Filtr kabinowy MANN-FILTER – czyste powietrze w samochodzie

5 kwietnia 2017, 23:38

Sadza, pył, pyłki i spaliny — powietrze na drogach jest naprawdę zanieczyszczone. Aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do samochodu i nie działały szkodliwie na pasażerów, strumień powietrza przepływający do samochodu jest starannie filtrowany. Dlatego specjaliści od filtracji z firmy MANN+HUMMEL opracowali filtry cząstek stałych i filtry z węglem aktywnym, jak również filtry kabinowe z powłoką biofunkcjonalną.

Zatrzymują one pył, pyłki, alergeny, wzrost grzybów, sadzę z silników wysokoprężnych i szkodliwe gazy, takie jak ozon i dwutlenek siarki. Na rynku części zamiennych oferowane są filtry kabinowe MANN-FILTER o jakości oryginalnego wyposażenia.

Kierowcy ciężko oddychają — spaliny, sadza i pył zanieczyszczają powietrze. Podczas ruszania na światłach, w korku lub podczas częstego ruszania i zatrzymywania samochodu powstaje bardzo skoncentrowana mieszanina spalin i zanieczyszczeń, która może być bardzo uciążliwa dla pasażerów. Układ doprowadzający świeże powietrze lub układ klimatyzacji samochodu zasysa te zanieczyszczenia jak odkurzacz. Dlatego stężenie substancji szkodliwych wewnątrz samochodu bez filtra kabinowego byłoby większe niż w bezpośrednim sąsiedztwie samochodu. Następstwem tego może być obniżenie poziomu koncentracji i szybkości reakcji kierowcy oraz większe niebezpieczeństwo wypadku.

Dzięki filtrom kabinowym do wnętrza samochodu wpływa oczyszczone powietrze. Należą one do standardowego wyposażenia prawie wszystkich nowych samochodów w Europie. Prawie jedna trzecia samochodów w Europie i około połowa nowych samochodów w Niemczech jest ponadto wyposażona w filtry węglanowe, które oprócz cząstek stałych zatrzymują zapachy i szkodliwe gazy, takie jak ozon.

Filtr w nowym samochodzie jest sprawny: aby pasażerowie rzeczywiście mogli oddychać świeżym powietrzem, konieczna jest regularna wymiana filtra. MANN-FILTER oferuje ponad 550 różnych typów filtrów kabinowych o jakości oryginalnego wyposażenia i w związku z tym pokrywa ponad 99% zapotrzebowania europejskiego rynku w zakresie samochodów osobowych i dostawczych.

Filtry kabinowe służą nie tylko dobremu samopoczuciu i bezpieczeństwu pasażerów, lecz także chronią sam samochód — komponenty, takie jak silniki wentylatorów lub wymienniki ciepła, mają wyższą wydajność i pracują bardziej efektywnie. Ponadto są one chronione przed kosztownymi uszkodzeniami, które mogą powstać w wyniku zanieczyszczenia, osadzania się cząstek itp.

Włóknina oczyszcza powietrze, najlepiej w połączeniu z węglem aktywnym

Do tej pory w filtrach kabinowych stosowano dwa rozwiązania: typowy filtr cząstek stałych i filtr z węglem aktywnym. W filtrach cząstek stałych specjalna włóknina prawie całkowicie zatrzymuje pył, sadzę i pyłki. Jeżeli technologia ta zostanie uzupełniona o węgiel aktywny, to dodatkowo będą adsorbowane także nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy, takie jak tlenki azotu lub ozon.

Podstawowym surowcem stosowanym do takiego oczyszczania powietrza są łupiny orzechów kokosowych, które są rozdrabniane i zwęglane. Gąbczasta struktura powstałego w ten sposób węgla aktywnego ma powierzchnię o otwartych porach. Na tej powierzchni, która w filtrze węglanowym marki MANN-FILTER zawierającym około 400 g węgla aktywnego na metr kwadratowy jest równa rozmiarowi 26 boisk piłkarskich, zatrzymywane są cząsteczki gazów, co zapobiega ich przedostawaniu się do wnętrza samochodu.

FreciousPlus: bariera przeciw alergenom i bakteriom

Na podstawie dotychczasowych wersji można by oczekiwać, że również filtry kabinowe nieprzepuszczające dużych zanieczyszczeń stanowią wystarczającą ochronę pasażerów przed wywołującymi alergię pyłkami. Pyłek jest jednak tylko nośnikiem alergenów. Nowa warstwa filtrująca z biofunkcjonalną powłoką jest trzecią i najnowszą innowacją stosowaną w filtrze kabinowym FreciousPlus marki MANN-FILTER. Wykorzystuje ona działanie polifenolu, który w naturze występuje w różnych roślinach, np. w zielonej herbacie, owocach granatu oraz cytrusach. FreciousPlus zamyka alergeny mogące uwolnić się z pyłków na podobieństwo klatki oraz dzięki swoim dodatkowym bakteriobójczym właściwościom hamuje rozwój bakterii i pleśni.

Jakość filtra tkwi w szczegółach

Materiał filtracyjny i sposób jego przetwarzania wyznaczają jakość filtra. Tworzywem stosowanym w materiałach filtracyjnych marki MANN-FILTER jest wyłącznie wydajna wielowarstwowa włóknina. Oddziela ona cząsteczki zanieczyszczeń etapami. Na początku odfiltrowywane są duże cząsteczki pyłu o wielkości ponad pięciu mikrometrów. Później dzięki drobnym porom następuje niemal całkowita separacja cząstek w zakresie kilku mikrometrów. Filtry węglanowe są ponadto wyposażone w kolejną warstwę włókniny służącą do stabilizacji i stanowiącą materiał nośny dla węgla aktywnego. Ziarna węgla aktywnego, zwykle o wielkości połowy milimetra, znajdują się między warstwą włókniny służącą do zatrzymywania pyłu a warstwą włókniny nośnej.

Nowy filtr FreciousPlus jest filtrem węglanowym, którego warstwa nośna jest pokryta powłoką polifenolową. Ta innowacyjna i pozyskana w sposób naturalny powłoka ma zdolność wiązania i tym samym unieszkodliwiania alergenów, które zostały zatrzymane na włóknach filtra kabinowego. Wysokowydajny materiał filtracyjny ogranicza także niemal w 100% przenikanie drobnego pyłu. Powłokę polifenolową można rozpoznać po jej żółto-zielonym kolorze.

Filtry kabinowe MANN-FILTER

Mały spadek ciśnienia

W przypadku filtrów powietrza do silnika, pracujących przy dużym podciśnieniu, występuje duże natężenie przepływu powietrza, natomiast w przypadku filtra kabinowego dmuchawa ze stosunkowo słabym silnikiem zasysa dużą ilość powietrza. Silnik dmuchawy w filtrach kabinowych gorszej jakości szybko ulega przeciążeniu, a spadek ciśnienia znacznie się zwiększa. Filtry kabinowe MANN-FILTER są zoptymalizowane pod kątem dobrego przepływu powietrza i kompensują po części takie właściwości jak spadek ciśnienia, skuteczność filtracji, pojemność pyłowa i adsorpcja.

Innowacyjny partner

Firma MANN+HUMMEL stale pracuje nad udoskonalaniem materiałów filtracyjnych i technik przetwarzania. Niemiecki Urząd Patentów i Znaków Towarowych uwzględnia firmę MANN+HUMMEL na liście najaktywniejszych niemieckich firm zgłaszających patenty. Ten międzynarodowy ekspert w dziedzinie filtracji posiada już ponad 3000 zgłoszeń patentowych, patentów i wzorów użytkowych na całym świecie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!