Inteligentne ładowanie i konserwacja akumulatorów

9 września 2022, 9:14

Niezależnie od tego, czy problem z akumulatorem jest spowodowana mrozem, dłuższym postojem czy pozostawieniem włączonych świateł, rozładowany akumulator zawsze powoduje frustrację. Najnowsza gama wielu akcesoriów marki OSRAM do ładowania i konserwacji akumulatorów, BATTERYcharge, to zaawansowane rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych jak i profesjonalistów.

Oferta dla profesjonalistów

Firma OSRAM stale pracuje nad innowacyjnymi produktami dla warsztatów i profesjonalistów, zawodowo zajmujących się motoryzacją. Wśród nowości są urządzenia do sprawdzania kondycji akumulatorów i ich ładowania, dzięki którym mechanicy mogą szybko zweryfikować stan akumulatora i w razie potrzeby go naładować. Gama składa się z testera OSRAM BATTERYtest PRO i inteligentnych prostowników BATTERYcharge PRO.

Tester akumulatorów OSRAM BATTERYtest PRO pozwala dokładnie sprawdzić kondycję akumulatora i układów elektrycznych w pojazdach z instalacjami 12 i 24 V, takich jak motocykle, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Przy okazji kontroli stanu akumulatora, urządzenie zweryfikuje także alternator, rozrusznik i połączenie z masą. Wyniki można wydrukować za pomocą wbudowanej drukarki termicznej lub przenieść do komputera za pomocą karty SD. W zestawie jest pokrowiec ochronny do przechowywania i transportu urządzenia.

Produkty OSRAM BATTERYcharge PRO to profesjonalne, inteligentne prostowniki do akumulatorów, odpowiednie do szerokiej gamy typów akumulatorów do pojazdów 12 i 24 V. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na urządzenie PRO 30A, PRO 50A, PRO 60A lub PRO100A. Liczby w nazwach oznaczają maksymalne natężenie prądu ładowania. Gama produktów OSRAM BATTERYcharge PRO nadaje się do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, litowych i akumulatorów w pojazdach z systemem start/stop. Od użytkownika zależy, jaki wybierze program pracy prostownika. Ładowanie może więc być powolne lub szybkie, zależnie od potrzeb. Nowe prostowniki świetnie sprawdzą się nie tylko w warsztatach, lecz także m.in. w salonach, by np. podładować akumulator w eksponowanym aucie.

OSRAM BATTERYcharge PRO poza swoją podstawową funkcją, czyli ładowania akumulatorów mają także możliwość przeprowadzenia testu kondycji baterii i alternatora. Wszystkie urządzenia tej linii są wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD i mają możliwość optymalizacji kondycji akumulatora. W przypadku baterii litowych cykl ładowania jest 7-stopniowy dla wszystkich prostowników BATTERYcharge PRO (poza PRO 30A, tu cykl jest 8-stopniowy), zaś pozostałe akumulatory są ładowane w cyklu 9-stopniowym (poza PRO 60A, gdzie cykl ma 3 stopnie). Wszystkie urządzenia mają również regulację natężenia prądu ładowania, a producent udziela na nie 2-letniej gwarancji. Prostowniki PRO 30A. PRO 50A i PRO 100A są niewielkie, lekkie i łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, zaś urządzenie PRO 60A, które ma większe gabaryty, wyposażono w kółka i wygodny uchwyt.

Akcesoria dla użytkowników indywidualnych

Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BATTERYcharge składa się z urządzeń – OEBCS 901, 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory  6 i 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, prostowniki OSRAM ładują wszystkie typy akumulatorów, włączając litowo-jonowe. Urządzenia mają funkcje podtrzymania, które pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju.

Prostowniki mają czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W wyposażeniu jest także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było szybsze i łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniom instalacji elektrycznej samochodu przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów.

Coś dla pojazdów elektrycznych

Portfolio BATTERYcharge to także kable do ładowania samochodów elektrycznych. Do wyboru są najpopularniejsze rodzaje kabli, służące do ładowania samochodów ze złączem Typ 1 i Typ 2, a więc zarówno w pełni elektrycznych, jak i hybryd typu plug-in. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na kabel, który pozwala ładować z mocą 3,6 kW lub 7,2 kW, maksymalnie natężenie prądu wynosi wówczas odpowiednio: 16 lub 32 A.

Obie wersje są dostępne z wtyczkami Typ 1/Typ 2 i Typ 2/Typ 2. Ostatni z dostępnych kabli jest przeznaczony do trójfazowej ładowarki typu wallbox (wymienione wyżej – do jednofazowej), dzięki czemu maksymalna moc ładowania rośnie do 22 kW. Ten kabel jest produkowany wyłącznie w wersji z wtyczkami Typ 2 na obu końcach (OCC23P05). Pozwala on naładować akumulator o pojemności 60 kWh w ok. 3 h. Wszystkie kable do ładowania pojazdów elektrycznych OSRAM mają 5 metrów długości i są wyposażone w ergonomicznie skonstruowane uchwyty. Wyprodukowane z zachowaniem najwyższych standardów jakości są odporne na wnikanie kurzu i wody zgodnie z klasą ochrony IP65 oraz wibracje i wstrząsy zgodnie z klasą ochrony IK10. Ich trwałość wynosi do 20 000 h.

Przegląd najnowszej oferty tego segmentu produktów można znaleźć na stronie: Naładuj i konserwuj swój akumulator dzięki BATTERYcharge | OSRAM Automotive

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!