Kasy fiskalne online – odpowiedzi na najważniejsze pytania

, 13 czerwca 2018, 14:42

Warsztaty samochodowe już wkrótce będą zmuszone do zastąpienia tradycyjnych kas fiskalnych kasami przesyłającymi dane na bieżąco do skarbówki. W związku z tą nagłą i ekspresowo wprowadzaną zmianą, w branży pojawia się sporo pytań. Najważniejsze z nich, zadaliśmy ekspertowi Polskiego Centrum Kas Fiskalnych, Marcinowi Ciechowiczowi.

Więcej o obowiązku wymiany kas fiskalnych przez warsztaty pisaliśmy w tym artykule.
Na nasze pytania odpowiedział Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

 

Witold Hańczka: Ile będą kosztować nowe kasy fiskalne online (czy są już w ofercie producentów takie modele?)

Marcin Ciechowicz: Kasy fiskalne online nie są jeszcze produkowane, więc nie znamy ich cen. Pomimo tego, że produkcja kas online będzie droższa, niż dotychczas dostępnych modeli z kopią elektroniczną, przewidujemy, że koszty zakupu pozostaną na podobnym lub nieznacznie wyższym poziomie.

Czy jest możliwość przerobienia obecnie posiadanej kasy fiskalnej na online?

Na rynku są dostępne modele kas fiskalnych oznaczone jako „online ready”. Takie urządzenia będzie można w przyszłości dostosować do nowych warunków technicznych, ale za dodatkową opłatą. Modernizacja będzie wymagała odczytania pamięci kasy w Urzędzie Skarbowym i ponownego uruchomienia jej w trybie fiskalnym. Cała procedura może zająć kilka dni i wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. z kosztem odczytu i ponownej fiskalizacji, zgodnie z cennikiem serwisu.

Zakup takiej kasy może być ciekawym rozwiązaniem dla nowo otwartych warsztatów, które jeszcze nie posiadają urządzeń fiskalnych. Zamiast kupować dwukrotnie nowy model w okresie kilku miesięcy, będzie można dokonać jego modernizacji.

Czy są jakieś wyjątki, w których warsztat (w obecnie proponowanym projekcie ustawy) mógłby nie mieć obowiązku kupowania nowej kasy przed 1 stycznia 2019?

Jeżeli warsztat obsługuje osoby fizyczne, musi posiadać kasę fiskalną. Nie da się więc uniknąć wymiany takiego urządzenia na model online do 1 stycznia 2019. Po 1 stycznia 2019 nowe warsztaty będą mogły instalować wyłącznie kasy online.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy VAT, każda firma, która zostanie zobligowana do wcześniejszej wymiany urządzenia, będzie mogła skorzystać z ulgi (podobnej jak przy instalacji pierwszej kasy). Refundacja wyniesie do 700 zł.

Jaka jest szansa, że obowiązek wymiany kas zostanie przesunięty na później?

Wprowadzenie kas online w Polsce to duże przedsięwzięcie. Muszą pojawić się nowe przepisy w tym zakresie, a także zostać uruchomione Centralne Repozytorium Kas. Na rynku muszą się też pojawić pierwsze modele kas online, uwzględniające założenia techniczne systemu, które właściciele warsztatów mogliby zainstalować przed 1 stycznia 2019. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, że obowiązek wymiany urządzeń mógłby zostać przesunięty.

Czy punkty świadczące usługi naprawy różnych urządzeń, w tym pojazdów silnikowych, też będą zmuszone do wymiany kasy? (chodzi głównie o punkty naprawiające sprzęt audio, w tym car-audio, renowację tapicerki – także samochodowej itp.)

Jeżeli firma świadczy usługi „naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla  pojazdów silnikowych oraz motorowerów,” będzie musiała wymienić kasę fiskalną. Na tym etapie (projektu przepisów, które jeszcze mogą ulec modyfikacjom) ciężko dokonywać ogólnych interpretacji. Obowiązek ten będzie zależny typowo od zakresu wykonywanych usług i ich odpowiedniej kwalifikacji.

.

Masz inne pytania dotyczące kas fiskalnych online? Napisz w komentarzu.
W kolejnych tygodniach, z pomocą ekspertów szczegółowo wyjaśnimy wszystkie kwestie dotyczące nakazu wymiany kas.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

wolak z wolski, 13 czerwca 2018, 17:05 14 0

(...) Ile będą kosztować nowe kasy fiskalne online (czy są już w ofercie producentów takie modele?)
Kasy fiskalne online nie są jeszcze produkowane, więc nie znamy ich cen.(...)
Kwintesencja ustaw pisanych na kolanie przez płać i spie*** To już nie jest dramat. To jest KATASTROFA. Niech ten kraj jak najszybciej ktoś napadnie i wytłucze te żałosne kukiełki z nierządu.

