Akumulator – serce pojazdu

2 października 2023, 9:49

Akumulator – urządzenie, które jest niezbędne do uruchomienia silnika i działania wielu systemów w samochodzie. Dlatego dbałość o niego jest kluczowa dla utrzymania samochodu w pełnej sprawności. Dzięki inteligentnym akcesoriom, takim jak jump startery, inaczej zwane boosterami i prostowniki, możemy zapewnić sobie większą wygodę i bezpieczeństwo na drodze.

Prawie każdy kierowca zaczyna się trochę niepokoić, gdy słyszy wolniejszą niż zwykle pracę rozrusznika. Słaby lub wręcz całkowicie rozładowany akumulator powoduje nerwowe sytuacje i może zmienić nasze plany. Zwłaszcza w zimie akumulatory samochodowe są wystawione na ciężką próbę, mają ograniczoną lub szybciej się rozładowują. Ponadto niewyłączone urządzenia, takie jak radio lub oświetlenie zużywają energię – szczególnie w starszych samochodach. Jeśli w pobliżu nie ma sąsiada z kablami rozruchowymi do pojazdu, a dodatkowo czas ucieka, poręczne i wydajne jumpstartery mogą pomóc w błyskawicznym uruchomieniu pojazdu.

Rodzina boosterów marki OSRAM – BATTERYstart to oparte na technologii litowo-kobaltowej urządzenia, które pozwolą Ci szybko poradzić sobie z rozładowanym akumulatorem i uruchomić samochód. Dzięki kompaktowej budowie wszystkie te „rozruszniki“ można łatwo przechowywać w schowku samochodowym, dzięki czemu są zawsze pod ręką i gotowe do użycia. Urządzenie OBSL 200 jest w stanie uruchomić silnik o pojemności do 3 litrów. Po użyciu błyskawicznie się ładuje – wystarczą jedynie 2 godziny do naładowania do pełna. Jump starter OBSL 300 pozwala na uruchomienie silnika benzynowego o pojemności do 6 litrów lub wysokoprężnego do 3 litrów. Naładowanie go zajmuje 3 godziny. OSRAM BatteryStart 400, dzięki pojemności 16 800 mAh, jest w stanie pomóc w uruchomieniu silnika benzynowego do 8 litrów lub Diesla o dwukrotnie mniejszej pojemności. Ładowanie trwa 4 godziny. To, na co warto zwrócić uwagę w ofercie dostępnych starterów to także szereg innych, przydatnych funkcji. Urządzenia wyposażono w gniazda USB, dzięki czemu mogą pełnić rolę powerbanku i ładować np. telefony komórkowe, aparaty, tablety itp. Część modeli ma także wbudowaną latarkę, co znacznie ułatwia podłączanie boostera w ciemnych miejscach czy po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użytkowaniu, producent zastosował zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem i skokami napięcia.

Dłuższy okres bezczynności stanowi dla akumulatorów spore wyzwanie. Nawet gdy samochód stoi nieużywany, akumulator wciąż dostarcza prąd do zasilania np. alarmu. Z reguły ten pobór jest bardzo niewielki i nie powinno być problemu z rozruchem auta, nawet po kilku tygodniach postoju. Jednak gdy samochód nie daje się uruchomić już po kilku dniach z pewnością coś „podkrada” prąd i jak najszybciej trzeba ten odbiornik zlokalizować. W przeciwnym razie akumulator po kilku głębokich rozładowaniach będzie nadawał się wyłącznie do wymiany. Dodatkowo na stan i tempo rozładowania akumulatora wpływ mają inne czynniki, jak na przykład temperatura – zarówno ta zbyt wysoka, jak i zbyt niska sprawiają, że sprawność naszego akumulatora się pogarsza.

Do utrzymania akumulatorów w pełnej sprawności warto korzystać z pomocy dostępnych na rynku urządzeń. Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BATTERYcharge składa się z kilku produktów – OEBCS 901, 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, prostowniki OSRAM ładują wszystkie typy akumulatorów, włączając litowo-jonowe, są także kompatybilne z pojazdami wyposażonymi w system Start-Stop. Dzięki funkcji podtrzymania pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju. Prostowniki mają czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W wyposażeniu jest także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było szybsze i łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniom instalacji elektrycznej samochodu przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów. Modele BATTERYcharge 901, 904 i 906 mogą być stosowane do pojazdów od 6 V do 12 V, a prostownik BATTERYcharge 908 może również być używany w pojazdach do 24 V. W zależności od produktu urządzenia są idealne dla motocykli, większości samochodów osobowych, dostawczych, a w przypadku BATTERYcharge 908 nawet dla samochodów dostawczych i mniejszych ciężarówek.

Firma OSRAM opracowała także wydajne urządzenia dla warsztatów, kóre ułatwią utrzymanie akumulatora w dobrej kondycji. Dzięki nim mechanicy mogą szybko zweryfikować stan akumulatora i w razie potrzeby go naładować. Gama składa się z testera OSRAM BATTERYtest PRO i inteligentnych prostowników BATTERYcharge PRO.

Tester akumulatorów OSRAM BATTERYtest PRO pozwala przeprowadzić kompletny test kondycji akumulatora i układów elektrycznych w pojazdach z instalacjami 12 i 24 V. Przy okazji kontroli stanu akumulatora, urządzenie może zweryfikować także kondycję alternatora, rozrusznika i połączenie z masą. Wyniki testu są zapamiętywane w pamięci urządzenia, można je także wydrukować za pomocą wbudowanej drukarki termicznej lub przenieść do komputera za pomocą karty SD.

Inteligentne prostowniki BATTERYcharge PRO są odpowiednie do szerokiej gamy typów akumulatorów do pojazdów 12 i 24 V. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na urządzenie PRO 30A, PRO 50A, PRO 60A i PRO 100A Liczby w nazwach oznaczają maksymalne natężenie prądu ładowania. Urządzenia poza swoją podstawową funkcją mają także możliwość przeprowadzenia testu kondycji baterii i alternatora. Wszystkie urządzenia tej linii są wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD i mają możliwość optymalizacji kondycji akumulatora. W przypadku baterii litowych cykl ładowania jest 7-stopniowy dla wszystkich prostowników BATTERYcharge PRO (poza PRO 30A, tu cykl jest 8-stopniowy), zaś pozostałe akumulatory są ładowane w cyklu 9-stopniowym (poza PRO 60A, gdzie cykl ma 3 stopnie).

Wszystkie urządzenia OSRAM BATTERYcharge PRO mają również regulację natężenia prądu ładowania, a producent udziela na nie 2-letniej gwarancji. Prostowniki PRO 30A. PRO 50A i PRO 100A są niewielkie, lekkie i łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, zaś urządzenie PRO 60A, które ma większe gabaryty, wyposażono w kółka i wygodny uchwyt.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!