Retrofity LED – wiele korzyści w niewielkiej lampie

2 października 2023, 10:51

Coraz więcej kierowców przekonuje się do LEDowych zamienników tradycyjnych żarówek. To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność i to z kilku ważnych powodów. Oprócz dłuższej żywotności i znacznie wyższej efektywności energetycznej w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem, LEDy zapewniają chłodnobiałe światło i znakomite jego parametry. Wszystko to przekłada się na znaczną poprawę widoczności na drodze i zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy.

Będące zamiennikiem żarówek halogenowych, retrofity OSRAM Night Breaker H4 i H7 LED emitują światło o bardzo wysokiej temperaturze barwowej, wynoszącej 6000 kelwinów i zapewniają do 220% większą jasność w porównaniu z minimalnymi wymaganiami normy ECE R112. Dzięki niezwykłej odporności na wibracje lampy są do 5 razy trwalsze w porównaniu z żarówkami halogenowymi. Konstrukcja lamp Night Breaker LED wyróżnia się dzięki połączeniu dwóch funkcji – skutecznego rozpraszania ciepła i optymalnego rozsyłu światła – dzięki nim udało się ograniczyć efekt olśnienia nawet do 50%, a wysoki kontrast i jakość światła znacząco polepszają widoczność, bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy. Optykę dopełnia nowoczesny wygląd i kompaktowy rozmiar lampy, zapewniający wygodny montaż retrofitu w reflektorze.

Marka OSRAM oferuje także lampy LED do świateł mijania i drogowych pod nazwą LEDriving HL. Dodatkowo seria ta została podzielona na trzy rodziny: Easy, Bright oraz Intense.

Gama retrofitów LEDriving HL Easy to produkty, których montaż w samochodzie jest bardzo łatwy i nie są przy tym wymagane żadne adaptery ani dodatkowe akcesoria. Ich cechą charakterystyczną jest to, że trzonek i wymiary są identyczne jak tradycyjnych żarówek. LEDriving HL Bright to niezwykle szeroka gama produktów. Zależnie od typu strumień świetlny waha się od 1100 do 1900 lumenów. Główna cecha, wyróżniająca tę gamę produktów to do +300% jaśniejsze światło w porównaniu z minimum homologacyjnym dla źródeł halogenowych. Dzięki dołączonemu w zestawie uniwersalnemu pierścieniowi mocującemu te zamienniki żarówek pasują do bardzo wielu reflektorów, zarówno świateł drogowych, jak i mijania. LEDriving HL to także seria Intense – lampy wytwarzają światło jaśniejsze nawet do 350% w porównaniu z minimum homologacyjnym ECE R112. Strumień świetlny to aż 1350/1900 lumenów (dla światłeł mijania i drogowych w przypadku typu H4/H19) i aż 2000 lm dla H7/H18.

Choć w Polsce retrofity nie są na ten moment dopuszczone do użytkowania na drogach publicznych w reflektorach głównych, w wielu krajach Europy kierowcy mogą już w pełni legalnie korzystać z wielu zalet, jakie oferują wspomniane na początku lampy Night Breaker LED. Dziś są to kierowcy kilkunastu państw starego kontynentu, m.in. Niemiec, Austrii, Chorwacji, Francji, Czech, Portugalii, Islandii, Grecji, Belgii, Szwecji, Słowenii, Łotwy, Litwy czy Holandii. Co ważne – dopuszczenie dotyczy nie tylko typów H7 i H4, lecz także – od niedawna w niektórych z tych krajów – popularnej wersji W5W LED, stosowanej najczęściej w światłach pozycyjnych i do oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Lampy LED Night Breaker W5W zapewniają białe światło o temperaturze barwowej do 6000 K i strumieniu świetlnym do 70 lm. W porównaniu do standardowych zużywają do 80% mniej energii, a dzięki rozwiązaniu plug&play i uniwersalnej polaryzacji można je szybko i łatwo zainstalować w pojeździe. 

To, że dane źródło światła uzyskało homologację oznacza, że zastosowanie go w każdym reflektorze przystosowanym do pracy z danym oświetleniem, np. żarówką H4 czy H7, pozwoli uzyskać rozsył światła zgodny z wymaganiami określonymi w normach ECE. Chodzi między innymi o precyzyjne dopasowanie źródła światła do układu optycznego w danym reflektorze. Każda, nawet minimalna odchyłka żarnika, może wpłynąć na to, co zaobserwujemy na powierzchni drogi. Ponieważ budowa źródła LED znacząco odbiega od konstrukcji źródła halogenowego, nie istnieje możliwość dokonania homologacji tych produktów bazując na obecnych regulacjach. Fakt, że lampy OSRAM jako pierwsze na rynku otrzymały dopuszczenie na rynku niemieckim świadczy o ich wysokiej jakości, bezpieczeństwie użytkowania i spełnieniu wszystkich, surowych kryteriów homologacji.

Więcej informacji o procesie legalizacji, listę dostępnych modeli aut i krajów dopuszczających można znaleźć na stronie OSRAM.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!