Trwałość czy ilość światła na drodze? Czy da się pogodzić te dwa parametry samochodowych żarówek?

18 maja 2023, 11:30

Zdania wśród kierowców na temat tego, czy ważniejsza jest trwałość żarówki czy ilość światła jaką generuje, są zdecydowanie podzielone. Potwierdzają to nawet wyniki ostatniego konkursu, który wspólnie z firmą OSRAM przeprowadzała niedawno redakcja MotoFocus.

Wszystko bowiem zależy od preferencji danego kierowcy i jego sposobu korzystania z samochodu. Na kilkaset odpowiedzi w redakcyjnym konkursie część osób opowiedziała się za trwałością jako najbardziej istotnym parametrem, inna grupa za ilością światła, a jeszcze kolejna wskazała oba te parametry jako równie istotne przy wyborze halogenowych żarówek. Czy jednak jest możliwość zapewnienia maksymalnych wartości obu tych parametrów w jednej bańce? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, bo zależy od wielu czynników, ale na prostym przykładzie można zobrazować to w ten sposób – jeśli standardowa żarówka (o przeciętnej trwałości i ilości generującego światła) ma 100 pkt. to chcąc poprawić np. jej trwałość dodając 10 pkt. musimy je wówczas „zabrać” innemu parametrowi. Jeśli chcemy uzyskać więcej światła to zwykle oznacza, że musimy podwyższyć temperaturę pracy żarnika, co jak wiadomo będzie miało wpływ na trwałość.

 

Jak rozwiązać ten dylemat? Kierowca, który jeździ głównie w dzień lub po oświetlonym nocą mieście, ale też ten, w którego samochodzie wymiana żarówki jest trudna i wymaga wizyty w serwisie może zdecydować się na żarówkę o dłuższej trwałości. Takim produktem jest seria OSRAM Ultra Life. Główną cechą tej linii jest wyjątkowa trwałość źródeł światła, pozwalająca na czterokrotnie dłuższy czas użytkowania bez konieczności ich wymiany w porównaniu ze standardowymi produktami. Unikatowa konstrukcja żarnika i mieszanka gazów w bańce zapewniają żarówkom znacznie dłuższą trwałość. Potwierdzeniem wysokiej jakości jest fakt objęcia ich długą, bo aż 4-letnią gwarancją. W gamie żarówek halogenowych Ultra Life znajdziemy cztery podstawowe typy: H1, H4, H7 i H11.

Kierowcy, którzy bardziej cenią sobie bezpieczeństwo, często podróżują nocą, poza terenem zabudowanym i chcą w maksymalny sposób wykorzystać możliwości reflektorów halogenowych swojego auta producent oferuje gamę źródeł światła Night Breaker 200. Liczba w nazwie produktu nie jest przypadkowa – oznacza ona, że żarówki świecą światłem nawet do 200% jaśniejszym niż określa to minimum homologacyjne. Dzięki temu droga przed samochodem będzie oświetlona znacznie dalej, nawet do 150 m przed podjazdem i znacznie jaśniej w najbardziej kluczowych dla bezpieczeństwa obszarach drogi. Night Breaker 200 charakteryzują się także światłem bielszym do 20% w porównaniu do wymagań normy ECE R112/R37. Temperatura barwowa wynosi 4050 K i 3700 K (odpowiednio dla H4 i H7).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!