Czy problemy z dostępnością części zamiennych ustały?

10 sierpnia 2023, 9:44

W ostatnich kilkunastu miesiącach jednym z najważniejszych problemów branży dystrybucji części zamiennych do samochodów była mniejsza dostępność produktów, spowodowana zerwaniem łańcuchów dostaw. Czy problem ten zmniejszył się w drugim kwartale 2023 r.?

Dostępność części zamiennych w 2023 roku

Wyniki naszego badania wskazują, że część dystrybutorów części poradziła sobie z problemami asortymentowymi, jednak problem nadal jest aktualny.

Zwiększony w ujęciu rok do roku poziom dostępności w omawianym II kw. wskazało 38%
ankietowanych. Ponad połowa zaś zadeklarowała brak zmian w tym zakresie. Wydaje się jednak, że problemy z dostępnością części obserwowane zwłaszcza w 2020 i 2021 roku zostały znacznie ograniczone i nie obserwujemy już takich braków jak podczas pandemii koronawirusa.

Warto zaznaczyć, że problemy z dostępnością, na które wskazują dystrybutorzy nie zawsze są odczuwalne dla kierowców. Rynkowa oferta części jest na tyle szeroka, że niemal zawsze możliwe jest dopasowanie potrzebnych części do pojazdu, nawet w ramach kilku segmentów cenowych.

Dane pochodzą z raportu „Przemysł, handel i usługi w motoryzacji – podsumowanie sytuacji po II kwartale 2023 r. i prognozy, przygotowanego przez MotoFocus.pl oraz Santander Bank Polska i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).

Całość raportu można pobrać TUTAJ.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!