Klocki hamulcowe do elektryków – czy są inne niż klocki do aut spalinowych?

6 czerwca 2023, 11:21

Samochody elektryczne pod względem wizualnym i funkcjonalnym nie odbiegają od konstrukcji spalinowych. Należy jednak pamiętać, że technicznie są zupełnie inne i mają odrębne wymagania, m.in. wobec układu hamulcowego. Istotnych różnic dla układu hamulcowego jest wiele i trudno jednoznacznie określić, które z nich są ważniejsze. W jaki sposób te różnice przekładają się na specyfikę klocków hamulcowych?

klocki hamulcowe do elektryków

Auta na prąd cechują się wyższą masą wynikającą np. z obecności akumulatorów, ale nie tylko. Samochody hybrydowe i elektryczne hamują głównie silnikiem. Klocki hamulcowe aktywowane są okazjonalnie – zwykle w końcowej fazie hamowania albo podczas hamowania intensywnego, lub w sytuacjach zagrożenia stłuczką lub wypadkiem. Mniejsze zużycie eksploatacyjne klocków hamulcowych oznacza, że będą wymieniane rzadziej, a tym samym muszą mieć większą odporność na upływ czasu.

Kolejną ważną dla układu hamulcowego różnicą między samochodem spalinowym a elektrycznym jest niski poziom hałasu. W takim otoczeniu ewentualne piski lub szumy klocków są odbierane jako szczególnie wyraźne i bardzo nieprzyjemne, a zatem konstruktorzy musieli poradzić sobie także z takim wyzwaniem.

Przykładem klocków opracowanych specjalnie do elektryków oraz hybryd są produktu marki Ferodo, wykonane w technologii ECO-FRICTION®. Producent postawił także na ograniczenie pylenia podczas zużywania się i ścierania klocków. Oferta do pojazdów elektrycznych zapewnia pokrycie ponad 95% modeli. Klocki hamulcowe Ferodo są montowane jako oryginalne wyposażenie do Audi, BMW, Hondy, Jaguara, Porsche, Tesli, VW i wielu innych pojazdów hybrydowych i elektrycznych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Adam, 7 czerwca 2023, 20:54 0 0

Różnią się też ceną eko musi kosztować;)

Odpowiedz