Metoda znajdowania wykwalifikowanych mechaników – wywiad z właścicielem warsztatu MOTOLAB!

7 marca 2024, 10:15

Co dziś jest największym problemem właścicieli warsztatów? Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista – brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Nieoczywista jest jednak odpowiedź na pytanie, gdzie i jak ich poszukiwać, a raczej znajdować? Na ten temat rozmawiamy z właścicielem warsztatu MOTOLAB, Sylwestrem Grochowskim.

Zacznijmy naszą szybką rozmowę w czasie krótkiej przerwy pomiędzy obsługą klientów, a koordynowaniem pracy w warsztacie. Co dziś utrudnia znalezienie pracowników?

Sylwester Grochowski: Myślę, że przypływ utalentowanych pracowników jest tamowany przez brak powszechnej wiedzy o fachu mechanika. Obecnie technika motoryzacyjna nie powinna już kojarzyć się tak jak kiedyś. Wykonywanie zawodu mechanika nie oznacza dziś tylko ciężkiej pracy fizycznej i nieustannego brudzenia się smarami. Dziś branża zmierza w kierunku połączenia mechaniki z informatyką, nowoczesnej mechatroniki, diagnostyki, a nawet programowania. Zachodzące zmiany wymagają nieustannego dokształcania się, ale są źródłem satysfakcji i dają możliwość ciągłego rozwoju. Warto uświadamiać ten fakt młodym ludziom, a nawet ich rodzicom, gdyż brak wiedzy o tym sprawia, że wizerunek pracy w warsztacie nie jest na odpowiednio wysokim poziomie, aby przyciągać znaczną liczbę młodzieży do tego zawodu.

Trudno się z tym nie zgodzić, choć poprawa wizerunku pracy w warsztacie to zadanie na lata i to dla wszystkich firm działających na niezależnym rynku motoryzacyjnym, w tym dla organizacji branżowych. Ale jak dziś tu i teraz radzić sobie z problemem braku kadr?

Jedną z wymagających, ale potencjalnie skutecznych metod na pokonanie tej trudności jest przyjmowanie praktykantów ze szkół zawodowych i technicznych oraz wdrażanie ich w pracę mechanika. Choć nie jest to prosta droga, gdyż szkoły w bardzo małym stopniu przygotowują młodzież do tego wymagającego ciągłej edukacji, ale bardzo ciekawego i dobrze płatnego zawodu. Moim zdaniem warsztaty powinny wspierać młodzież w rozwijaniu wiedzy zdobytej w szkole oraz przekładaniu jej na umiejętności praktyczne. Często dopiero w warsztacie uczniowie mają okazję zmierzyć się z praktycznymi zadaniami. Od pracowników warsztatu wymaga to cierpliwości i empatii, ale może pomóc młodemu człowiekowi odkryć kierunek swojej zawodowej ścieżki.

Co jeszcze można zrobić, aby podnosić poziom wiedzy i zaangażowania młodych mechaników, tych dopiero wchodzących na rynek pracy, jak też tych którzy już pracują w warsztatach?

Najlepiej jest łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli mobilizować pracowników do edukacji poprzez zabawę. Przestrzenią do realizacji tego typu aktywności mogą być Treningi Wiedzy, realizowane poprzez platformę Xpertis.cloud, która jest jakby formą gry i wzajemnego konkurowania, a stworzoną przez profesjonalistów – dla profesjonalistów, studentów oraz uczniów szkół branżowych i techników.

Czy właśnie rywalizacja, forma konkursu jest tym, co może trafić do przedstawicieli młodego pokolenia i wydać się interesujące?

Uważam, że inicjatywy konkursowe są bardzo potrzebne, szczególnie w sytuacji w jakiej znajduje się nasza branża. Tym bardziej, że dziś następuje zmiana pokoleniowa – starszych mechaników, którzy szykują się do odejścia na emeryturę często nie ma kim zastąpić. Dlatego edukacja poprzez gry i konkurowanie jest bardzo dobrą drogą.

Skoro mówi Pan o rywalizacji to przejdźmy do konkursu AUTOFACHMAN, który tym razem został przygotowany także z myślą o warsztatach, otwartych na przyjmowanie praktykantów i młodych absolwentów szkół motoryzacyjnych.

Sądzę, że konkurs skierowany do tak wyselekcjonowanej grupy odbiorców jakimi są warsztaty angażujące się w edukację młodych pracowników to bardzo dobra inicjatywa. Tym bardziej, że udział w nim jest bezpłatny, nagrody będą do zdobycia dla właścicieli warsztatów, ich pracowników i praktykantów, ale to, co najważniejsze to dostęp do wiedzy, która zawarta jest na platformie Xpertis, wykorzystywanej do tego konkursu. Dlatego też planujemy brać udział w tym konkursie i zachęcam kolegów, właścicieli warsztatów zatrudniających praktykantów, do uczestnictwa w konkursie. Możemy na co dzień ze sobą konkurować o klienta, ale w kwestii edukacji młodych mechaników powinniśmy działać i mówić jednym głosem.

Kliknij i zgłoś warsztat do konkursu AUTOFACHMAN – eliminacje do finału trwają od 21.03 – 23.03.2024

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!