Retrofity LED zyskują coraz więcej zwolenników

18 maja 2023, 10:32

Wprowadzone kilka lat temu LEDowe zamienniki dla klasycznych żarówek wielu typów stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem wyróżniają się bowiem dłuższą trwałością oraz wyższą efektywnością energetyczną, a dzięki możliwości uzyskania dowolnej temperatury barwowej, m.in. o bardzo chłodnym, białym świetle, znacząco poprawia się widoczność na drodze, a tym samym i bezpieczeństwo.

Gama retoriftów marki OSRAM oferuje nie tylko zamienniki żarówek do reflektorów głównych, lecz także źródła do świateł przeciwmgłowych, pomocniczych i oświetlenia wnętrza.

Reflektory główne

OSRAM LEDriving HL to proste rozwiązania do modernizacji oświetlenia reflektorów samochodowych, które, dzięki temperaturze barwowej 6000 K, zapewnią stylowy wygląd i doskonałą jasność. Są przy tym znacznie trwalsze od żarówek. Jaśniejsze światło przekłada się na większy zasięg reflektorów, co ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. LEDriving HL Easy to produkty, których montaż w samochodzie jest bardzo łatwy i nie są przy tym wymagane żadne adaptery ani dodatkowe akcesoria. Ich cechą charakterystyczną jest to, że trzonek i wymiary są identyczne jak tradycyjnych żarówek. LEDriving HL Bright to niezwykle szeroka gama produktów, są w niej retrofity zastępujące takie żarówki, jak: H1, H4/H19, H7/H18, H8/H9/H11/H16, HB3/H10/HIR1, HB4/HIR2 oraz H13. Zależnie od typu strumień świetlny waha się od 1100 do 1900 lumenów. Główna cecha, wyróżniająca tę gamę produktów to do 300% jaśniejsze światło w porównaniu z minimum homologacyjnym dla źródeł halogenowych. Dzięki dołączonemu w zestawie uniwersalnemu pierścieniowi mocującemu te zamienniki żarówek pasują do bardzo wielu reflektorów, zarówno świateł drogowych, jak i mijania. Produkty LEDriving o nazwie Intense – to źródła generujące najjaśniejsze światło spośród wszystkich lamp LED OSRAM. Te retrofity są dostępne w dwóch typach – H4/H19 i H7/H18. Wytwarzają światło jaśniejsze nawet do 350% w porównaniu z minimum homologacyjnym ECE R112. Strumień świetlny to aż 1350/1900 lumenów (dla światłeł mijania i drogowych w przypadku typu H4/H19) i aż 2000 lm dla H7/H18.

Reflektory przeciwmgłowe

Seria lamp OSRAM LEDriving FL pozwala zastąpić żarówki halogenowe w światłach przeciwmgłowych nowoczesnymi diodami. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji, lampy LEDriving FL pasują do większości pojazdów i są łatwe do instalacji (plug & play). W serii są dostępne modele zastępujące żarówki H8, H11, H16, H10 i PSX24W.

Światła pomocnicze

Zamiennikami żarówek sygnalizacyjnych w gamie retrofitów fimy OSRAM jest rodzina LEDriving SL. Są one dostępne w trzech kolorach – chłodnobiałym, bursztynowym oraz czerwonym i są zgodne ze specyfikacjami i wymiarami standardowej żarówki pomocniczej. Warto dodać, że zastosowanie retrofitów wytwarzających czerwone lub bursztynowe światło za kloszami w danej barwie pozwala uzyskać znacznie lepsze parametry świetlne niż w przypadku zastosowania białego LED. Część produktów tej serii posiada także podwójną polaryzację co oznacza, że niezależnie od tego jak zostaną włożone do gniazda, będą działać poprawnie.

Należy jednak pamiętać, że w Polsce wciąż nie ma przepisów, umożliwiających stosowanie retrofitów LED w oświetleniu zewnętrznym w pojazdach poruszających się po drogach publicznych. Nie ma za to przeszkód, by nie korzystać z ich zalet np. w pojazdach typu off-road.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!