panie ? Ile to będzie kosztowało ?
-200 zł szanowny Panie
-a to ja poproszę paragon .
- Z paragonem to 260 szanowny Panie :)

teraz wiecie kto się boi kasy ?

Odpowiedz

zmęczony, 29 lipca 2018, 17:39 0 -2

Ja się nie boje tych 2 tyś na kasę tylko wk--a mnie ciągłe udowadnianie że nie jestem wielbłądem całej tej biurokracji zusowi ,skarbówce ,marszałkowskiemu,dozorowi tech. insp. pracy ,bhp,itd nie długo nie będzie czasu robić tylko wypełniać dokumenty i ewentualnie płacić kary,znajomy zapłacił 300 zł bo miał 28 minut różnicy między kasą a zegarkiem ''PANI'' kontrolującej

Odpowiedz

Wiesław, 29 lipca 2018, 22:27 1 -2

Witam.
Chłopaki jestem w branży i nikt nie zmusi mnie do założenia instalacji internetowej to mam zagwarantowane w konstytucji którą Pisiory chcą zmienić by nas szarych obywateli do końca zagnębić i żebyśmy żadnej władzy nie podskakiwali.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

warsztat, 30 lipca 2018, 15:15 3 -1

Wiesław, to Ty z szarej strefy jesteś jak Cię nikt nie zmusi...

Odpowiedz

Mechanik, 31 lipca 2018, 11:04 5 0

Prowadzę warsztat 10 lat,między innymi mechanikę pojazdową.Kupuję części na paragon, o ile klient sam sobie nie kupi. Wystawiam paragony za usługę i wszystko gra. W czym tu problem.Liczcie uczciwie za wykonaną usługę a nie cwaniakujcie z marżami na częściach.Co drugi dowala 100% ceny hurtowej.

Odpowiedz