Luksusowe samochody częściej padają celem złodziei. Jaka marka jest kradziona najczęściej?

27 kwietnia 2023, 11:02

Kradzieże samochodów są i będą źródłem dochodu dla wielu. Pierwsze trzy miejsca w rankingu najczęściej kradzionych samochodów zajmują modele jednej marki. W pierwszej 10 poza samochodami osobowymi znalazł się także jeden dostawczak. Przy zakupie jakich samochodów warto sprawdzić czy nie kupujemy kradzionego egzemplarza?

Najczęściej kradzione samochody carVertical
fot. pexels.com

Otwarte granice ułatwiają upłynnianie kradzionych samochodów

Swobodny obrót towarami w obrębie Unii Europejskiej ułatwia międzynarodowy handel samochodami używanymi. Niestety – obok wielu zalet daje on także pole do popisu złodziejom i paserom, którzy np. w Niemczech lub na Litwie sprzedają samochody pochodzące z zupełnie innych rynków. Ranking najczęściej kradzionych samochodów carVertical obejmuje modele, które według statystyk carVertical są obarczone największym ryzykiem. Zdarza się, że niektóre z nich po kradzieży, a przed ostatecznym wystawieniem do sprzedaży odwiedzały kilka lub kilkanaście komisów w różnych krajach, tylko po to, aby zagmatwać swoją historię i utrudnić weryfikację przed zakupem.

Jak ustrzec się przed zakupem kradzionego auta?

Jednym z najlepszych sposobów na prześwietlenie takich pojazdów jest wykupienie raportu z historii danego pojazdu. Być może nie znajdziemy w nim wszystkich krajów czasowego „pobytu” danego egzemplarza, ale jeśli w jednym z państw ktoś zgłosił jego kradzież (zaginięcie) najprawdopodobniej zostanie to odnotowane. Oczywiście nie zawsze oznacza to, że pojazdu nie da się kupić, ponieważ mógł np. być już odzyskany przez prawowitego właściciela, ale jest to sygnał ostrzegawczy, że przed zakupem warto dokładniej niż zwykle sprawdzić daną ofertę – być może także poprosić o pomoc policję.

– Istnieje wiele specyficznych form obrotu kradzionymi samochodami. Niektóre są tak wyrafinowane, że bardzo trudno zdemaskować trefny egzemplarz. Należy jednak pamiętać, że raporty carVertical istotnie zmniejszają ryzyko zakupu samochodu z kradzieży – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical

Jakie modele samochodów najczęściej padają łupem złodziei?

Pierwsze trzy miejsca w rankingu najczęściej kradzionych samochodów na podstawie raportów carVertical zajmują modele BMW. Potwierdza to jedynie krążące stereotypy i dla wielu Czytelników nie będzie wielkim zaskoczeniem. Bez wątpienia uwagę zwraca natomiast czwarta pozycja Land Rovera Range, który wyprzedza Mercedesy, Volkswageny i Audi. Warto się także pochylić nad pozycją dziewiątą, czyli Fordem Transitem – to wyraźne przypomnienie, że kradnie się także samochody dostawcze i użytkowe, a zatem w ich przypadku również nie warto rezygnować z wykupienia raportu historii pojazdu.

Ranking 15 najczęściej kradzionych modeli:

 1. BMW 5 Series – 4.75%
 2. BMW 3 Series – 4.21%
 3. BMW X Series – 4.21%
 4. Land Rover Range – 3.31%
 5. Mercedes-Benz E-Class – 2.91%
 6. Volkswagen Golf – 2.78%
 7. Audi A6 – 2.74%
 8. Mercedes-Benz C-Class – 2.62%
 9. Ford Transit – 2.21%
 10. Škoda Octavia – 2.17%
 11. Mercedes-Benz S-Class – 2.09%
 12. Audi A4 – 2.05%
 13. Honda CR-V – 1.88%
 14. Ford Fiesta – 1.80%
 15. BMW 7 Series – 1.39%

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!