3/4 warsztatów popiera zakaz samodzielnej wymiany oleju przez kierowców

6 czerwca 2023, 9:22

Mobil 1 przeprowadził ogólnopolskie badanie wśród mechaników. Pytania na które odpowiadali ankietowani dotyczyły ekologii i podejścia warsztatów do tego tematu. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wyników tej ankiety.

Ekologia Mobil 1

Ekologia w warsztatach gra coraz istotniejszą rolę

Ponad połowa warsztatów samochodowych (52%) dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko. 7 na 10 mechaników realizuje zielone inwestycje – wynika z ogólnopolskiego badania Mobil 1, którego rezultaty zostały opublikowane 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez ONZ i obchodzony w ponad 100 państwach na świecie.

9 na 10 respondentów uważa, że w ciągu ostatniej dekady zaszły pozytywne zmiany w kwestii podejścia właścicieli warsztatów samochodowych do prowadzenia firmy w sposób bardziej odpowiedzialny dla środowiska. Co istotne, 69% mechaników uczestniczących w badaniu Mobil 1, zrealizowało w swoim warsztacie inwestycje pozytywnie wpływające na środowisko. Wśród przykładów „zielonych zmian” respondenci najczęściej wymieniali montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, zakup energooszczędnych maszyn, segregację odpadów, wybór produktów generujących mniej odpadów lub w większych opakowaniach, wymianę oświetlenia na energooszczędne LED.

Kierowcy nie powinni samodzielnie wymieniać oleju? Tak twierdzi ponad 3/4 mechaników.

3 na 4 respondentów (77%) w imię lepszej ochrony środowiska poparłoby wprowadzenie zakazu samodzielnej wymiany oleju silnikowego przez kierowców. Serwis olejowy poza warsztatem jest dozwolony, ale nakłada na osobę prywatną obowiązek utylizacji odpadu w PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Niewywiązanie się z niego stwarza potencjalne ryzyko dla środowiska. Zaledwie litr oleju silnikowego może zanieczyścić milion litrów wody i dlatego tak istotna jest właściwa utylizacja przepracowanego oleju i opakowań.

Jak wynika z badania Mobil 1, mechanicy bardzo pozytywnie podchodzą do nowinek branżowych, które pomagają w codziennej pracy i ograniczają negatywny wpływ branży motoryzacyjnej na środowisko. Ponad 2/3 respondentów (69%) ocenia dobrze lub bardzo dobrze wprowadzenie konceptu Mobil Boxx, czyli opakowań kartonowych z 20-litrowym workiem foliowym zawierającym olej.

– Głównym celem wprowadzenia tego nowatorskiego rozwiązania w zakresie opakowań było ograniczenie ilości odpadów i łatwiejsze gospodarowanie nimi przez mechaników. Mobil Boxx zawiera o 85% mniej plastiku niż tradycyjne, 20-litrowe opakowanie na olej silnikowy. Dzięki łatwej w utylizacji konstrukcji, wykonanej z nadającego się do recyklingu kartonu i plastiku, mechanicy mogą zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych w swoim warsztacie samochodowym,” podkreśla Przemysław Szczepaniak, Field Engineer, ExxonMobil.

Według mechaników największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o całkowitej rezygnacji z używania olejów w tradycyjnych opakowaniach miałyby: możliwość ograniczenia odpadu (63%), łatwiejsza utylizacja (55%), znaczne, jak w przypadku Mobil Boxx, ograniczenie użycia plastiku (54%). Na liście priorytetów znalazły się również oszczędność miejsca w warsztacie (44%), praktyczność nowego opakowania 20L (35%), łatwiejsze utrzymanie czystości w warsztacie (35%) oraz czytelne oznakowanie nowego opakowania (14%).
Pomimo pozytywnego podejścia do ekologii i przekonania do konieczności zielonych inwestycji, pracownicy warsztatów z uprzedzeniem podchodzą do korzyści wynikających z elektromobilności. 73% mechaników uważa, że popularyzacja aut elektrycznych zwiększy obciążenie środowiska. Taką opinię wyrażali w oparciu o własną ocenę generowania odpadów w okresie 20 lat eksploatacji auta elektrycznego.

Badanie Mobil 1 „Jak warsztaty samochodowe minimalizują wpływ na środowisko?” zostało przeprowadzone w maju 2023 roku metodą ankiety papierowej oraz internetowej wśród 460 właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych w Polsce.

Więcej informacji o nowych olejach Mobil 1 znajdziesz na stronie internetowej www.mobil.pl lub u Autoryzowanych Dystrybutorów produktów smarnych Mobil.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Katarzyna, 6 czerwca 2023, 14:12 8 0

a warsztatom ch..... do tego gdzie ja wymieniam olej i jak. Niepoważna ankieta

Odpowiedz

adam, 7 czerwca 2023, 8:18 4 0

Chodzi o to ,aby przykładowy kowalski sam w garażu nie wymieniał oleju......powinny wymianiać olej warsztaty które są zgłoszone w BDO,a klient musi za to po prost wiecej zapłacić,jak nie wiadomo o co chodzi,to chodzi o pieniądze....

Odpowiedz

enter, 8 czerwca 2023, 10:25 6 0

Co jeszcze wymyślą ? Mam wysysarkę. Wymieniam filtr. Olej wysysam do pustego pojemnika po oleju zamykam .Oddaję do PSZOK-u. Czas 15 min. i po pracy i wiem co wlałem i na czym jeżdżę.

Odpowiedz

Brumburakk, 27 października 2023, 15:32 0 0

A cały szlam zostaje na dnie miski. Brawo Ty :)

Odpowiedz

Kszak, 13 czerwca 2023, 18:00 1 0

Równie dobrze możecie zrobić ankietę z pytaniem "czy chciał(a)być płacić niższe podatki?".

Odpowiedz

Marek, 14 czerwca 2023, 7:49 0 -1

Większość ludzi wymieniając olej samemu ma gdzieś ekologię i wylewają ten przepracowany olej do ścieków gdzie woda która używamy później w sieci jest skażona... albo jeszcze lepiej wylać gdzieś na działce bo to nie moja sprawa.

Odpowiedz

Goździkowa, 16 czerwca 2023, 17:00 0 0

Goofno prawda. PSZOKi bezproblemowo przyjmują. Czasem tylko podejrzliwie patrzą, gdy jest tego sporo.

Odpowiedz

Aga, 15 czerwca 2023, 7:19 0 -1

A później płot można pomalować

Odpowiedz

Goździkowa, 16 czerwca 2023, 16:58 0 0

Wuj im do tego...

Odpowiedz