Zadbaj o lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo z lampami drogowymi OSRAM LEDriving

18 maja 2023, 10:41

Liczna grupa użytkowników samochodów terenowych doposaża je w szereg akcesoriów, które ułatwiają jazdę poza utwardzonymi drogami. Do najpopularniejszych dodatków należą z pewnością lampy, które pozwalają doświetlić trasę przed samochodem. Szeroką gamę takich produktów ma w ofercie firma OSRAM.

Lampy drogowe OSRAM LEDriving to szereg solidnych, kompaktowych i homologowanych lamp, łączących wysoką wydajność z jednorodną dystrybucją światła i wyjątkową konstrukcją odbłyśnika zapobiegającą olśnieniu. Są one przeznaczone są do szerokiej gamy pojazdów – m.in. samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, pojazdów ATV i przyczep.

Co ważne, lampy drogowe OSRAM LEDriving mają homologację ECE, co oznacza, że można ich używać także podczas jazdy na drogach publicznych. Przy ich montażu trzeba jednak pamiętać o tym, by być w zgodzie z przepisami. A te określają m.in. maksymalną liczbę punktów świetlnych, ich odległość od siebie i krawędzi pojazdu, a także inne parametry. Trzeba między innymi pamiętać, by suma tzw. wartości referencyjnych na wszystkich lampach – zarówno tych, które są zamontowane fabrycznie w pojeździe, jak i tych montowanych później – nie przekraczała 100. Wartość referencyjna przekłada się na liczbę kandeli, jakie generują światła drogowe. Łączna moc świetlna wszystkich lamp nie może przekraczać 300 000 kandeli. Zgodnie z przepisami liczba wszystkich świateł drogowych nie może przekroczyć czterech.

W zależności od preferencji kierowcy mają do wyboru modele o różnych kształtach i z wieloma dodatkowymi funkcjami jak na przykład punktowy kąt rozsyłu światła, odporność na wibracje, czy zwiększona klasa ochrony przed wilgocią.

W gamie lamp wielofunkcyjnych znajdują się okrągłe lampy MX180-CB i MX260-CB, a także kwadratowa MX240-CB i lightbar MX250-CB.

Lampy drogowe OSRAM LEDriving SX180-SP, SX300-CB, SX300-SP, SX500-SP i SX500-CB tworzą rodzinę „slim”. Różnią się one m.in. długością, liczbą diod, generowanym strumieniem świetlnym i zasięgiem. Np. lampa SX500-CB składa się z 18 LED, ma zasięg do 300 m, a strumień świetlny wynosi 3900 lm. Seria ta została zaprojektowana z myślą o łatwym montażu i kompaktowej obudowie.

W gamie lamp funkcyjnych są następujące produkty: FX500-SP, FX500-CB, FX500-CB SM, FX250-SP i FX250-CB. Oświetlają one drogę zarówno blisko pojazdu, jak i bardzo daleko – lampa FX500-CB SM ma zasięg nawet do 440 m, a generowany przez 20 diod strumień świetlny ma wartość 5500 lm.

W serii value znajdują się m.in. ledbary: VX250-SP, VX500-SP, VX250-CB, VX500-CB oraz okrągłe lampy VX70-SP i VX80-WD oraz kwadratowe: VX70-WD i VX80-SP. Podłużna lampa VX250-CB zapewnia oświetlenie drogi do 170 m przed pojazdem, a 24 diody generują łączny strumień świetlny na poziomie 2100 lm.

Co ważne, w przypadku wszystkich lamp drogowych OSRAM LEDriving emitowany przez nie strumień świetlny to jego rzeczywista wartość w czasie pracy lampy, nie zaś – jak podają niektórzy producenci – zaraz po włączeniu czy w wyniku zsumowania strumieni poszczególnych diod. Wszystkie lampy OSRAM LEDriving są przystosowane do pracy pod napięciem 24 i 12 V.

Oprawy drogowe LEDriving posiadają homologację i są dopuszczone do użytku na drogach publicznych – są zgodne z normą ECE R112, niektóre modele także R10 i R7.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!