Jakub Przygoński zachęca do zbadania wątroby

20 stycznia 2023, 14:02

Jakub Przygoński, utytułowany kierowca rajdowy, w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” zachęca Polaków do sprawdzenia swojej wątroby.

Jakub Przygoński
Jakub Przygoński

Z przeprowadzonego przez agencję ISPOS w kwietniu 2022 r. badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” wynika, że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby. Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%[1]. Jakub Przygoński – ambasador kampanii „Prowadź się zdrowo” – przypomina mężczyznom o dbaniu o swoje zdrowie i wątrobę.

– Lubię testować swoje możliwości i na trasie, i w życiu. Chociaż czasem po drodze natrafiam na trudne odcinki oraz nieprzewidziane awarie, jak na przykład kilka dni temu podczas rajdu, w którym uczestniczyłem, to pozostaję w grze. Sprawdzam też, czy mogę być narażony na choroby wątroby, która dla organizmu jest jak silnik dla samochodu. Pozwala mi bez przeszkód robić to, co kocham. Tymczasem okazuje się, że w Polsce mężczyźni żyją średnio o osiem lat krócej niż kobiety[2]. Jedną z przyczyn może być to, że często przykładają mniej wagi do dbania o zdrowie, w tym o swoją wątrobę. Pierwszym krokiem może być szybki test online i uzyskanie informacji, czy możemy być w grupie ryzyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby – mówi Jakub Przygoński, kierowca rajdowy i ambasador kampanii „Prowadź się zdrowo”.

Kampania Sanofi „Prowadź się zdrowo” ma na celu podnoszenie świadomości na temat znaczenia konieczności dbania o zdrowie wśród mężczyzn po 40. roku życia. To właśnie ta grupa jest jedną z grup narażonych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które nie daje żadnych wyraźnych objawów lub daje objawy charakterystyczne dla wielu innych chorób[3]. Osią kampanii jest platforma edukacyjna „Prowadź się zdrowo”, z kluczowym elementem – krótkim, intuicyjnym testem ryzyka stłuszczenia wątroby[4]: prowadzsiezdrowo.pl. Na platformie znajdują się również porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę. Ambasadorami akcji są kierowcy rajdowi: Kuba Przygoński, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2018, oraz Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.

[1] Raport z 3. fali badania metodą CAPI realizowanego przez Ipsos Sp. z o. o: Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Realizacja 7-11.04.2022. Dane w posiadaniu firmy.

[2] Główny Urząd Statystyczny, Trwanie życia w 2021 r., Warszawa 2022. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2021-roku,2,16.html, data dostępu: 10.01.2022.

[3] Lewis J.R., Mohanty S.R., Nonalcoholic fatty liver disease: a review and update, “Digestive Diseases and Sciences” 2010, 55 (3), s. 560-78; Obika M., Noguchi H., Diagnosis and Evaluation of Nonalcoholic Fatty Liver Disease, “Journal of Diabetes Research” 2012, Article ID 145754.

[4] Test nie jest narzędziem diagnostycznym, ma charakter informacyjny.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!