Odpowiedz

Arek, 13 czerwca 2018, 21:34 11 -1

Brunon K. miał dobry pomysł...
To kolejna zachęta dla malutkich warsztatów, żeby uciekać w szarą strefę, na każdym kroku kłody pod nogi, nowe obciążenia. A ceny usług "zabetonowane".

Odpowiedz

Sorry, 14 czerwca 2018, 8:36 4 0

Ja mam kupić kasę online, a za rogiem w ogrodzie u Jacka (tak go nazywają klienci) dużo taniej, oczywiście bez faktury. Latem nawet klient może posiedzieć u niego pod parasolem w ogrodzie i poczęstować się śliwkami. To jest marketing.

Odpowiedz

Sorry, 14 czerwca 2018, 8:37 4 -1

Mam nadzieję, że to śliwki robaczywki

Odpowiedz

waldi, 14 czerwca 2018, 8:59 10 0

a jak ktoś nie jest vatowcem ma ryczałt to też musi mieć kase online

Odpowiedz

leo1, 14 czerwca 2018, 9:31 5 0

coś mi sie wydaje że mogą się nie wyrobić z produkcja tych kas..
zostało niecałe pół roku a one jeszcze nie produkowane..a gdzie dystrybucja , jakieś testy itd.
ale syf...

Odpowiedz

Kasandra 123, 14 czerwca 2018, 9:47 5 0

Cisną małe firmy jak cytryny nic nie dając w zamian. Co chwila zmiany i nowe ustawy zabezpieczające interes państwa. A gdzie są interesy zwykłych ludzi? W dodatku pełna inwigilacja i tak naprawdę nie wiadomo kto może nas śledzić. Ten rząd zwariował

Odpowiedz

Krzysztof, 14 czerwca 2018, 10:07 7 -1

To może wreszcie skarbówka zacznie szukać dzikie serwisy a odłoży sobie prześladowania tych co płaca podatki. Wygląda na to że kontrolują tych co im za to płacą , a ci co nie płacą śpią spokojnie. Podejrzewam, ze w Polsce jak w krajach skandynawskich zacznie się lojalne donoszenie na działających w szarej strefie

Odpowiedz

Donosiciel to brzmi dumnie, 14 czerwca 2018, 10:20 3 -1

I to jest rozwiązanie - "lojalne donoszenie na działających w szarej strefie".
Moda na donoszenie.
Ja płacę to niech oni płacą.
Tak będę teraz zabiegał o budżet naszego Państwa.

Odpowiedz

Mmmcs, 14 czerwca 2018, 19:16 1 0

Tak to właśnie działa, od lat. Jak ktoś płaci - choćby mało to będzie na 10 stronę kontrolowany, przejdziesz do szarej strefy i eldorado...

Odpowiedz

tadeo, 14 czerwca 2018, 17:34 1 0

Bierzecie 500 + to teraz oddacie z nawiązką jeszcze dołożycie na dzieciaki tych z szarej strefy .
Na legalu na pierwsze dziecko nie dostaniesz bo za wysoki dochód a taki szarak oficjalnie biedny
bierze na każde i się śmieje z frajerów którzy płacą i płaczą . PARANOJA

Odpowiedz

1984, 14 czerwca 2018, 23:04 0 0

Ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych - kolejny "krawat", który pięknie mówi i niczego nie wytwarza. Ile takich wysokich urzędów i prezesów od gadania i wymyślania, żeby uzasadnić swój byt. Kasy fiskalne dla kleru i innych podobnych. Ponoć prawo równe dla wszystkich? Czysta teoria.
Warsztaty na pierwszy ogień eksperymentu, który, jak historia pokazuje, będzie wymagał nowelizacji, poprawek a czas stracony. Zamiast pracować, sponsorować kolejne pomysły tłuściochów w krawatach, urzędy, kolejki, zmarnowany czas...
Wspomnicie moje słowa, przepisy na wariata, na kolanie pisane, pod publikę wyborczą, bo trzeba uzasadnić swój byt polityczny i urzędniczy. Depczą rękę, która ich karmi. Tego nie rozumieją od lat.

Odpowiedz

Anonim, 15 czerwca 2018, 9:55 4 0

Refundacja do 700zł... Hahaha. Najtańsza drukarka fiskalna to ok. 2 tysiące. Najtańsza porządna kasa fiskalna to ok. 1200zł, oczywiście netto. Jak urząd skarbowy chce, żebym płacił im podatki i jeszcze stawiają wymogi jaką to ja kasę muszę mieć, to niech mi ją kupią!

Odpowiedz

Julimachura, 31 stycznia 2019, 22:10 1 0

Czy firma istniejąca już oraz posiadająca kasę fiskalna w trakcie trwania musi wymienić na nowa kasę? (Prowadzi działalność taka jaka wskazuje od 01.012019 wymianę na kasę online)

Odpowiedz