Pamiętaj, obowiązek JPK już od stycznia

, 25 października 2017, 12:25

Od nowego roku obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania jej w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie dotyczył także mikroprzedsiębiorców. Jest to ponad półtora miliona polskich firm, wśród których są warsztaty samochodowe.

To trzeba wiedzieć

Celem wprowadzenia JPK jest wzmocnienie uczciwej konkurencji w Polsce oraz walka z szarą strefą. JPK ma także pomóc uporządkować ewidencję VAT, co przyczyni się do zmniejszenia liczby kontroli przedsiębiorców ze strony służb skarbowych.

Czym jest JPK?

Jest to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia pliku są pobierane bezpośrednio z rejestru VAT firmy. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za poprzedni miesiąc.

Mikroprzedsiębiorcy, których obowiązek przesyłania JPK obejmie od stycznia, mogą bazować na doświadczeniach innych firm. Największe przedsiębiorstwa czynią to już od lipca 2016, natomiast małe i średnie od stycznia 2017.

Zgodnie z definicją, za mikroprzedsiębiorstwa w Polsce uznaje się firmy zatrudniające mniej niż 10 osób na pełny etat oraz notujące roczne obroty netto nie przekraczające 2 milionów euro. W tym gronie mieści się ogromna większość warsztatów samochodowych.

Przygotuj się przed czasem i skorzystaj

Mikroprzedsiębiorcy mają możliwość wysyłania JPK_VAT jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem tego nakazu. Zachęca do tego Ministerstwo Finansów. Co na tym zyskają? Przede wszystkim mogą sprawdzić na czym będzie polegał nowy obowiązek i przygotować się, sprawdzając czy przesyłany plik będzie poprawny. Dodatkową zachętą jest też deklarowany przez Ministerstwo szybszy zwrot VAT – do 25 dni przy rozliczeniach za październik, listopad i grudzień b.r.

Wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji umożliwiającej tworzenie i wysyłanie JPK_VAT. Jest ona dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.jpk.mf.gov.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Ron12, 25 października 2017, 20:06 1 0

Jak ma się ten obowiązek do warsztatów które nie są płatnikami VAT i kupują na paragony?

Odpowiedz

john, 26 października 2017, 9:45 1 0

Nijak - tak jak wszyscy poprzednicy tak i ten rząd chroni szarą strefę, bo walka z nią może przynieść tylko pogorszenie cyferek w statystykach...

Odpowiedz

PROFI_PARTNERS, 25 października 2017, 22:47 1 0

Szanowni Redaktorzy z Motofocus.pl,
w przypadku mikroprzedsiębiorstw limit rocznych obrotów to nie 2 miliony złotych (jak podajecie), a ponad 8 milionów złotych (równowartość 2 mln eur).

Odpowiedz

Witold Hańczka, 26 października 2017, 8:19 0 0

Rzeczywiście są to 2 mln euro. Dziękujemy za wskazanie pomyłki.

Odpowiedz